ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

GAP ubezpieczenia – czy warto?

Ubezpieczenie GAP odnosi się do pojazdów i wyróżnia się jego kilka rodzajów. Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytania, co to jest GAP, jak funkcjonują ubezpieczenia GAP lub czym jest gap w leasingu, to zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Ubezpieczenie GAP – co to?

Guaranteed Asset Protection, w skrócie GAP, jest formą ubezpieczenia pojazdu dla kredytobiorców i leasingobiorców. Zapewnia pełną ochronę w przypadku wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży samochodu. Wypłata należnego odszkodowania pozwala na spłatę należności wobec banku lub firmy leasingowej.

Jak działa GAP?

Decydując się na leasingowanie samochodu lub kredyt, jesteś zobowiązany do cyklicznego uiszczania ustalonej kwoty. Niestety, nawet jeżeli utracisz samochód na skutek kradzieży bądź znacznego uszkodzenia, nadal ciąży na tobie ten obowiązek. Wówczas z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP, dzięki któremu będziesz w stanie spłacić pojazd.

Czym jest GAP w leasingu?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, co to GAP leasing? Jest to nic innego jak wykupienie ubezpieczenia GAP, podczas trwania umowy leasingowej na pojazd.

Jak dokładnie działa GAP w leasingu? Zapewnia ochronę przed nieuchronną utratą wartości samochodu, w przypadku niefortunnych zdarzeń.

Czym jest GAP fakturowy?

GAP fakturowy to jeden z rodzajów ubezpieczenia, obok finansowego, casco oraz indeksowego.

To forma najdroższego ubezpieczenia. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci różnicę między ceną pojazdu z faktury, a jego wartością z dnia zaistnienia zdarzenia (kradzieży czy też wypadku).

Wyjaśniając na przykładzie, Pani Adrianna opłacała leasing auta o wartości 100 000 zł, a samochód został skradziony po 3 latach od dnia podpisania umowy leasingowej. Na ten moment jego wartość rynkowa wynosiła już 60 000 zł. W tym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie równe 40 000 zł.

GAP RTI – co to jest i czy warto?

Jest to inne określenie na GAP fakturowy. Ubezpieczenie RTI (Return To Invoice) gwarantuje pokrycie różnicy między kwotą na fakturze a wypłaconym odszkodowaniem. Polecane jest szczególnie dla luksusowych marek i nowych pojazdów.

Jak działa GAP Casco?

Ubezpieczyciel przy rodzaju ubezpieczenia typu Casco zobowiązuje się do wypłacenia różnicy między kwotą z ubezpieczenia OC/AC a sumą ubezpieczenia AC.

Za przykład posłuży nam przypadek Pana Zygmunta, który zawierając umowę leasingową, posiadał AC na sumę 80 000 zł. Niestety, po dwóch latach jego pojazd uległ szkodzie całkowitej. W ramach polisy OC/AC otrzymał 45 000 zł, a z GAP Casco 35 000 zł.

GAP indeksowy dla krótkich umów

GAP ubezpieczenia indeksowe zawierane są najczęściej w przypadku krótkich umów na leasing. W tym wypadku wypłacane jest około 20 do 30 proc. wartości samochodu, który uległ kradzieży lub zniszczeniu.

W sytuacji Pana Dominika, który ma umowę na leasing pojazdu wartego 100 000 zł, towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej wypłaci mu odszkodowanie równe od 20 000 zł do 30 000 zł.

GAP finansowy – najtańsza opcja?

Ubezpieczenie GAP finansowy jest najtańsze, a przy tym bardzo korzystne przy leasingu z niskim wkładem własnym. W tej umowie ubezpieczyciel pokrywa różnicę między kwotą, która pozostała do spłaty a wypłatą odszkodowania uzyskaną z AC.

Dla przykładu: pani Dorota miała wypadek samochodowy, leasingowanym pojazdem po 2 latach od zawarcia umowy, kiedy zostało do zapłaty 20 000 zł. Ubezpieczyciel stwierdził całkowitą szkodę pojazdu. Odszkodowanie z AC opiewało na kwotę 10 000 zł. Z Ubezpieczenia GAP otrzymała brakującą sumę 10 000 zł.

Ile kosztuje GAP?

