ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Dom z gliny – formalności, zalety, wady, ubezpieczenie

W Polsce dopiero od niedawna wzrasta zainteresowanie domami z gliny. Ich budowę rozważają głównie świadomi ekologicznie prywatni inwestorzy. Szukasz technologii alternatywnych dla tradycyjnego budownictwa? Dowiedz się, dlaczego dom z gliny może być dobrym rozwiązaniem.

Jak buduje się współczesne domki z gliny?

Jak sugeruje sama nazwa, podstawowym budulcem domów z gliny jest glina. Firma budująca domy z gliny i słomy może zaproponować jedną z dwóch technologii – są one oparte o:

  • Bloczki słomiano-gliniane. Glina zostaje zmieszana np. ze słomą, a następnie z powstałej masy formowane są bloczki. Można je wykorzystać do budowy wszystkich ścian – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Inwestorzy zainteresowani budową domu z gliny w tej technologii mogą zarówno kupić gotowe bloczki, jak i przygotować je samodzielnie.
  • Szalunki wypełnione gliną lekką. W pierwszej kolejności wykonywana jest konstrukcja (np. z drewna lub stali), która następnie zostaje wypełniona lekką gliną, czyli mieszanką tłustej gliny i wypełniaczy. Ta technologia budowy domu z gliny jest często wybierana przez inwestorów, którzy decydują się na realizację inwestycji metodą gospodarczą – chcą oni obniżyć koszty wzniesienia domu i budować samodzielnie lub z pomocą rodziny czy znajomych.

Nie zawsze glina musi zostać zmieszana ze słomą – istnieją też zamienniki dla tego materiału, chociaż to właśnie słoma jest najpopularniejsza wśród inwestorów. Bez względu jednak na wybór technologii, wznoszony obiekt musi być odpowiednio zabezpieczony przed nadmiarem wilgoci. Równie istotny jest wybór położenia działki – domy z gliny buduje się z dala od terenów zalewowych.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych chata z gliny może być zarówno parterowa, jak i piętrowa. Przykładowe projekty domów gliny i słomy można znaleźć na stronach internetowych architektów, którzy przygotowują plany obiektów przeznaczonych do wzniesienia przy użyciu alternatywnych technologii budowlanych. 

Nowoczesne domy z gliny w żadnym stopniu nie przypominają starodawnych lepianek z gliny. Przy budowie domów z gliny korzysta się z najnowszych rozwiązań technologicznych, aby powstały dom był nie tylko funkcjonalny, ale też komfortowy.

Jakie są główne zalety i wady domów z gliny?

Nowoczesne domy z gliny są szczególnie popularne w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W tych częściach świata już od dawna docenia się właściwości gliny.

Rozważasz budowę domu z gliny? W pierwszej kolejności powinieneś poznać zalety i wady tego rozwiązania. W ten sposób ocenisz, czy ta metoda wznoszenia budynków spełni twoje oczekiwania.

Domek z gliny – zalety

Zalety domów z gliny można rozpatrywać w kontekście ekologii, komfortu użytkowania i finansów.

Dom ze słomy i gliny (czyli wykonany z naturalnych materiałów) oddziałuje na środowisko w mniejszym stopniu niż domy wznoszone w tradycyjny sposób. Dotyczy to zarówno etapu wznoszenia (mniejsze wykorzystanie energii, niższa emisja dwutlenku węgla, budulec pozyskany lokalnie), jak i rozbiórki takiego budynku (surowce mogą zostać użyte ponownie).

Pod względem komfortu użytkowania domy z gliny korzystnie się wyróżniają. Wykorzystanie naturalnych materiałów, w tym gliny, oznacza:

  • Brak konieczności korzystania z nawilżaczy powietrza. Ma to związek z właściwościami gliny – w wykonanych z niej domach utrzymuje się stała wilgotność oraz optymalna cyrkulacja powietrza.
  • Mniej kurzu w pomieszczeniach. Z tego powodu uznaje się, że dom z gliny i słomy idealnie sprawdza się w przypadku alergików. Glina i pozostałe surowce użyte do wniesienia budynku są też nietoksyczne.
  • Trwałość. Jeżeli gliniany dom zostanie odpowiednio zabezpieczony (głównie przed wilgocią), to posłuży przez wiele lat.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto rozważyć budowę domu z gliny – to kwestie finansowe. Wzniesienie takiego budynku może być tańsze w porównaniu do kosztów ponoszonych przy budowie domów w tradycyjnej technologii. Przyczyną jest możliwość wykorzystania metody gospodarczej, czyli samodzielnego wykonania wielu etapów inwestycji.

