poradnik

Ferie zimowe 2021 i 2022 – terminy

  • Anna Buczkowska
  • Życie i zdrowie

Ferie zimowe 2021 i 2022 – terminy

Ferie zimowe 2021 odeszły już w zapomnienie, jednak dzieci i młodzież ze zniecierpliwieniem oczekują kolejnego, zimowego odpoczynku, który nastąpi już w grudniu. Przerwa świąteczna, o której mowa, będzie w tym znacznie krótsza niż w poprzednim. Zmiany będą również widoczne w przypadku ferii zimowych zaplanowanych na pierwsze miesiące 2022 roku. Jak wyglądały ferie zimowe w 2021 roku, a jak będą wyglądać w bieżącym roku szkolnym? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Jak wyglądały ferie zimowe 2021?

Ferie zimowe w 2021 roku wyjątkowo odbyły się dla wszystkich województw w jednym terminie, czyli od 4 do 17 stycznia. Ta nietypowa sytuacja była spowodowana pandemią koronawirusa, która nie tylko zmusiła władze państwa do ujednolicenia terminu ferii, ale też wprowadzenia licznych obostrzeń dla dzieci. Rząd wprowadził m.in. zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. roku życia w dni powszednie, w godzinach od 8 do 16 bez opieki dorosłego, zamknięte były galerie, ośrodki narciarskie i hotele. Wypoczynek zorganizowany był możliwy wyłącznie w kraju, a dopuszczone były tylko dwie formy takiego wypoczynku dla dzieci i młodzieży – półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–IV szkoły podstawowej oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Kiedy zaczynają się ferie zimowe – świąteczne w 2021 roku?

W ubiegłym roku bożonarodzeniowa przerwa świąteczna trwała 12 dni – zaczynała się 23 grudnia, a kończyła 3 stycznia. W tym roku szkolnym dzieci tylko trochę mniej czasu spędzą w okresie świątecznym w domu czy na wycieczkach, ponieważ przerwa między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem potrwa tylko o jeden dzień krócej niż w ubiegłym roku szkolnym. Uczniowie będą mieli wolne od 23 grudnia do 2 stycznia.

Ferie zimowe 2021/2022 – na kiedy są zaplanowane?

Jeżeli na początku 2022 roku pandemia Covid-19 nie pokrzyżuje ponownie planów Ministerstwa Edukacji i Nauki, ferie zimowe 2021/2022 odbędą się tak, jak przed poprzednim rokiem szkolnym, czyli w różnych terminach dla poszczególnych województw. Terminarz najbliższych ferii zimowych wygląda następująco:

  • od 17 do 30 stycznia 2022 roku – województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubuskie i wielkopolskie,
  • od 24 stycznia do 6 lutego 2022 roku  – województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie,
  • od 31 stycznia do 13 lutego 2022 roku  – województwa: zachodniopomorskie, dolnośląskie, mazowieckie i opolskie,
  • od 14 do 27 lutego 2022 roku – województwa: lubelskie, podkarpackie, łódzkie, śląskie i pomorskie.

Następnym dłuższym wolnym od nauki w tym roku szkolnym będzie przerwa wielkanocna, która potrwa od 14 do 19 kwietnia 2022 roku.

Zarówno rodzice, jak i dzieci z pewnością mają nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z poprzedniego roku szkolnego i uczniowie będą mogli w pełni korzystać z przerw w nauce. Jeśli rzeczywiście tak będzie, rodzice powinni pamiętać o zapewnieniu swoim pociechom ochrony ubezpieczeniowej na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas zabaw na śniegu. Polisy oferowane przez najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce, które chronią zdrowie i życie najmłodszych znajdują się w ofercie serwisu Compero. Specjaliści ds. ubezpieczeń chętnie pomogą znaleźć ubezpieczenie obejmujące ochronę nie tylko dzieci, ale i całej rodziny.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

W związku z chorobą spędziłeś kilka dni lub tygodni w szpitalu? Jeżeli masz dobrowolne ubezpieczenie możesz uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu. Zobacz, jaka kwota ci przysługuje. Zwrot za...

  • Marek Pawłowski

Poduszka finansowa to posiadane oszczędności, które zapewniają bezpieczeństwo. Jednak wielu osobom z trudem przychodzi uzbieranie nawet drobnej kwoty. Masz ten sam problem? Zobacz, jak mądrze...

  • Marek Pawłowski

Odpowiedzialność cywilna, ubezpieczenie OC słusznie kojarzy się z właścicielami pojazdów, bowiem to właśnie oni mają obowiązek zakupić ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej....