ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie flotowe? Przedsiębiorco, sprawdź, czy warto!

Ubezpieczenie flotowe jest jedną z polis komunikacyjnych. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który posiada w swojej firmie samochody, musisz je objąć obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Masz możliwość skorzystania również z dodatkowej ochrony, która może zapewnić ci np. odszkodowanie w przypadku kradzieży lub zniszczenie któregoś z twoich pojazdów firmowych. Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczeń flotowych.

Czym jest flota?

Przed przejściem do czytania tego artykułu warto się dowiedzieć, czym dokładnie jest flota samochodowa.

Flotą samochodową nazywamy grupę samochodów o zupełnie różnych zastosowaniach, które są wykorzystywane przez dane przedsiębiorstwo lub firmę.  Warto także zaznaczyć, że dobór floty jest kwestią zupełnie indywidualną i zależy od polityki danej firmy.

Kto powinien skorzystać z ubezpieczenia floty?

Ubezpieczeniem floty powinni się zainteresować przedsiębiorcy oraz właściciele firm, którzy posiadają pojazdy użytkowane w związku z wykonywanymi działaniami przedsiębiorstwa. Ubezpieczenie flotowe jest wskazane szczególnie dla firm, które zajmują się usługami o charakterze transportowym albo spedycyjnym. 

Co daje nam ubezpieczenie flotowe i dlaczego warto je mieć?

Przed wykupieniem ubezpieczenia samochodu firmy zobacz, czy zapewnione przez nie benefity odpowiadają twojej firmie. Poniżej znajdziesz punkty, w których są opisane plusy ubezpieczenia flotowego oferowanego przez najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe.  

 • Ochrona wszystkich pojazdów – możliwe jest ubezpieczenie dosłownie wszystkich pojazdów, nie biorąc pod uwagę ich stanu technicznego, modelu oraz wartości.
 • All risk, czyli ochrona od wszystkich ryzyk – nie musisz się już martwić o dokładne wypunktowanie wszystkich ryzyk w umowie ubezpieczyciela. Ochrona od wszystkich ryzyk obejmuje nawet zdarzenia, które nie są opisane w podpisanej przez ciebie umowie.
 • Ochrona na terenie Polski oraz Europy – twoi pracownicy oraz ty możecie spokojnie i bezproblemowo poruszać się po terenach naszego kraju, a także na terenie całego kontynentu europejskiego, wliczając w to także części Rosji i Turcji.

Czym jest ubezpieczenie flotowe?

Jest to ubezpieczenie zbiorowe wszystkich pojazdów, które są przynależne do danej firmy. Dzięki opcji takiej polisy przedsiębiorca nie musi bowiem ubezpieczać każdego pojazdu z osobna. Ubezpieczenie floty przyczynia się do większego porządku i panowania nad ubezpieczeniami pojazdów w firmie, ponieważ posiadanie pod opieką kilkunastu pojazdów oraz ich ubezpieczeń może sprawiać pewne problemy i łatwo jest się w nich pogubić.

Warto jeszcze raz przypomnieć, że polisą tego typu mogą być objęte pojazdy o różnym charakterze, tak więc do jednej polisy może zaliczać się zarówno ciężarówka, jak i samochód osobowy.

Co może obejmować ubezpieczenie flotowe?

Wchodząc w posiadanie każdego ubezpieczenia, bez wątpienia interesują cię także jego inne profity. Jeżeli masz chęć wzbogacenia swojej nowej polisy, to możesz do niej dodać następujące opcje:

 • odpowiedzialność cywilną (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych,
 • ochronę prawną,
 • Zieloną Kartę,
 • ubezpieczenie części samochodu (na przykład opon),
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ubezpieczenie Assistance,
 • autocasco (AC).

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia flotowego?

Czynników wpływających na cenę ubezpieczenia flotowego jest bardzo dużo, jednakże do najważniejszych należą:

 • ilość ubezpieczanych samochodów – może się to wydawać oczywiste, ale warto też zaznaczyć, że im większa jest posiadana przez nas flota, tym możemy liczyć na korzystniejsze warunki cenowe współpracy,
 • charakterystyka ubezpieczanych samochodów – co prawda, do ubezpieczenia flotowego zaliczają się wszystkie samochody, bez względu na ich wiek, rozmiar i stan techniczny, natomiast na cenę takiego ubezpieczenia mają już one dosyć duży wpływ,
 • szkodliwość klienta – dla firm ubezpieczeniowych ważnym aspektem jest liczba szkód, a także całkowita kwota wypłacanych już wcześniej odszkodowań, pozwala im to na bliższy wgląd na to, jakie potencjalne odszkodowania będą musieli wypłacić.

Na samym już końcu warto dodać, że ubezpieczenie flotowe może być dopasowane do potrzeb twoich i twojej firmy. Kolejnym plusem ubezpieczenia samochodów firmowych w jednym zakładzie ubezpieczeniowym jest to, że będzie ono miało o wiele korzystniejszą cenę niż wynosiłyby składki polis za każdy pojazd oddzielnie.

Ofertę najlepszych polskich ubezpieczycieli dotyczącą ubezpieczenia samochodów firmowych możesz poznać za pośrednictwem serwisu Compero.pl. Dzięki tej platformie porównasz również propozycje różnych towarzystw i będziesz miał szansę wybrać najbardziej odpowiednie dla twojej firmy ubezpieczenie flotowe.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również