ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Fundusz inwestycyjny - co to jest i jak działa?

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Jeżeli produkty inwestycyjne nigdy wcześniej nie były w centrum twojego zainteresowania, możesz zadawać sobie pytanie, co to jest fundusz inwestycyjny. Taki fundusz tworzą pieniądze wpłacone przez różnych inwestorów, a zatem jest to forma grupowego inwestowania. Pozyskanie wpłat od wielu podmiotów powoduje, że powstaje wystarczająco duża pula środków, która może zostać następnie pomnożona przez specjalistów z rynku finansowego, czyli doradców inwestycyjnych.

Co się dzieje po wpłacie pieniędzy do funduszu przez inwestora? Gdy dokonasz wpłaty, otrzymasz jednostki uczestnictwa lub certyfikat inwestycyjny - w zależności od tego, na jaki fundusz się zdecydujesz. Mimo że są to dokumenty, które potwierdzają twoje prawo do zysków, to różnica między nimi jest kluczowa.

Czy wiesz, że nie potrzebujesz dużej kwoty, aby pomnażać środki za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego? To o wiele mniej kapitałochłonna forma inwestowania niż np. zakup nieruchomości - możesz zainwestować nawet 100 czy 200 zł.

 

Najpopularniejsze rodzaje funduszy inwestycyjnych

FIO - Fundusze Inwestycyjne Otwarte

Osoby, które do tej pory nie inwestowały środków w fundusze inwestycyjne, mogą zastanawiać się, co to jest fundusz inwestycyjny otwarty. To właśnie FIO są polecane początkującym inwestorom, a to z kilku powodów. Inwestowanie w FIO charakteryzuje się, tym, że:

 • Próg wejścia jest niski - możesz zainwestować nawet 50 czy 100 zł. To doskonały sposób, aby przekonać się w praktyce, jak działają fundusze otwarte.
 • Istnieje możliwość wyboru jednej z wielu dostępnych strategii inwestycyjnych. Możesz zdecydować się np. na fundusze inwestujące w obligacje emitowane przez Skarb Państwa.
 • Inwestor ma możliwość wycofania swoich środków. Jeżeli uznasz, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie jest rozwiązaniem dla ciebie, będziesz mógł się szybko wycofać.

Chcesz wiedzieć, co się dzieje z twoimi pieniędzmi i czy na pewno są one pomnażane? W przypadku FIO dostęp do informacji nie stanowi problemu.

FIZ - Fundusze Inwestycyjne Zamknięte

FIO nie jest jedyną możliwością - możesz też zdecydować się na FIZ, czyli fundusz inwestycyjny zamknięty. Tymi funduszami powinieneś zainteresować się jednak w momencie, gdy będziesz miał już pewną wiedzę na temat takiego sposobu pomnażania posiadanych środków. Dlaczego? FIZ to:

 • Fundusze zainteresowane bardziej ryzykownymi inwestycjami. W rezultacie możesz zarówno więcej stracić, jak i zyskać - warto mieć to na uwadze.
 • Wyższe kwoty wejścia. Często minimalna kwota środków to 10 000 zł, przez co dostępność FIZ jest mniejsza niż w przypadku FIO.
 • Brak możliwości wycofania środków. W praktyce oznacza to, że nie będziesz mógł mieć dostępu do środków w dowolnym momencie.

Dla FIZ charakterystyczny jest też mniejszy przepływ informacji - inwestując w FIZ, będziesz otrzymywał wyceny rzadziej, bo np. raz w miesiącu.

Fundusze inwestycyjne - czy warto?

Zastanawiasz się, czy powinieneś zainteresować się funduszami inwestycyjnymi? Odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne, jest uzależniona od twoich potrzeb. Jeżeli pomnażanie środków w ten sposób wydaje ci się atrakcyjną propozycją, to przy wyborze funduszu powinieneś zwrócić uwagę na:

 • Rodzaj funduszu. Zacznij od FIO, aby pogłębić swoją wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych i sprawdzić, czy ten rodzaj inwestowania odpowiada twoim potrzebom.
 • Sposób przedstawienia oferty. Czy rozumiesz, jak inwestowane będą twoje środki? Czy na zadawane pytania otrzymujesz zrozumiałe odpowiedzi? Zwłaszcza na początku możesz mieć sporo wątpliwości dotyczących tego, jak będą pomnażane wpłacone przez ciebie pieniądze.
 • Poziom ryzyka. Musisz określić, jaki poziom ryzyka akceptujesz. Im większe ryzyko, tym więcej możesz zarobić, ale jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo, że część środków stracisz.
 • Dotychczasowe wyniki funduszu. Pamiętaj jednak, że sukces w postaci satysfakcjonujących historycznych zwrotów wcale nie oznacza, że zostanie on powtórzony w przyszłości.
 • Koszty związane z inwestowaniem. Twoje środki będą inwestowane przez specjalistów, którzy pobierają określone opłaty. Warto poznać ich wysokość, aby uniknąć rozczarowań przy wypłacie.

Jeżeli dopiero zainteresowałeś się funduszami inwestycyjnymi, nie spiesz się - porównaj oferty i uzyskaj odpowiedzi na swoje pytania. W ten sposób unikniesz ulokowania środków w ryzykowne fundusze.

Co to jest podatek Belki i ile wynosi?

Trafne decyzje inwestycyjne oznaczają tyle, że zyskasz - twoje środki zostaną pomnożone. Jednak nie możesz liczyć na to, że fundusz wypłaci ci całość kwoty, jaką wypracuje, a to ze względu na podatek Belki. Co to takiego?

Podatek Belki to podatek od dochodów kapitałowych. Przedmiotem opodatkowania tym podatkiem są m.in.:

 • przychody z funduszy kapitałowych,
 • odsetki od środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym,
 • odsetki od środków na lokacie bankowej.

Ile wynosi podatek Belki? Jego stawka to aktualnie 19 proc. Jest on jednak pobierany wyłącznie od wypracowanego zysku, a nie inwestowanej (np. wpłaconej na lokatę) kwoty.

W co inwestować pieniądze?

Wiedząc już, co to jest fundusz inwestycyjny, możesz zastanawiać się, czy to najlepsza z możliwych form inwestowania. Niekonieczne. Aktualnie możesz inwestować w wiele instrumentów finansowych. W co inwestować pieniądze? Oto kilka przykładów:

 • Lokaty bankowe. To jeden z najpewniejszych sposobów inwestowania. Niestety, w ostatnim czasie oprocentowanie lokat jest tak niskie, że wielu inwestorom nie opłaca się ich zakładać.
 • Nieruchomości. Zwłaszcza w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości. Możesz inwestować w nieruchomości mieszkaniowe lub zdecydować się np. na crowdfunding nieruchomości komercyjnych. W pierwszym przypadku barierą może być niezbędna kwota środków.
 • Złoto. Niesłabnącą popularnością cieszą się też inwestycje w kruszce, a zwłaszcza w złoto. To jednak jedna z inwestycji długoterminowych. Nie każdy inwestor jest skłonny poczekać na zyski nawet kilkanaście lat.

Pamiętaj, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Właśnie z tego względu świadomy inwestor zawsze dywersyfikuje swój portfel inwestycyjny, by zminimalizować ryzyko utraty zgromadzonych oszczędności.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również