ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czyszczenie tapicerki skórzanej - czym i jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie

Czyszczenie tapicerki skórzanej - kiedy się tym zająć?

W tapicerstwie samochodowym najczęściej wykorzystuje się gładką skórę pochodzenia bydlęcego. Na jej powierzchnię nakładana jest warstwa syntetyczna, która daje ostateczne wykończenie skóry i tworzy warstwę ochronną. Producenci samochodów starają się wybierać skórę najwyższej jakości. Stosują również najnowocześniejsze technologie przy jej obróbce, aby jak najdłużej chronić ją przed negatywnymi skutkami czynników zewnętrznych, takich jak:

 • światło,
 • tarcie,
 • temperatura,
 • wilgoć,
 • zaginanie,
 • rozdzieranie,
 • przebarwienia i zaplamienia.

Niestety z upływem czasu tapicerka niszczeje, wskutek jej starzenia się, złej pielęgnacji, wysychania środków garbarskich i wewnętrznych impregnatów. Aby utrzymać miękkość, sprężystość i kolor skóry musisz przeprowadzać proces:

 • czyszczenia,
 • nawilżania,
 • zabezpieczania przed ścieraniem.

Pielęgnacja jest zależna od wieku tapicerki. Początkowo, do około trzech-czterech lat, wystarczy czyszczenie i zabezpieczenie przed ścieraniem. W starszych autach trzeba już ją dodatkowo nawilżać.

Preparat do czyszczenia skóry i inne niezbędne akcesoria

Czym wyczyścić tapicerkę w aucie? Powinieneś zaopatrzyć się w:

 • środek do czyszczenia skóry, tworzący aktywną pianę na jej powierzchni - na rynku jest wiele różnych preparatów do czyszczenia i renowacji skóry. W zależności od jej rodzaju, bez problemu wybierzesz substancję odpowiednią dla twojego auta. Przy mocno zabrudzonej tapicerce najlepszy będzie środek zasadowy o pH wynoszącym około dziewięć. Przy regularnym czyszczeniu postaw na preparat kwasowy o odczynie pH równym pięć. Możesz też wybrać sprawdzone, uniwersalne środki. Stosując preparaty do czyszczenia skóry w formie piany, będziesz mieć pewność, że nie przemoczysz tapicerki,
 • miękkie szczotki do skóry - najlepiej z włosia naturalnego, w różnych kształtach i wielkościach, aby dostać się do wszystkich zakamarków,
 • ściereczkę z mikrofibry.

 

Pamiętaj o odkurzeniu tapicerki przed przystąpieniem do czyszczenia.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Do czyszczenia tapicerki możesz użyć również domowych sposobów. Tu niezastąpiony jest ocet. Do stworzenia środka do pielęgnacji będziesz potrzebował jednego litra wody i pół szklanki octu. Oba składniki dokładnie wymieszaj i już masz już roztwór do czyszczenia. Ważne, aby najpierw sprawdzić jego działanie na jakimś małym, niewidocznym fragmencie skóry i przystąpić do czyszczenia dopiero, gdy stwierdzisz, że nie doszło do jej uszkodzeń.

Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem?

Jak wyczyścić fotele w samochodzie, na których znajdziesz tłuste plamy? Tu pomocny jest kwasek cytrynowy. Do litra wody wlej 100 mililitrów kwasku, dokładnie wymieszaj i nanieś na plamę.

Jak wyprać tapicerkę w aucie?

Tapicerka samochodowa jest źródłem bakterii i drobnoustrojów. Jeżeli czujesz w swoim aucie brzydki zapach, to najprawdopodobniej przyczyną jest brud znajdujący w tapicerce. Aby porządnie wyprać tapicerkę, warto odwiedzić firmę profesjonalnie się tym zajmującą. Ceny zwykle wahają się od 200 do 300 zł, a zaleca się to robić przynajmniej raz na rok.

Jak czyścić meble skórzane? Domowe sposoby

Do czyszczenia skórzanych mebli możesz, podobnie jak w przypadku auta, użyć profesjonalnych preparatów do czyszczenia skór, których wybór na rynku jest ogromy. Możesz jednak również zrobić to domowym sposobem.

Będziesz potrzebować szarego mydła lub płatków mydlanych. Stwórz z wody i któregoś z tych środków roztwór. Zanurz w nim ściereczkę i przecieraj nią meble. Ważne, aby ściereczkę porządnie wycisnąć, bo nadmiar wody szkodzi skórze.

Pamiętaj, aby regularnie dbać o tapicerkę, na bieżąco usuwać zabrudzenia, czy naprawiać przetarcia.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również