poradnik

Gdzie najczęściej dochodzi do kolizji z pojazdem bez OC?

  • Gabriela Drzymalska
  • Komunikacja

Gdzie najczęściej dochodzi do kolizji z pojazdem bez OC?

Gdzie najczęściej dochodzi do kolizji z pojazdem bez OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował niedawno nowy raport, pokazujący, w których województwach w Polsce, istnieje najwyższe prawdopodobieństwo stłuczki z pojazdem bez ważnej polisy OC.

Na mapie Polski pod tym względem wyróżniają się szczególnie województwa: lubuskie, małopolskie, opolskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Brak polisy OC cechuje głównie grupę młodych mężczyzn (do 25 roku życia), co w połączeniu ze statystykami mówiącymi, że ta sama część społeczeństwa powoduje najwięcej wypadków może budzić niepokój.

Dlaczego nie wszyscy wykupują OC?

Głównym powodem braku polisy OC jest zazwyczaj brak świadomości lub ignorowanie obowiązku jej posiadania. Inne możliwe przyczyny to wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela samochodu lub korzystanie z niezarejestrowanego pojazdu.

W rezultacie, w 2012 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny był zmuszony wysłać ponad 40 tysięcy wezwań do zapłaty kary za brak ubezpieczenia tego typu. Obecnie szacuje się, że na polskich drogach możemy spotkać ok. 250 tysięcy pojazdów bez ważnego ubezpieczenia.

Czy warto…?

Istotny fakt stanowi informacja, że aż jedną trzecią wypadków z udziałem nieubezpieczonych pojazdów powodują kierowcy, którzy nie są ich właścicielami. Często nie zdają sobie oni sprawy, że część odpowiedzialności finansowej za spowodowany wypadek spada również na nich. Warto więc sprawdzać ubezpieczenie samochodu, zasiadając za jego kierownicą.

Jazda bez polisy OC staje się jednak coraz trudniejsza. Na polskich drogach w większej liczbie mają miejsce kontrole policyjne, wywiązywanie się z obowiązku posiadania polisy OC kontrolują również wydziały komunikacji.

Nowe narzędzie kontroli

UFG z sukcesem uruchomiło ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Dzięki temu brak ubezpieczenia można wykryć bez konieczności przeprowadzenia kontroli drogowej. Baza zawiera już ponad 200 milionów rekordów – rejestruje ona wszystkie sprzedane polisy OC i autocasco.

Baza taka może funkcjonować dzięki temu, że ubezpieczyciele są zobowiązani przesyłać do niej informacje o ubezpieczeniu w ciągu 14 dni od daty sprzedaży polisy. Współpraca ta pozwoliła stworzyć tzw. wirtualnego policjanta, czyli narzędzie informatyczne wykrywające przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu.

Gabriela Drzymalska
compero.pl

Gabriela Drzymalska Gabriela Drzymalska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

Zawodowi kierowcy doskonale znają zasady poruszania się po różnych rodzajach dróg. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem w obrębie swojego miasta i jego najbliższych okolic, to przed...

  • Marek Pawłowski

Okazało się, że naprawa twojego samochodu jest nieopłacalna? Jeżeli nie chcesz dalej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pozostaje ci wyrejestrować auto. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie...

  • Zuzanna Jóźwiak

Otrzymałeś mandat za przekroczenie prędkości lub parkowanie w miejscu niedozwolonym? Jednocześnie jesteś przekonany, że nie powinieneś zostać ukarany? Nie musisz od razu sięgać po portfel –...