ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Detailing aut – na czym polega i kto z niego korzysta?

Nawet nowy samochód przetransportowany z fabryki do klienta może mieć drobne rysy lakieru. Aby zapobiec dalszej degradacji, właściciele aut mogą skorzystać z detailingu. Co to jest detailing samochodu i kiedy warto się zdecydować na tę usługę?

Co to jest detailing samochodu?

Detailing aut (car detailing) to rozbudowany proces pielęgnacji pojazdu. W ramach tej usługi samochód zostaje poddany gruntownemu oczyszczeniu oraz zabiegom, których celem jest usunięcie drobnych defektów (np. rys, wgnieceń) oraz konserwacja powłoki lakierniczej. Detailingu aut nie można utożsamiać z wizytą w myjni – to kompleksowa kosmetyka pojazdu, która obejmuje zarówno jego wewnętrzne, jak i zewnętrzne elementy. Z reguły proces ten zajmuje co najmniej kilka dni.

Aktualnie car detailing jest oferowany przez wiele firm. Część z nich proponuje gotowe pakiety, z których mogą skorzystać klienci, część z kolei uzgadnia zakres prac w sposób indywidualny. W każdym przypadku celem jest wszechstronna renowacja pojazdu.

Detailing aut krok po kroku

Jak wygląda detailing auta w praktyce? Kompleksowa usługa składa się z kilku etapów – są to:

  1. Mycie samochodu

Detailing auta zawsze zaczyna się od wieloetapowego oczyszczenia całego pojazdu – czyszczeniu poddawane są również te elementy, które najczęściej pomija się podczas wizyty w myjni samochodowej. Proces mycia pojazdu obejmuje też usunięcie brudu, który nie jest widoczny gołym okiem. Do tego celu wykorzystuje się specjalną glinkę.

  1. Konserwacja i zabezpieczenie powłoki lakierniczej

To najbardziej czasochłonna faza detailingu auta. Na tym etapie uzupełnia się ubytki w lakierze, a także zabezpiecza się go przed zanieczyszczeniami i działaniem czynników atmosferycznych. Firmy oferującedetailing aut korzystają w tym celu ze specjalistycznych produktów, np. wosków syntetycznych.

  1. Czyszczenie wnętrza auta

Detailing aut to również czyszczenie wnętrza samochodu. Odkurzanie podłogi czy foteli to jednak dopiero początek prac – fachowcy nakładają też specjalne produkty ochronne na powierzchnię różnych elementów wyposażenia, np. progów, obudowy lusterka czy osłon przeciwsłonecznych. Rezultatem jest odświeżone wnętrze.

Dla kogo jest car detailing?

Po wyjaśnieniu co to jest detailing samochodu, pozostaje jeszcze pytanie, kto powinien korzystać z tej usługi. Przyjmuje się, że detailing autjest dedykowany praktycznie każdemu właścicielowi samochodu. Z oferty firm zajmujących się detailingiem samochodowym korzystają:

  • Właściciele nowych pojazdów. W ten sposób mogą oni zabezpieczyć samochód przed drobnymi uszkodzeniami, które mogą pojawić się podczas jego codziennej eksploatacji.
  • Właściciele używanych aut. Mowa tu o dobrze utrzymanych samochodach, które dzięki usłudze detailingu można przywrócić do stanu bliskiego fabrycznemu i tym samym zyskać auto, które prezentuje się nienagannie.

Detailing aut to sposób, aby z jednej strony zabezpieczyć elementy samochodu (i w ten sposób przedłużyć ich żywotność), a z drugiej podnieść jego wartość rynkową. Detailing aut polecany jest m.in. właścicielom pojazdów, którzy chcą uzyskać dobrą cenę z ich sprzedaży.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również