ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jaką gaśnicę do domu wybrać?

W momencie pożaru pierwszym elementem, po który zazwyczaj sięgamy, jest gaśnica. Na przestrzeni lat ich formy uległy znacznej modyfikacji. Jaką gaśnicę wybrać do domu? Czy jest jakaś różnica pomiędzy tą, której używa się w standardowym domu a taką, która sprawdzi się przy drewnianej zabudowie? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak ważna jest gaśnica i dlaczego warto ją posiadać w swoich „czterech ścianach”.

Gaśnica – ważny przedmiot w naszym domu

Niekiedy w domach mamy do czynienia z pożarem mniej lub bardziej zaawansowanym. Czynnikiem wywołującym taki stan może być np.:

  • zwarcia i wady instalacji elektrycznych,

  • bezmyślność człowieka,

  • wyładowania atmosferyczne (piorun),

  • nieprawidłowa praca systemu grzewczego,

  • przypadki podpaleń.

Początkowa faza rozprzestrzeniania się ognia umożliwia jeszcze walkę z tym żywiołem. Do tego potrzeba odpowiedniego sprzętu, którym są przyrządy przeciwpożarowe. Na jaką gaśnice do domu się zdecydować? Rynek udostępnia wiele ich rodzajów. Standardową gaśnicą jest tzw. proszkowa. Bez problemu ugaszone zostaną takie elementy, jak np.:

  • choinka,

  • palący się fotel,

  • plamy oleju.

Cena omawianego sprzętu gaśniczego na rynku jest dość niska. Wadą, a zarazem zaletą gaśnicy proszkowej jest jej zawartość. Z jednej strony może dostać się do każdej, najmniejszej szczeliny, w wyniku czego sprzątanie staje się bardzo czasochłonne i kosztowne, z drugiej zaś perspektywy cechuje ją większa sprawczość gaszenia pożaru. Pomimo to, gaśnica proszkowa do domu powinna znaleźć miejsce u każdego. Do innych form sprzętu przeciwpożarowego, który warto posiadać, należą:

  • spray gaśniczy (posłuży do ugaszenia np. zasilacza komputera, tym samym nie niszcząc sprzętu);

  • raca gaśnicza (gasi poprzez reakcję z ogniem);

  • kula gaśnicza (można wrzucić ją do np. palącego się kosza na śmieci, bez zbliżania się do niego, albo zamontować ją na stałe w garażu lub innym pomieszczeniu - pod wpływem temperatury od razu zaczyna gasić powstały ogień).

Zatem, jaką gaśnicę do domu wybrać? Odpowiedź jest dość złożona. Na pewno jakakolwiek by nie była, gaśnica w domu to obowiązek. Najczęstszym wyborem jest proszkowa. Wyróżniamy także gaśnicę:

  • pianową,

  • śniegową,

  • wodną.

Gdzie kupić gaśnicę do domu? Duża ilość ofert sprzętu przeciwpożarowego  znajduje się w sklepach internetowych. Aby kupić gaśnicę, można udać się również do specjalistycznego punktu sprzedażowego lub z częściami samochodowymi.

Jaka gaśnica do kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem dość specyficznym pod względem bezpieczeństwa. Znajduję się tam dużo elementów, które źle użytkowane mogą wywołać pożar np. piekarnik lub tłuszcz na patelni. W tym przypadku liczy się spora dawka wiedzy na temat rodzaju płonącego elementu. Ważna jest właściwa reakcja. Istotną informacją zdaje się być poprawna umiejętność gaszenia oleju na patelni albo w naczyniu – nigdy nie wlewa się tam wody!

Do ugaszenia płonącego tłuszczu służy gaśnica z właściwym oznakowaniem (symbol F). Dobrze rozwinięta technologia sprawiła, że na rynku można znaleźć sprzęt przeciwpożarowy dedykowany do wielu rodzajów pożarów. Spotykane są oznakowania np. ABC (ugasi pożar materiałów stałych, cieczy oraz materiałów topiących się),  lub AF (używana do palącej się odzieży na człowieku).

W kuchni najlepiej posiadać tą z symbolem ABF. Środkiem gaśniczym w tym przypadku jest płyn. Pojemność może się różnić i zależy od decyzji kupującego.

Jaka gaśnica do domu drewnianego?

Gaśnica do drewnianego domu lub mieszkania wyposażonego w wiele elementów z tego surowca (panele, boazeria, meble), powinna być dostosowana pod kątem materiału, z jakiego wykonany jest dom, ponieważ ma to duże znaczenie w przypadku zajęcia go przez ogień. Pożar w tego typu pomieszczeniach rozprzestrzenia się w mgnieniu oka.

A zatem, jaka gaśnica do domu drewnianego będzie najlepszym wyborem? Na pewno musi posiadać symbol A. Często użytkownicy domów drewnianych podobnie jak w tych standardowych, decydują się na gaśnicę wielozadaniową z połączonymi symbolami np. ABC.

Ważne, by masa sprzętu nie była zbyt duża z uwagi na jej późniejsze, łatwiejsze zastosowanie w praktyce.

Bezpieczne korzystanie z gaśnicy – przepisy i normy

W początkowym etapie rozprzestrzeniania się ognia warto reagować i mieć pod ręką gaśnicę. Dlatego jej miejsce powinno być widoczne i dostępne. Aby bezpiecznie korzystać z gaśnicy, należy wpierw rozpoznać rodzaj płonącego materiału i użyć odpowiedniego środka przeciwpożarowego.

Symbol

Materiał

Środek gaśniczy

A

Organiczny np. papier, drewno

Piana i proszek gaśniczy, woda, dwutlenek węgla

B

Ciecze palne i substancje stałe np. rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne

Piana i proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon

C

Gazy palne np. metan, gazy miejskie

Proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon

E

Pożary ABC występujące w obrębie urządzeń pod napięciem

Proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon

F

Pożary wywołane przez środki gotujące, jak np. oleje lub tłuszcz zwierzęcy

Gaśnica pianowa (płynowa)

Kolejnym krokiem jest próba ugaszenia płonącej rzeczy. W momencie korzystania z gaśnicy należy kolejno:

  • skierować strumień bezpośrednio na materiał objęty ogniem od strony skrajnej - zewnętrznej,

  • gdy przedmiot jest ułożony pionowo, należy gasić go od góry w dół.

Pamiętaj, że nigdy nie należy hamować pożaru, gdy jest on już w pełni rozwinięty. Czynność, jaką wtedy należy wykonać to bezpieczna ewakuacja i telefoniczne zgłoszenie o zaistniałej sytuacji do właściwych służb (straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe - 112).

Prawidłowe korzystanie ze sprzętów przeciwpożarowych polega również na odpowiedniej konserwacji, która została ujęta prawnie (Dz. U. Nr 109 poz. 719) w „Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów”. Ma to na celu zapewnienie sprawnego i niezawodnego ich funkcjonowania. W związku z regulacjami prawnymi również każdy obiekt budowlany powinien być wyposażony w podręczny przyrząd gaśniczy. Zostało to bliżej nakreślone w Dz.U.2010.109.719.  

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również