ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Emisja CO2 – co to jest i skąd się bierze?

Nadmierna emisja CO2 ma negatywny wpływ na środowisko naturalne prowadząc do podwyższenia temperatur. Dwutlenek węgla, przedostający się do atmosfery pochodzi z różnorodnych źródeł m.in. pojazdów mechanicznych, kominów elektrowni i produkcji przemysłowej. Na emisję CO2 ma również wpływ wycinanie lasów. Warto zatem dowiedzieć się, jak obniżyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Emisja CO2 – co to jest?

Emisja CO2 w najprostszym ujęciu stanowi działania, prowadzące do przedostawania się dwutlenku węgla do atmosfery. Związek ten odpowiada za pochłanianie i emitowanie promieniowania podczerwonego w obszarach, w których jest ono przepuszczane przez inne gazy, co prowadzi do efektu cieplarnianego. Ograniczeniem emisji CO2 zajmuje się m.in. Friends of Earth International.

Jakie kraje emitują najwięcej dwutlenku węgla?

Według ostatnich raportów krajem generującym najwięcej dwutlenku węgla jest Australia. Obszar ten ma bowiem pięciokrotnie wyższą emisje niż średnia światowa i o 40 procent większą niż inny użytkownik energii pochodzącej ze spalania nieorganicznego związku chemicznego.  Australia kierowana przez Scotta Morisona odrzuciła projekt zatrzymania emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższej dekady. Była przewodniczą rządu Irlandii przyznała, że Australia bazuje na trybie paliw kopalnych. Nie jest ona zatem w sferze kryzysowej.

W przeliczeniu na mieszkańca, zaraz za Australią, jako światowy, niechlubny lider emisji CO2, plasuje się Korea Południowa. Zaraz za nimi w klasyfikacji organizacji Ember (niezależnego ośrodka analitycznego non-profit zajmującego się energetyką i klimatem) znalazły się kraje Południowej Afryki oraz Stany Zjednoczone. Do największych na świecie emitentów CO2 z węgla zalicza się Chiny i Indie, a także Rosję, Japonię i Niemcy.

Co emituje najwięcej CO2?

Największym źródłem emisji CO2 są elektrownie, samoloty, samochody i zakłady produkcyjne, czyli wszystko to, co spala paliwa kopalne, tj. ropę, węgiel i gaz. Nie mały wpław na przedostawanie się dwutlenku węgla do atmosfery ma samo pozyskiwanie paliw kopalnych, a także ich przetwarzanie i dystrybucja. Bardzo dużym sektorem, szczególnie w Unii Europejskiej, który odpowiada ze emisję około 10 proc. gazów cieplarnianych (w tym dwutlenku węgla) jest rolnictwo.

Ile CO2 emituje samochód?

Przyjmuje się, że spalenie jednego litra benzyny powoduje przedostanie się do atmosfery 2,35 kg dwutlenku węgla. W przypadku samochodu, przetwarzającego 9 litrów paliwa na sto kilometrów, emisja CO2 wynosi zatem aż 21,15 kg. Jak obliczyć emisję CO2 samochodu? W internecie dostępnych jest wiele funkcjonalnych kalkulatorów, które umożliwiają obliczenie m.in. ilości generowanego przez auto dwutlenku węgla w trakcie drogi do pracy. Kalkulatory obrazują ponadto ograniczenie emisji CO2 w przypadku zamiany samochodu na rower albo pojazd elektryczny.

Norma EURO 4 – jakie samochody?

Europejski standard emisji spalin stanowi normę dopuszczalnych gazów w nowych pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Wzorce te z każdym rokiem stają się coraz bardziej restrykcyjne. Normy emisji spalin zostały stworzone w serii Dyrektyw Europejskich. EURO 4 obowiązywała do 2006 roku:

  • dla wszystkich pojazdów – Dyrektywa 98/69/WE;
  • dla pojazdów dwu- i trójkołowych – Rozporządzenie nr 168/2013.

Auta o zapłonie iskrowym są zwolnione z wzorców emisji cząstek stałych. Zgodnie z normą EURO 4 emisja spalin pojazdów z silnikiem benzynowym nie powinna przekraczać:

  • 1 g/km CO;
  • 0,1 g/km HC;
  • 0,08 g/km NOx.

W przypadku aut wysokoprężnych standardy te wyglądają następująco:

  • 0,5 g/km CO;
  • 0,25 g/km NOx;
  • 0,3 g/km HC + NOx;.
  • 0,025 g/km PM.

Pojazdy dwukołowe z silnikiem benzynowym o pojemności do 150 cc nie powinny przekraczać emisji:

  • 1,14 g/km CO;
  • 0,38 g/km HC;
  • 0,07 g/km NOx.

Obecnie obowiązuje norma emisji spalin EURO 6D ISC-FCM, która nakazuje wyposażenie samochodu w interface, który będzie umożliwiał odczytanie danych dotyczących spalania wprost ze sterownika silnika. Auta nieposiadające takiego systemu nie zostaną dopuszczone do rejestracji.

Jak ograniczyć emisję CO2 we własnym zakresie?

Istnieje kilka prostych wskazówek, mogących zredukować przedostawanie się dwutlenku węgla do atmosfery. Warto pamiętać, by łagodnie ruszać pojazdem z postoju i gwałtownie nie hamować. Duże znaczenie ma ponadto regularne serwisowanie auta. Emisję spalin można ograniczyć dzięki używaniu tempomatu i jeździe z zamkniętymi oknami. Wśród innych wskazówek warto wskazać:

  • nie przeciążanie auta;
  • stosowanie dobrej jakości opon;
  • regularne monitorowanie stanu kół.

Emisja CO2 przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego. Warto zatem zwracać uwagę na odpowiednią jazdę albo pomyśleć o zakupie auta elektrycznego, chcąc zmniejszyć ilość przedostającego się do atmosfery dwutlenku węgla. Należy również pamiętać, że CO2 nie jest wytwarzany tylko na skutek spalania paliwa. Przebywając w domu, warto zamykać okna i drzwi, nie wstawiać gorących potraw do lodówki, przegotowywać wodę wyłącznie w takiej ilości, jaką się zużyje czy zostawiać zapalone światło tylko w pomieszczeniu, w którym się aktualnie przebywa.

Jak zmniejszyć emisję CO2 globalnie?

Włodarze poszczególnych państw szczerze niepokoją się zwiększoną emisją dwutlenku węgla i starają się wprowadzić nowe sposoby ograniczania przedostawania się tego związku chemicznego do środowiska. Jedną z tych metod jest wyznaczenie obszarów na ternie miast, do których nie mogą wjechać samochody niespełniające wymogów prawnych. Obszary te nazywane są strefami czystego transportu, i choć w Polsce jeszcze w żadnym mieście nie zostały wprowadzone, to zgodnie z nowelizacją Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych mogą zostać wyznaczane przez urzędników miast lub gmin.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również