ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Dewastacja – jakie ubezpieczenie od dewastacji mienia kupić?

Samochody są najczęściej narażonym mieniem - nie tylko na kradzież, ale również na dewastację. Czy w ofertach firm ubezpieczeniowych znajduje się ubezpieczenie od dewastacji mienia? Sprawdzamy, jak ubezpieczyciele rozumieją termin dewastacja i jakie ubezpieczenia proponują.

 

Czym jest dewastacja – definicja

Zarówno niszczenie, jak i uszkadzanie mienia jest zabronione przez przepisy aktualnie obowiązującego prawa. Wandale muszą się też liczyć z wysokimi karami – w zależności od wartości szkody czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Jak pojęcie wandalizmu definiują firmy ubezpieczeniowe?

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC oferowanego przez mtu24.pl wandalizm został określony jako „umyślne zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia przez osoby trzecie”. Z kolei w OWU AC proponowanego przez Link4 uszczegółowione zostało działanie osób trzecich – to np. sytuacja, gdy wandal wybił szybę w pojeździe.

Aby chronić się przed aktami wandalizmu, właściciele samochodów mogą kupić ubezpieczenie od dewastacji mienia.

Dewastacja mienia – jak postępować?

Jeżeli nastąpi dewastacja mienia, np. dewastacja samochodu, to pozostaje wezwać policję. W jakim celu? Przede wszystkim funkcjonariusze mogą ustalić osoby odpowiedzialne za zniszczenia. W tym celu policjanci podejmą odpowiednie działania, np. zabezpieczą nagrania z monitoringu. Sporządzona przez nich dokumentacja będzie też niezbędna przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania – np. z ubezpieczenia AC.

Dewastacja auta, a w szczególności wybijanie w nim szyb, nie zawsze pozostaje niezauważone. Warto zatem spróbować dotrzeć do świadków zdarzenia. Czasem to właśnie dzięki nim możliwe jest zidentyfikowanie sprawców.

 

Ubezpieczenie AC a dewastacja auta

Mimo że dewastacja mienia, a w szczególności samochodów, nie jest w Polsce zjawiskiem częstym, to warto posiadać ubezpieczenie na taką ewentualność. Jak pod tym względem prezentuje się oferta firm ubezpieczeniowych? Właściciele samochodów mogą kupić:

  • Ubezpieczenie AC. Pełna wersja tego ubezpieczenia chroni przed uszkodzeniami i zniszczeniem samochodu, a to oznacza, że gdyby miała miejsce dewastacja auta, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Polisę AC chroniącą również przed aktami wandalizmu oferuje m.in. Proama.
  • Ubezpieczenie assistance. Jeżeli dojdzie do dewastacji samochodu, to w ramach tej polisy klient uzyska m.in. holowanie pojazdu do warsztatu oraz samochód zastępczy. Polisę z takim zakresem ochrony oferuje m.in. mtu24.pl.
  • Ubezpieczenie szyb. To właśnie szyby najczęściej zostają uszkodzone w wyniku działania wandali. Dzięki posiadaniu takiej polisy klient może liczyć na wymianę uszkodzonej szyby czołowej, tylnej czy szyb bocznych. Produkt jest dostępny m.in. w ofercie Warty.

Jak kupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne w korzystnej cenie? Przede wszystkim należy porównać ze sobą dostępne oferty firm ubezpieczeniowych. W tym celu warto skorzystać z porównywarki OC/AC zamieszczonej na naszej stronie internetowej. Pod względem finansowym opłaca się też zakup ubezpieczeń w pakietach, gdyż wówczas firmy ubezpieczeniowe proponują lepsze ceny.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również