Osoby zainteresowane budową domu z gliny mogą docenić też szybsze tempo realizacji takiej inwestycji. Dom z gliny i słomy można postawić w kilka miesięcy. W porównaniu do tradycyjnych technologii czas budowy jest krótszy.

Domek z gliny – wady

Mimo wielu zalet, domy z gliny nie są pozbawione wad. Pierwszą kwestią są trudności w znalezieniu wykonawcy, który specjalizuje się w tej technologii. Co prawda, na rynku dostępne są kursy i szkolenia, ale ich ukończenie nie gwarantuje, że budowa odbędzie się bez problemów. Co więcej, wielu prywatnych inwestorów nie jest w stanie samodzielnie wykonać części prac, w rezultacie czego i tak konieczne jest zaangażowanie specjalistów.

Inne wady, jakie ma gliniany dom, to:

  • Grube ściany – nawet do 60 cm. Parametr ten wpływa na wielkość powierzchni użytkowej budynku.
  • Konieczność dokładnego zabezpieczenia budynku przed wilgocią. To właśnie wilgoć jest jednym z głównych problemów właścicieli domów z gliny.
  • Możliwe pękanie gliny w trakcie wysychania. To z kolei wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych prac.

Warto wiedzieć, że w Polsce jest aktualnie wiele domów z gliny, które można odwiedzić, aby sprawdzić, jak wyglądają one w rzeczywistości i porozmawiać z ich właścicielami o eksploatacji czy życiu w takim budynku.

Ile kosztuje budowa domu z gliny?

Koszt budowy domu z gliny to kwestia indywidualna, uzależniona od założeń poczynionych przez inwestora. Gdy priorytetem jest obniżenie nakładów finansowych, można:

  • Dokładnie przemyśleć powierzchnię użytkową domu z gliny i słomy. Im będzie ona mniejsza, tym wyższy będzie koszt mkw.
  • Rozważyć położenie działki. W mieście trudniej zdobyć niezbędne materiały. Z kolei na terenach pozamiejskich koszt budowy domu z gliny i słomy może wzrosnąć przez konieczność transportu surowców.
  • Wybrać prosty projekt domu z gliny. Im bryła będzie prostsza, tym mniej skomplikowana (a zatem też tańsza) będzie budowa.

Największą kwotę inwestorzy muszą zarezerwować na wykonanie konstrukcji budynku, ścianek działowych i pokrycie dachu. Mniej kosztowne jest m.in. postawienie fundamentów czy wypchanie ścian słomą.

Ile orientacyjnie kosztuje budowa domu z gliny? Koszt postawienia domu z gliny może wynieść do 1500 zł za mkw., jeżeli wznosić będzie go firma specjalizującą się w tej technologii. Cenę można jednak obniżyć, wykonując część prac we własnym zakresie.

Koszty budowy domu z gliny nie powinny zbyt mocno odbiegać od dobrze przygotowanego kosztorysu. Z uwagi na wykorzystywane surowce inwestorzy nie muszą obawiać się drastycznych podwyżek cen, które często przyczyniają się do opóźnień w trakcie budowy metodami tradycyjnymi.

Czy możliwe jest ubezpieczenie domu z gliny?

Ponieważ domy z gliny nie są jeszcze popularne w Polsce, uzasadnione jest pytanie, czy taki obiekt można ubezpieczyć na etapie budowy lub po jej zakończeniu. Jak firmy ubezpieczeniowe traktują ekologiczne technologie wznoszenia budynków mieszkalnych?

Dom z gliny pod klucz czy zbudowany metodą gospodarczą może zostać ubezpieczony, przy czym wybór ofert jest mocno okrojony. Tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe przygotowały propozycje dla właścicieli takich budynków. Ma to związek z tym, że glina czy słoma są bardziej narażone na działanie żywiołów.

Mimo że dom z gliny i słomy można ubezpieczyć, to jego właściciel musi liczyć się z wyższą składką niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Ten koszt warto jednak ponieść, aby w razie pożaru czy powodzi otrzymać odszkodowanie. Dodatkowo polisa może obejmować również inne ryzyka, w tym kradzież z włamaniem.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również