ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Dziecko w samolocie – jak zapewnić mu komfort podróży i bezpieczeństwo?

Wiele osób decyduje się na podróże z dzieckiem już od jego najmłodszych lat. Dla malucha to nowe przeżycie dlatego warto zadbać o jego szczególny komfort – zwłaszcza jeśli chodzi o lot samolotem. Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji dot. podróży dziecka w samolocie.

Od kiedy można podróżować z niemowlakiem w samolocie?

Najlepszym czasem, kiedy można zacząć podróże z dzieckiem samolotem jest ukończenie przez niego trzech miesięcy życia. Wcześniej loty są niewskazane, a przez pierwszy tydzień po narodzinach absolutnie niedozwolone. Jest to związane z faktem, że ich układ oddechowy oraz układ krążenia są jeszcze zbyt słabe, aby wytrzymać zmiany ciśnienia pojawiające się w trakcie startu, wznoszenia i lądowania.

Tak małe dziecko powinno również unikać większych skupisk ludzi, aby nie narażać organizmu na kontakt z bakteriami oraz wirusami. Nawet po pierwszym tygodniu życia warto jeszcze odczekać z planowaniem lotu samolotem. Jeśli jednak nie jest to możliwe – koniecznie należy zapoznać się z listą niezbędnych rzeczy oraz wymagań.

Podróż z małym dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Pierwszy lot samolotem z małym dzieckiem (a szczególnie z niemowlakiem) to dla większości ogromne przeżycie, z którym wiąże się zazwyczaj ogromna dawka stresu. Jak się jednak okazuje, stresu można w zupełności uniknąć. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować się do takiej podróży. O czym w szczególności należy pamiętać? Oto odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez rodziców.

Co można zabrać do samolotu dla dziecka?

Na pokład samolotu można bez problemu wnosić między innymi jedzenie dla dzieci. Zarówno mleko, jak i inne posiłki dla niemowląt nie podlegają standardowym zasadom kontroli. Ponadto rodzice nie muszą ograniczać ich ilości.

Poza tym należy wyposażyć się we wszystkie niezbędne do opieki nad dzieckiem akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o pampersach, chusteczkach nawilżanych, ubranku na zmianę oraz smoczku.

Dobrym pomysłem będzie również zabranie przedmiotów ułatwiających dziecku zasypianie (mogą to być na przykład ulubiona przytulanka, kocyk, czy też pieluszka). Poza tym wszystkim konieczne jest także zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów, które wymagane są do podróżowania samolotem z dzieckiem.

Jaki wózek można zabrać do samolotu?

W przypadku wózków dla dzieci, nie ma określonych wymagań, które powinny one spełniać. Wszystkie linie lotnicze pozwalają na bezpłatny przewód wózków przeznaczonych dla dzieci do drugiego roku życia.

Czym zająć dziecko w samolocie?

Niektóre linie lotnicze posiadają w swojej ofercie pakiet z dostępem do zabawek dla dzieci. Tego typu pakiety udostępniają zwykle takie gadżety, jak kolorowanki, książeczki, naklejki oraz planszówki. W przypadku dłuższych lotów można również liczyć na otrzymanie dostępu do audiobooków oraz filmów dla dzieci.

Gorączka u dziecka a lot samolotem?

Podróżowanie z chorym dzieckiem może być niebezpieczne zarówno dla niego samego jak i innych podróżujących. W samolocie dziecko może bowiem spotkać się ze szkodliwymi wirusami oraz bakteriami, przed którymi osłabiony chorobą organizm malucha może nie być w stanie się bronić. Dlatego też w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie lotu.

Co warto podawać dziecku w trakcie lotu samolotem?

Należy pamiętać o tym, że w czasie startu oraz lądowania samolotu zmienia się ciśnienie. Może to powodować duży dyskomfort (zatykanie uszu), szczególnie u małych dzieci. Niemowlętom warto więc w tym czasie podać coś do picia, a starszym dzieciom – gumę do żucia lub cukierka.

Dokumenty do samolotu dla dziecka – o jakie formalności zadbać?

Poza licznymi niezbędnikami, które należy zabrać na podróż samolotem z dzieckiem, pamiętać trzeba również o wymaganych dokumentach. W zależności od tego, w jakie miejsce docelowe odbywa się lot, lista tych dokumentów może być inna.

Jeśli chodzi o loty na terytorium Polski, dokumentem, który należy zabrać, jest dowód osobisty. Dotyczy to jednak jedynie dzieci, które ukończyły już pięć lat. Niektóre linie lotnicze za niezbędny dokument uznają jedynie legitymację szkolną. W przypadku młodszych pasażerów wystarczy zabrać ze sobą akt urodzenia.

