Gdzie najczęściej dochodzi do kolizji z pojazdem bez OC?

Gdzie najczęściej dochodzi do kolizji z pojazdem bez OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował niedawno nowy raport, pokazujący, w których województwach w Polsce, istnieje najwyższe prawdopodobieństwo stłuczki z pojazdem bez ważnej polisy OC.

Na mapie Polski pod tym względem wyróżniają się szczególnie województwa: lubuskie, małopolskie, opolskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Brak polisy OC cechuje głównie grupę młodych mężczyzn (do 25 roku życia), co w połączeniu ze statystykami mówiącymi, że ta sama część społeczeństwa powoduje najwięcej wypadków może budzić niepokój.

Dlaczego nie wszyscy wykupują OC?

Głównym powodem braku polisy OC jest zazwyczaj brak świadomości lub ignorowanie obowiązku jej posiadania. Inne możliwe przyczyny to wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela samochodu lub korzystanie z niezarejestrowanego pojazdu.

W rezultacie, w 2012 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny był zmuszony wysłać ponad 40 tysięcy wezwań do zapłaty kary za brak ubezpieczenia tego typu. Obecnie szacuje się, że na polskich drogach możemy spotkać ok. 250 tysięcy pojazdów bez ważnego ubezpieczenia.

Czy warto…?

Istotny fakt stanowi informacja, że aż jedną trzecią wypadków z udziałem nieubezpieczonych pojazdów powodują kierowcy, którzy nie są ich właścicielami. Często nie zdają sobie oni sprawy, że część odpowiedzialności finansowej za spowodowany wypadek spada również na nich. Warto więc sprawdzać ubezpieczenie samochodu, zasiadając za jego kierownicą.

Jazda bez polisy OC staje się jednak coraz trudniejsza. Na polskich drogach w większej liczbie mają miejsce kontrole policyjne, wywiązywanie się z obowiązku posiadania polisy OC kontrolują również wydziały komunikacji.

Nowe narzędzie kontroli

UFG z sukcesem uruchomiło ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Dzięki temu brak ubezpieczenia można wykryć bez konieczności przeprowadzenia kontroli drogowej. Baza zawiera już ponad 200 milionów rekordów – rejestruje ona wszystkie sprzedane polisy OC i autocasco.

Baza taka może funkcjonować dzięki temu, że ubezpieczyciele są zobowiązani przesyłać do niej informacje o ubezpieczeniu w ciągu 14 dni od daty sprzedaży polisy. Współpraca ta pozwoliła stworzyć tzw. wirtualnego policjanta, czyli narzędzie informatyczne wykrywające przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu.

Gabriela Drzymalska
compero.pl

Gabriela Drzymalska Gabriela Drzymalska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Mikołaj Fidziński

Autostrada to droga szybkiego ruchu. Jej wyróżnik stanowią dwie oddzielone barierą jezdnie skierowane w przeciwną stronę. Przed wjazdem na autostradę znajduje się znak informujący kierowcę, że...

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...