ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Dopisanie współwłaściciela do samochodu - jak to zrobić?

Pytanie, jak dopisać współwłaściciela do samochodu, często pojawia się w kontekście możliwości zaoszczędzenia na składce ubezpieczenia OC. Jeżeli Ty również chciałbyś płacić mniej za obowiązkowe OC, zapoznaj się z naszym artykułem – krok po kroku tłumaczymy, jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Dopisanie współwłaściciela samochodu – komu to się opłaca?

Niedoświadczeni kierowcy, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy, płacą za OC znacznie wyższą składkę niż kierowcy z wieloletnim stażem. Dlaczego? Powodem jest duże ryzyko ubezpieczeniowe, jakie przejmują na siebie ubezpieczyciele. Z policyjnych statystyk wynika, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat są największym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego – to oni z reguły dociskają pedał gazu najmocniej i jeżdżą nieostrożnie.

W 2020 r. kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali 3774 wypadki, w których śmierć poniosło 431 osób. Wśród głównych przyczyn wypadków należy wskazać na nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Brawurowa jazda czy brak doświadczenia i umiejętności za kierownicą są głównymi powodami, dla których młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków (na 10 tys. populacji) i przez to są surowo traktowani przez firmy ubezpieczeniowe.

Różnica między ceną ubezpieczenia OC dla niedoświadczonego i doświadczonego kierowcy może wynieść nawet ponad 1000 zł! Z tego względu młodzi kierowcy, kupując pierwszy pojazd, często zastanawiają się, w jaki sposób dopisać współwłaściciela auta.

Jak dopisać współwłaściciela do samochodu – krok po kroku

Podstawową kwestią jest ustanowienie wybranej osoby współwłaścicielem pojazdu. Jeżeli chcesz, aby współwłaścicielem był np. Twój rodzic, siostra czy brat, to najlepiej sprawdzi się umowa darowizny. Taki dokument można sporządzić samodzielnie – nie jest wymagana wizyta u notariusza. Pamiętaj jednak, aby zgłosić umowę do urzędu skarbowego. Właściwy będzie druk SD-Z2.

Formalnie nie ma przeszkód, aby dopisanie współwłaściciela pojazdu odbyło się za pomocą innej umowy, np. umowy sprzedaży czy aktu notarialnego. Urzędy zaakceptują też oświadczenie o wspólnocie małżeńskiej.

Jak samodzielnie sporządzić umowę darowizny? W prawidłowo przygotowanej umowie powinny znaleźć się: dane darczyńców, data i miejsce zawarcia umowy, informacja o stopniu pokrewieństwa między osobami podpisującymi umowę oraz szczegółowy opis przedmiotu darowizny (marka i model auta, rok jego produkcji, numer rejestracyjny i VIN).

Po podpisaniu umowy darowizny można załatwić formalności w wydziale komunikacji. Co powinniśmy tam zrobić, aby sformalizować dopisanie współwłaściciela? Trzeba złożyć wniosek o dopisanie współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego (wraz z załącznikami) – potrzebne będą:

  • dowód rejestracyjny samochodu,

  • karta pojazdu – o ile została wydana dla samochodu,

  • dowód nabycia udziału we współwłasności pojazdu – może to być m.in. wspomniana wyżej umowa darowizny,

  • aktualne ubezpieczenie OC auta,

  • KRS lub zaświadczenie z CEiDG – gdy pojazd jest własnością firmy.

Jeżeli sprawę w urzędzie zamierzasz załatwić przez pełnomocnika, niezbędne będzie też pełnomocnictwo. Wszystkie osoby, które zgłoszą się do wydziału komunikacji, muszą mieć przy sobie dokument tożsamości.

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu jest płatne? Nie. Zarówno dopisanie, jak i wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego jest czynnością, za które wydziały komunikacji nie pobierają opłat.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – o czym trzeba pamiętać?

Dla ubezpieczyciela może mieć znaczenie kolejność właścicieli w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli dopisanie współwłaściciela do auta ma miejsce z uwagi na chęć obniżenia składki ubezpieczeniowej, to jako główny właściciel powinien zostać wpisany ten kierowca, który ma dłuższy staż za kierownicą, i – co z reguły za tym idzie – więcej zniżek na swoim koncie.

Kupiłeś już ubezpieczenie OC? Pamiętaj, że o współwłaścicielu musisz poinformować firmę ubezpieczeniową. Masz na to 14 dni. Warto to zrobić choćby z uwagi na to, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Rekalkulacja polega na ponownym obliczeniu składki ubezpieczeniowej w związku z istotną zmianą, która może mieć wpływ na jej wysokość. W ten sposób możesz otrzymać zwrot części już wpłaconej składki.

Pamiętaj, że jeżeli doświadczony kierowca nie będzie współwłaścicielem pojazdu, a jedynie zgłosisz go przy zakupie ubezpieczenia OC jako dodatkowego kierowcę, to składka wcale nie będzie niższa. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki wypracowane przez doświadczonego kierowcę dopiero wówczas, gdy stanie się on współwłaścicielem pojazdu.

Z czym wiąże się dopisanie do ubezpieczenia doświadczonego kierowcy?

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady – nie inaczej jest w przypadku dopisania współwłaściciela pojazdu. Jeżeli wiesz już, jak dopisać współwłaściciela do samochodu, to powinieneś wiedzieć, że ten krok oznacza nie tylko niższą składkę ubezpieczenia OC. Jeżeli w trakcie umowy z ubezpieczycielem spowodujesz kolizję lub wypadek, stracisz część wypracowanych zniżek. To samo dotyczy współwłaściciela. Dlaczego?

Dla ubezpieczycieli nie ma znaczenia to, w jakim procencie każda z osób jest współwłaścicielem pojazdu. Jeżeli chcesz podpisać umowę darowizny z osobą niespokrewnioną, może ona być współwłaścicielem 5 proc. samochodu. Takie rozwiązanie jest korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze nie ma obawy, że współwłaściciel będzie mógł samodzielnie rozporządzać autem. Po drugie zmniejszysz wysokość ewentualnego podatku od darowizny, który może się pojawić, gdy samochód należy do tych droższych.

Ubezpieczenie OC jest zawsze nabywane dla pojazdu, a nie właściciela. Jeżeli auto jest współwłasnością dwóch kierowców, to każdy z nich musi liczyć się z utratą części zniżki, gdy z polisy zostanie wypłacone odszkodowanie. Dobrą wiadomością jest, że firmy ubezpieczeniowe systematycznie poszerzają swoją ofertę, dzięki czemu wiele z nich proponuje klientom dodatkowe ubezpieczenie od utraty zniżek. Skorzystanie z ochrony zniżek może być szczególnie korzystne, jeżeli jeden ze współwłaścicieli pojazdu wypracował wysokie zniżki i obawia się ich utraty. Z reguły taka polisa kosztuje niewiele, zwłaszcza gdy jest nabywana w pakiecie z ubezpieczeniem OC.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również