Trochę inaczej wygląda sprawa lotów na terenie strefy Schengen (do grupy tych państw należą między innymi: Niemcy, Francja, Norwegia, Austria oraz Szwajcaria). Dokumentem wymaganym w przypadku lotów na terenie tych krajów jest dowód osobisty lub paszport.

Jak wygląda sprawa lotów poza strefę Schengen? W ich przypadku konieczny jest paszport oraz (jedynie w niektórych krajach) wiza. Przykładem państw, w których wymagana jest wiza są między innymi: Kuba, Stany Zjednoczone, Rosja oraz Białoruś. Przed podróżą za granicę warto ponadto sprawdzić najważniejsze informacje na temat procedur podróżowania osób nieletnich w danym kraju.

Zasady przewozu niemowląt oraz dzieci

Małe dzieci do ukończenia drugiego roku życia podróżują na kolanach u rodziców. W przypadku niektórych linii lotniczych dopuszcza się, aby jeden rodzic miał pod opieką dwoje dzieci (np. LOT).

Pozostałe linie (np. Ryanair) pozwalają na sprawowanie opieki nad jednym dzieckiem. Dzieci powyżej drugiego roku życia muszą mieć zaś wykupione miejsce w samolocie. Muszą one również podróżować pod opieką osoby dorosłej.

Bagaż dla dziecka – co musisz wiedzieć?

Podczas podróży tanimi liniami lotniczymi dzieciom nie przysługuje przewóz bagażu. Wyjątek stanowi między innymi Ryanair, który umożliwia dzieciom przewóz bagażu podręcznego o wadze do pięciu kilogramów. Takie linie lotnicze, jak np. LOT umożliwiają z kolei przewóz dziecięcych bagaży o wadze do 10 kilogramów.

W przypadku wszystkich linii lotniczych bez wyjątku, możliwy jest zaś darmowy przewóz wózka dziecięcego. Jeśli dziecko ma wykupione własne miejsce w samolocie, może na jego pokład zabrać również fotelik samochodowy. Dotyczy to jednak także wybranych linii lotniczych. Przed lotem warto więc zapoznać się z warunkami lotu z dzieckiem konkretnej, wybranej przez nas linii lotniczej.

Od kiedy dziecko może podróżować samo?

Wiek, w którym dziecko może samo podróżować samolotem zależy od konkretnej linii lotniczej oraz przepisów obowiązujących w danym kraju. Jak wygląda to w przypadku najpopularniejszych linii lotniczych? LOT pozwala na samodzielne podróże dzieciom w wieku od 12 lat, Wizz Air od 14 lat, a Ryanair od 16. Istnieje również możliwość, aby dziecko w przedziale wiekowym od 5 do 12 lat podróżowało samo. W tym celu konieczne jednak będzie wykupienie tak zwanego asysty personelu pokładowego.

Jak wygląda odprawa z dzieckiem?

Wybierając się z dzieckiem w podróż samolotem dobrym pomysłem będzie wcześniejsze stawienie się na odprawę. Dzięki temu unikniemy męczącego stania w kolejce, a więc zapewnimy komfort sobie oraz przede wszystkim dziecku.

Niektóre linie lotnicze posiadają również rodzinne stanowiska kontroli. Jeśli mamy więc możliwość, warto jest z nich skorzystać. Po odprawie będziemy jeszcze mieć chwilę wolnego czasu. Warto wykorzystać go na wizytę w toalecie oraz posiłek. Na niektórych lotniskach można się również spotkać z wydzielonymi kącikami zabaw dla dzieci.

Dziecko w samolocie – jak zapewnić komfort w podróży?

Wielu rodziców zastanawia się zapewne nad tym, co mają zrobić, aby podróż z dzieckiem przebiegała komfortowo zarówno dla nich, jak i dla pozostałych pasażerów. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca w samolocie (tak, aby jego częste opuszczanie nie sprawiało problemu innym pasażerom).

Dobrym posunięciem będzie również wybór miejsca blisko łazienki. A jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa? Czy niemowlę powinno być przypięte pasami? Przy wejściu na pokład samolotu rodzic otrzymuje specjalną kamizelkę oraz pasy dla dziecka. Przyczepia się je do pasów dorosłego. Tego typu pasy dla niemowlaka dają pewną swobodę ruchu, co jest niezwykle ważne (nie przeszkadzają one nawet w karmieniu piersią).

Warto pamiętać, że pasy te muszą być zapięte jedynie w momencie startu oraz lądowania. W tym czasie dobrze jest również poić niemowlaka, aby w ten sposób regulował sobie ciśnienie podczas połykania.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również