Samochody są najczęściej narażonym mieniem - nie tylko na kradzież, ale również na dewastację. Czy w ofertach firm ubezpieczeniowych znajduje się ubezpieczenie od dewastacji mienia? Sprawdzamy, jak ubezpieczyciele rozumieją termin dewastacja i jakie ubezpieczenia proponują.
Czym jest dewastacja – definicja
Zarówno niszczenie, jak i uszkadzanie mienia jest zabronione przez przepisy aktualnie obowiązującego prawa. Wandale muszą się też liczyć z wysokimi karami – w zależności od wartości szkody czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Jak pojęcie wandalizmu definiują firmy ubezpieczeniowe?
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC oferowanego przez mtu24.pl wandalizm został określony jako „umyślne zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia przez osoby trzecie”. Z kolei w OWU AC proponowanego przez Link4 uszczegółowione zostało działanie osób trzecich – to np. sytuacja, gdy wandal wybił szybę w pojeździe.
Aby chronić się przed aktami wandalizmu, właściciele samochodów mogą kupić ubezpieczenie od dewastacji mienia.
Dewastacja mienia – jak postępować?
Jeżeli nastąpi dewastacja mienia, np. dewastacja samochodu, to pozostaje wezwać policję. W jakim celu? Przede wszystkim funkcjonariusze mogą ustalić osoby odpowiedzialne za zniszczenia. W tym celu policjanci podejmą odpowiednie działania, np. zabezpieczą nagrania z monitoringu. Sporządzona przez nich dokumentacja będzie też niezbędna przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania – np. z ubezpieczenia AC.
Dewastacja auta, a w szczególności wybijanie w nim szyb, nie zawsze pozostaje niezauważone. Warto zatem spróbować dotrzeć do świadków zdarzenia. Czasem to właśnie dzięki nim możliwe jest zidentyfikowanie sprawców.
Ubezpieczenie AC a dewastacja auta
Mimo że dewastacja mienia, a w szczególności samochodów, nie jest w Polsce zjawiskiem częstym, to warto posiadać ubezpieczenie na taką ewentualność. Jak pod tym względem prezentuje się oferta firm ubezpieczeniowych? Właściciele samochodów mogą kupić:
- Ubezpieczenie AC. Pełna wersja tego ubezpieczenia chroni przed uszkodzeniami i zniszczeniem samochodu, a to oznacza, że gdyby miała miejsce dewastacja auta, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Polisę AC chroniącą również przed aktami wandalizmu oferuje m.in. Proama.
- Ubezpieczenie assistance. Jeżeli dojdzie do dewastacji samochodu, to w ramach tej polisy klient uzyska m.in. holowanie pojazdu do warsztatu oraz samochód zastępczy. Polisę z takim zakresem ochrony oferuje m.in. mtu24.pl.
- Ubezpieczenie szyb. To właśnie szyby najczęściej zostają uszkodzone w wyniku działania wandali. Dzięki posiadaniu takiej polisy klient może liczyć na wymianę uszkodzonej szyby czołowej, tylnej czy szyb bocznych. Produkt jest dostępny m.in. w ofercie Warty.
Jak kupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne w korzystnej cenie? Przede wszystkim należy porównać ze sobą dostępne oferty firm ubezpieczeniowych. W tym celu warto skorzystać z porównywarki OC/AC zamieszczonej na naszej stronie internetowej. Pod względem finansowym opłaca się też zakup ubezpieczeń w pakietach, gdyż wówczas firmy ubezpieczeniowe proponują lepsze ceny.
Przeczytaj również
Marek Pawłowski
Znaki drogowe pomagają zachować porządek na jezdni i sprawiają, że już na pierwszy rzut oka, każdy prowadzący pojazd wie, jak powinien się zachować. Wśród nich wyróżniamy takie...
Klaudia Malinowska
Pozytywne zaliczenie kursu na prawo jazdy skutkuje wydaniem dokumentu ważnego przez okres piętnastu lat. Wyjątek stanowią te wydane dla osób z zastrzeżeniami lekarza, uprawniające do jazdy...
Patrycja Kowalewska
Tankowanie na stacjach paliw odbywa się w sposób rutynowy – większość kierowców podjeżdża pod dystrybutor i napełnia bak odpowiednim paliwem. Czasem jednak dochodzi do pomyłki. By...