Ostateczny koszt, do jakiego zostaniesz zobowiązany przy zakupieniu polisy, jest określany pod kątem indywidualnym przez banki, firmy leasingowe lub towarzystwa ubezpieczeniowe. Przeciętną kwotę prezentuje poniższa tabela.

Rodzaj ubezpieczenia

Kwota ubezpieczenia zależna od wartości pojazdu rocznie

GAP finansowy

od 0,4 do 0,5 proc.

GAP indeksowy

od 0,7 do 0,8 proc.

GAP fakturowy

od 0,7 do 1,2 proc.

 

Warunki wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia GAP

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi powinieneś się bezwzględnie zapoznać, aby uniknąć rozczarowań. Aby zgłosić szkodę, należy:

 • wypełnić odpowiedni wniosek,

 • przedłożyć zaświadczenie, które potwierdzi wystąpienie szkody oraz wysokość odszkodowania z OC lub AC wraz z warunkami ubezpieczenia;

 • okazać dowód rejestracyjny i fakturę zakupu samochodu;

 • przygotować rozliczenie umowy finansowania;

 • przedstawić zdjęcia zniszczonego pojazdu;

 • podać do wglądu dokument tożsamości.

Kiedy można skorzystać z polisy GAP?

Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych różnią się od siebie, dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie musisz zapoznać się z OWU polisy GAP. Niektóre firmy nie ubezpieczą samochodu eksploatowanego dłużej niż 36 miesięcy i o wartości fakturowej przewyższającej 260 tys. zł, a inne auta starszego niż 5 lat i o wartości przekraczającej 700 tys. zł. W większości towarzystw niemożliwe jest wykupienie ubezpieczenia GAP dla samochodu ciężarowego, ciągnika, przyczepy, naczepy i autobusu, których wartość początkowa przekracza milion zł.

Kiedy polisa GAP nie działa?

Musisz mieć na względzie, że towarzystwo ubezpieczeniowe może nie uwzględnić ubezpieczenia GAP w przypadku:

 • szkody całkowitej, która powstała w wyniku zaniedbania, lub celowego działania;

 • szkody całkowitej, która została spowodowana przez użytkownika nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem;

 • nietrzeźwości lub spożyciu alkoholu, lub podobnie działających substancji, które zaburzają świadomość kierującego;

 • uszkodzonego lub zniszczonego samochodu, który był wykorzystany jako narzędzie przestępstwa;

 • wady produkcyjnej uszkodzonego auta;

 • użytkowania w celu nauki jazdy;

 • nielegalnego sprowadzenia całkowicie uszkodzonego pojazdu na teren Polski.

Auto zastępcze – czy ci przysługuje?

To, czy będzie w twojej polisie przysługiwało ci auto zastępcze, zależne jest od warunków ubezpieczenia. Jeśli zależy ci na możliwości otrzymania samochodu zastępczego, warto to dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Czy każde auto może podlegać ubezpieczeniu GAP?

Niestety nie. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe same określają maksymalny wiek pojazdu. Przeważnie auto nie może być starsze niż 3-5 lat.  

Czy ubezpieczenie GAP w leasingu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie GAP nie jest obowiązkowe w przypadku leasingu czy zakupu samochodu w kredycie. Jednak jest bardzo przydatne w przypadku kradzieży lub wystąpienia szkody całkowitej.

Ubezpieczenie GAP – czy warto?

Pojazdy, które wyjechały z salonu, bardzo szybko tracą na swojej wartości. Przeważnie po trzech latach użytkowania samochodu, jego cena rynkowa może być o 50 proc. niższa niż kwota zakupu. Ubezpieczenie GAP jest nieocenione w przypadku kradzieży bądź szkody całkowitej. Dzięki niemu osoba, która wzięła auto w leasing bądź na kredyt, nie będzie musiała spłacać rat z własnych środków.

Ubezpieczenie GAP oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, jednak nie wszystkie propozycje są do siebie zbliżone cenowo i pod względem warunków polisy. Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję, najlepiej skorzystać z usług multiagencji, za pośrednictwem której można szybko porównać oferty polis GAP pochodzące od różnych ubezpieczycieli. Taką multiagencją jest Compero, które dysponuje produktami ubezpieczeniowymi pochodzącymi od najlepszych polskich towarzystw.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również