ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Eurowinieta – jak ją kupić i do czego służy?

Jazda drogami ekspresowymi i autostradami to niezbędna czynność w życiu każdego kierowcy. W niektórych krajach istnieje jednak obowiązek wykupienia specjalnej eurowiniety. Gzie obowiązują winiety w Europie? Czym właściwie jest eurowinieta i jak ją zdobyć?

Czym jest eurowinieta?

Dla wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy rzadko podróżują poza granice Polski, jest to z pewnością nowe, nieznane słowo. W związku z tym pośpiesznie tłumaczymy, czym tak naprawdę ona jest.

Eurowinieta to rodzaj winiety, która obowiązuje od roku 1999 w niektórych krajach Europy. Powinni ją posiadać kierowcy, którzy poruszają się samochodami ciężarowymi o masie przekraczającej 12 ton. To właśnie dlatego spis systemu opłat dotyczący eurowiniety, dotyczy głównie firm transportowych.

Często o eurowiniecie mówi się winieta elektroniczna, ponieważ jest ona wpisana w system internetowy. Dlatego też, nie trzeba stać w kolejce do urzędu, aby taki dokument wyrobić, gdyż nie będzie on w tym przypadku w ogóle potrzebny. Nie konieczne jest posiadanie żadnych dodatkowych pieczątek ani naklejek świadczących o zakupie eurowiniety. Podczas zakupu takiego uprawnienia wystarczy jedynie podać dane kierowcy oraz informacje o kraju rejestracji pojazdu, numerze rejestracyjnym, klasie emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin, liczbie osi pojazdu oraz czasie obowiązywania. Na podstawie tych informacji, w przypadku zatrzymania przez policję, będzie odbywać się kontrola drogowa.

Z czym wiąże się brak eurowiniety?

Wiele kierowców zapomina w pośpiechu lub też celowo o takiej opłacie. Warto jednak znać konsekwencje braku takiego wirtualnego dokumentu, bo bywają one srogie.

Eurowinieta na wyznaczonych trasach jest obowiązkowa, a za jej brak otrzymasz grzywnę w wysokości kilkuset euro. W związku z tym zdecydowanie należy wykupić takie uprawnienie, które kosztuje kilkanaście euro na jeden dzień.

Gdzie obowiązują winiety w Europie?

Większość kierowców na swojej trasie napotyka inne kraje. W związku z tym koniecznie sprawdź poniżej wypisane kraje i uniknij wysokich grzywien podczas jazdy. Eurowinieta obowiązuje w:

  • Holandii,

  • Luksemburgu,

  • Danii,

  • Szwecji.

Jeśli na swojej trasie masz więcej niż jeden z powyższych krajów, to nie martw się. Jedna eurowinieta obowiązuje na całą podróż!

Eurowinieta obowiązuje jedynie w wyżej wymienionych krajach, dlatego przy okazji obalamy mit, jakoby na terenie Belgii również obowiązywała tego typu opłata za poruszanie się autostradami czy drogami krajowymi samochodem ciężarowym.

Jak wyrobić eurowinietę?

Taki dokument można zakupić stacjonarnie, czyli na wybranych stacjach paliw, w punktach odprawy granicznej albo też w placówkach AGES. Cena uprawnienia zależy od rocznika pojazdu, który wjeżdża na teren kraju objętego eurowinietą. Jest to spowodowane nadanymi w tych państwach normami emisji spalin – im nowszy samochód i im więcej ekologicznych rozwiązań on ma, tym niższa będzie opłata.

Winieta online – czy to możliwe?

W ostatnich latach coraz więcej spraw da się załatwić przez Internet. Jak się okazuje, ułatwienie to dotyczy także eurowiniety. Jest to bez wątpienia najwygodniejszy i najszybszy sposób dokonania takiego zakupu. Zakupić ją można przez stronę internetową www.eurovignettes.eu. Płatność można uregulować za pomocą odpowiednich kart flotowych lub paliwowych, ale także kartą Mastercard albo Visa.

Bardzo ważne jest dokładne wprowadzenie danych i sprawdzenie ich ponownie przed ostatecznym zatwierdzeniem. Po dokonaniu opłaty dane nie mogą już zostać poprawione. Nieprawidłowe informacje na eurowiniecie są równoznaczne z jej brakiem, zatem w takiej sytuacji powstaje ryzyko otrzymania kary.

Można pobrać swój dokument w formacie PDF i wydrukować, jednak, jak już wspominaliśmy, nie ma konieczności posiadania papieru zawsze przy sobie. Co ważne, możliwość pobrania dokumentu istnieje tylko raz. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w systemie, jeśli jednak wolisz mieć pewność, że wszystko pójdzie po twojej myśli, to możesz mieć przy sobie potwierdzenie.

Istnieje także możliwość zadzwonienia na infolinię, aby dowiedzieć się wszystkich szczegółów i sprawdzić, czy dokument nadal jest ważny.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również