ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Do kiedy dziecko w foteliku?

Do kiedy wozimy dziecko w foteliku zgodnie z nowymi zasadami? Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i czy warto inwestować w fotelik dla starszaka? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące podróżowania z rodziną.

 

Do kiedy fotelik?

Po zmianach w prawie o ruchu drogowym, obowiązujących od 2017 roku, polskie przepisy odnoszące się do przewożenia dzieci pojazdami mechanicznymi zostały dostosowane do rozporządzeń Unii Europejskiej. Przed zmianami o tym, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, decydował jego wiek. Po nowelizacji ustawy granica wiekowa została zastąpiona granicą wzrostu dziecka:

[…] dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone […] w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

  • masą i wzrostem dziecka oraz
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe 

(art. 39 ustawyPrawo o ruchu drogowym)

Od 2017 roku obowiązek stosowania fotelika samochodowego lub podstawki na tylnym, lub przednim siedzeniu podczas jazdy dotyczy dzieci mierzących do 150 centymetrów. Na to, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika nie ma już wpływu wiek lub waga malucha. 

Od kiedy bez fotelika?

Dzieci o wzroście przekraczającym 150 centymetrów mogą podróżować autem zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu tak, jak dorośli - będąc przypięte standardowymi pasami bezpieczeństwa. 

 

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika mimo niskiego wzrostu?

Przepisy dopuszczają szereg odstępstw od podstawowej zasady, zgodnie z którą obowiązek stosowania specjalnych zasad bezpieczeństwa dla małoletnich zależy od ich wzrostu. Oto lista wyjątków, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika:

  • w taksówce: dziecko poniżej trzech lat jedzie niezapięte, a starsze dzieci przypięte pasami bezpieczeństwa,
  • autobus: jeśli pojazd nie ma trzypunktowych pasów bezpieczeństwa,
  • nagłe przypadki: gdy dziecko wymaga krótkiego i szybkiego przewiezienia, np. do lekarza,
  • brak miejsca na trzeci fotelik: dziecko powyżej trzeciego roku życia może być przewożone bez fotelika, gdy samochodem podróżuje trójka małych dzieci, skutkiem czego brakuje miejsca na zamontowanie trzeciego fotelika; w takiej sytuacji dziecko powyżej trzech lat może być jedynie przypięte pasami bezpieczeństwa,
  • jeśli wzrost dziecka przekroczył 135 centymetrów, a jego masa ciała uniemożliwia wygodną podróż w foteliku dziecięcym, możesz przewozić pociechę na tylnym siedzeniu bez stosowania fotelika,
  • zalecenie lekarskie: jeśli choroba lub schorzenie uniemożliwiają przewożenie dziecka w foteliku, a lekarz wyda stosowne zalecenie na piśmie, możesz nie stosować się do wymogu używania fotelika; podróżując w ten sposób, pamiętaj o posiadaniu przy sobie dokumentacji medycznej, by w razie kontroli drogowej udowodnić służbom mundurowym potrzebę przewożenia dziecka bez fotelika.

 

Fotelik samochodowy - do kiedy tyłem do kierunku jazdy?

Niemowlę, czyli dziecko o wadze do 13 kg, powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja lepiej chroni kręgosłup, szyję oraz głowę dziecka. Niemowlę w foteliku najlepiej przewozić na tylnym siedzeniu.

Dziecko ważące od 9 do 18 kg można przewozić zarówno skierowane do tyłu, jak i do przodu jazdy.

Nigdy nie należy przewozić dziecka tyłem na przednim siedzeniu do kierunku jazdy, gdy poduszka powietrzna pasażera jest włączona. Aktywowana poduszka powietrzna podczas zderzenia mogłaby wyrządzić poważne uszkodzenia u niemowlęcia przewożonego tyłem.

Foteliki dla niemowląt przypominają nosidełka lub umożliwiają zmianę pozycji, która umożliwia przypięcie fotelika do wózka. 

Drugi fotelik dla najmłodszych dzieci to urządzenia przeznaczone do przewożenia przodem do kierunku jazdy. Taki fotelik powinien być wyposażony w boczne osłony głowy oraz dodatkowe pasy.

