ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Dowód osobisty dla dziecka – jak wyrobić? Wniosek, opłaty, termin ważności

Dowód osobisty dla dziecka nie jest wymogiem - musi go posiadać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Czasem jednak ten dokument jest niezbędny także młodszym, np. gdy w planach jest wyjazd za granicę. Podpowiadamy, jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka.

Kiedy i gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka należy złożyć przed planowanym wakacyjnym wyjazdem do kraju, którego granicę można przekroczyć po okazaniu tego dokumentu. Do takich państw należą m.in. Albania, Czarnogóra, Szwajcaria czy Norwegia. Do złożenia wniosku o dowód osobisty dla dziecka uprawniony jest zarówno każdy z jego rodziców, jak i opiekun prawny.

Aktualnie wniosek o dowód osobisty dla dziecka można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Jeżeli przebywasz poza stałym miejscem zamieszkania, adres najbliższego urzędu gminy możesz ustalić za pomocą wyszukiwarki instytucji publicznych.

Czy wniosek o dowód osobisty dla dziecka można złożyć online?

Jeszcze do niedawna było to możliwe, ale od 27 lipca 2021 r. wniosek o dowód osobisty dla dziecka można złożyć jedynie w urzędzie. Ma to związek ze zmianą przepisów i dostosowaniem ich do unijnego rozporządzenia w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe – w przyszłości możliwe będzie złożenie przez Internet wniosku o wydanie dowodu osobistego dziecku, które nie ukończyło 12 lat.

Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne lub chore, istnieje możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty poza urzędem. Aby urzędnik odebrał dokumenty w miejscu twojego zamieszkania, musisz jedynie skontaktować się z urzędem.

Dowód osobisty dla dziecka – co jest potrzebne?

Aby twojemu dziecku został wydany dowód osobisty, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów. Dokumenty te to:

  • wniosek o wydanie dowodu osobistego. Wzór znajdziesz na tej stronie.
  • zdjęcie dziecka.

Będziesz musiał też okazać swój dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport).

Twoje dziecko ma 13 lub więcej lat? W wydanym mu dowodzie osobistym może znaleźć się jego podpis. Jeżeli jesteś zainteresowany tą opcją, zaznacz odpowiednie pole we wniosku o wydanie dowodu tożsamości.

Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest wydawany w ciągu 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że na wydanie dowodu osobistego trzeba będzie poczekać dłużej – poinformuje cię o tym urzędnik. Najczęściej jednak dokument można odebrać przed upływem wspomnianego okresu.

Jak przyspieszyć wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka? Niestety, procedura nie przewiduje możliwości wydania dokumentu w krótszym czasie. Możesz jednak sprawdzić, czy dowód jest już gotowy do odbioru – zrobisz to za pomocą narzędzia zamieszczonego na stronie gov.pl (sekcja „Numer wniosku o dowód”).

Jak odebrać dowód osobisty dziecka?

Do wydania dowodu osobistego uprawniony jest tylko ten urząd, który przyjął wniosek. Dokument tożsamości może odebrać:

  • Rodzic lub opiekun dziecka. Warto przy tym wiedzieć, że jeżeli dziecko nie ma pięciu lat, nie musi być obecne przy odbiorze dokumentu.
  • Dziecko. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy ukończyło ono 13 lat.

Podczas odbioru dowodu osobistego możliwe jest też ustalenie kodu PIN do logowania i kodu PIN do podpisu osobistego. Podpis osobisty będzie ważny, gdy dziecko osiągnie pełnoletność.

Jak wygląda i ile jest ważny dowód osobisty dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka jest ważny pięć lub 10 lat – okres ważności zależy od wieku dziecka. Po zmianie przepisów, jeżeli złożysz wniosek o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka, które:

  • Ma mniej niż 12 lat – dowód osobisty będzie ważny przez pięć lat.
  • Ukończyło 12 lat – dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat.

Jak wygląda dowód osobisty dla dziecka? Taki dokument niewiele różni się od dowodu osobistego wydanego dla osoby dorosłej.

Ile kosztuje dowód osobisty dla dziecka?

Zadajesz sobie pytanie, jaki dokument – dowód osobisty czy paszport – dla dziecka będzie korzystniejszy? Wydanie dowodu osobistego dziecku to usługa bezpłatna. Z kolei wyrobienie paszportu wiąże się z opłatą. Jej wysokość uzależniona jest od wieku dziecka i tego, gdzie złożysz wniosek o jego wydanie – w Polsce czy za granicą. Dla przykładu za wydanie paszportu dla dziecka w wieku do pięciu lat zapłacisz 30 zł (lub 15 zł gdy masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Jeżeli planujesz wakacje w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej, bardziej opłacać będzie ci się złożenie wniosku o dowód osobisty.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również