ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Doradca podatkowy – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Chcesz mieć gwarancje bezpiecznego rozwoju swojej firmy? Zastanawiasz się, z jakiej ulgi podatkowej możesz skorzystać? Doradztwo podatkowe to rozwiązanie idealne dla Ciebie. W poniższym tekście znajdziesz niezbędne informacje na temat pomocy doradcy podatkowego.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to zawód powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 roku. Jest to zawód zaufania publicznego. Każdy doradca powinien mieć wysokie kwalifikacje:

 • wyższe wykształcenie,
 • specjalistyczną wiedzę podatkową,
 • doświadczenie w prawie finansowym.

Z usług doradcy podatkowego korzystają zazwyczaj przedsiębiorcy, którzy chcą zminimalizować koszty opodatkowania nie narażając się tym samym na łamanie prawa.

Jak zostać doradcą podatkowym?

Aby móc pracować w tym zawodzie, należy zdać państwowy egzamin na doradcę podatkowego. Do egzaminu możesz przygotować się, korzystając z kursu organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Oprócz wiedzy czysto teoretycznej, kurs obejmuje szereg zajęć praktycznych. Koszt kursu w 2022 roku to 3690 zł brutto.

Po pomyślnym zdaniu egzaminu, doradca, aby móc pracować w zawodzie, obowiązkowo musi zostać członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Izba czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu doradcy. Każdego doradcę obowiązuje tajemnica zawodowa.

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy?

Każdy podatnik musi sam stosować prawo podatkowe i ponosić za to odpowiedzialność, także karną. Prawo podatkowe to gąszcz ciągle zmieniających się przepisów. Bardzo łatwo się pogubić i popełnić błędy, dlatego warto skorzystać z usług doradcy, zwłaszcza jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Współpraca z doradcą  zapewni ci gwarancje bezpiecznego rozwoju firmy i bezpieczeństwo.

Doradca odpowiada swoją osobą – podpisuje się pod deklaracjami i zeznaniami podatkowymi. Podaje również swój numer wpisu na listę doradców. Jest zobowiązany przechowywać przez 5 lat kopie sporządzonych przez siebie dokumentów. W razie pomyłki i błędu ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrządzone szkody.

Jaki jest zakres usług doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże ci w następujących kwestiach:

 • będzie reprezentantem w postępowaniu przed organami podatkowymi we wszystkich instancjach oraz przed Sądem Administracyjnym,
 • sporządzi zeznania i deklaracje podatkowe,
 • udzieli porad, wyjaśnień i opinii z zakresu aktualnych i obowiązujących przepisów podatkowych,
 • udzieli wyjaśnień i porad  oraz poprowadzi rozliczenia w rozliczeniach publicznoprawnych jak np.: ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne,
 • może prowadzić księgi podatkowe i inne potrzebne ewidencje do celów podatkowych i udzieli pomocy w tym zakresie,
 • doradzi w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego oraz może cię reprezentować w zakresie prawa celnego,
 • doradzi w zakresie korzystania z pomocy publicznej i funduszy unijnych.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Cennik usług za doradztwo podatkowe nie jest regulowany ustawą, jak na przykład w przypadku innych zawodów prawniczych. Każdy doradca ma swój cennik usług, ale zawsze masz prawo do negocjacji jego honorarium przed podpisaniem umowy. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnie miesięczne zarobki doradcy podatkowego wynoszą 6850 zł brutto.

Infolinia podatkowa

Jeżeli chcesz rozwiać swoje podatkowe wątpliwości lub gdy masz problem z wypełnieniem deklaracji podatkowej, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi, jaką jest infolinia podatkowa. Infolinia udzieli ci tylko porady podatkowej, a za wszystkie decyzje sam osobiście odpowiadasz.

Infolinia udzieli ci informacji w zakresie:

 • podatku od czynności cywilnoprawnych,
 • podatku od towaru i usług,
 • podatku dochodowego od osób fizycznych,
 • podatku dochodowego od osób prawnych,
 • podatku od spadku i darowizn.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również