Starsze i wyższe dzieci podczas jazdy powinny korzystać z tradycyjnych fotelików, bez dodatkowych zabezpieczeń (pasów i osłon głowy).

 

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Dziecko może podróżować na przednim siedzeniu auta, jeżeli:

  • dziecko mierzy powyżej 150 centymetrów wzrostu,
  • dziecko mierzy powyżej 135 centymetrów wzrostu i usadzimy je w dedykowanym foteliku lub na podstawce,
  • niemowlę znajduje się w foteliku tyłem do kierunku jazdy (przy dezaktywowanej poduszce powietrznej),
  • w samochodzie znajduje się trójka dzieci i nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzeciego fotelika.

 

Kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Podstawek można używać do przewożenia dzieci niższych niż 150 centymetrów, jeśli ważą powyżej 22 kilogramów.

 

Foteliki z atestem

Wybierając fotelik dla dziecka, upewnij się, że posiada atest, oznaczony literą E oraz znakiem R129. Nie kupuj fotelików bez certyfikatu bezpieczeństwa. Upewnienie się o dopuszczeniu produktu do sprzedaży to jednak nie koniec. Jeśli chcesz mieć pewność, że fotelik będzie maksymalnie chronił twoje dziecko, sprawdź, jakie oceny uzyskał dany produkt podczas testów zderzeniowych.

Najlepszym wyborem będzie fotelik montowany za pomocą systemu ISOFIX. To dedykowane zaczepy, umiejscowione między siedziskiem a oparciem fotela samochodu, które są zamocowane do nadwozia.

 

Na co zwracać uwagę, kupując fotelik dla dziecka?

  • model urządzenia powinien być dostosowany do przewożenia dzieci w wadze odpowiadającej aktualnej wadze twojego dziecka,
  • fotelik powinien pasować do modelu samochodu, pozwalając na prawidłowe zamontowanie,
  • fotelik powinien być wykończony miękkimi materiałami, łatwymi do czyszczenia, żaden element sprzętu nie powinien uwierać delikatnej skóry dziecka,
  • najlepiej, by wykończenie pasów wykonane było z miękkiej gąbki lub pianki.

 

Jaki fotelik dla dziecka do trzech lat?

Fotelik do przewozu najmniejszych dzieci powinien być wyposażony w:

  • regulowane, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa,
  • materiał przepuszczający powietrze,
  • regulowany zagłówek, ułatwiający dziecku przyjęcie pozycji wygodnej do spania,
  • kieszenie i zaczepy, dzięki którym dziecko łatwo sięgnie po zabawkę czy napój.

 

Jaki fotelik dla dziecka od 3 lat do 13 lat?

Choć większe dzieci mogą podróżować na podstawce, to bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie auta w fotelik podwyższający. Dzieci przewożone bez fotelika należy przewozić na tylnej kanapie.

 

Kiedy wymienić fotelik na większy?

  • jeśli waga dziecka przekroczyła dopuszczalną wagę, określoną przez producenta na etykiecie fotelika,
  • jeśli głowa dziecka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika,
  • jeśli nie da się dopiąć dziecka pasami fotelika,
  • jeśli pasy fotelika zaczynają się poniżej linii ramion dziecka.

 

Jak przewozić dziecko w foteliku?

Pasy fotelika są prawidłowo zapięte, gdy możemy wsunąć nie więcej niż dwa palce między pas a kość obojczykową dziecka. Klamra zaciskowa, spinająca oba pasy, powinna znajdować się na wysokości klatki piersiowej.

Błędem jest luzowanie dziecku pasów, by zapewnić mu komfort podczas podróży. Zbyt luźno zapięte pasy nie zapewnią deklarowanego bezpieczeństwa podczas wypadku. Drugim rodzajem błędu jest przypinanie w foteliku dziecka grubo ubranego, np. w kurtkę. Nadmiar materiału może spowodować, że dziecko wyśliźnie się podczas zderzenia czy gwałtownego hamowania.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również