ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Gdzie podkładać lewarek?

Przebita opona może przytrafić się każdemu kierowcy, warto zatem wiedzieć gdzie należy podłożyć lewarek oraz jak. Można wówczas wymienić koło samodzielnie. Inna opcja to skorzystanie z posiadanej polisy assistance.

Jak wymienić koło w samochodzie? Pierwsze kroki

Jeżeli doszło do uszkodzenia opony i nie jest to ogumienie typu run flat, konieczna jest wymiana koła. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności załóż kamizelkę odblaskową i oznakuj miejsce zdarzenia (w tym celu należy użyć trójkąta ostrzegawczego). Następnie, jako kierowca, który zamierza we własnym zakresie wymienić koło, powinieneś upewnić się, że posiadasz wszelkie niezbędne do tej czynności rzeczy, czyli:

  • Sprawne koło zapasowe. Ważne, aby było ono napompowane i gotowe do montażu w miejsce uszkodzonego.
  • Narzędzia. To zarówno lewarek (podnośnik żaba, podnośnik hydrauliczny), jak i klucze potrzebne do odkręcenia śrub.

W kolejnym kroku możesz przystąpić do wymiany koła.

Zrób to zanim zaczniesz podkładać lewarek

Podłożenie lewarka to pierwszy krok do wymiany uszkodzonego koła. Co powinno go poprzedzać?

Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł zaparkować na utwardzonym poboczu czy dojechać do stacji paliw. Wymiana koła na nieutwardzonej nawierzchni jest trudniejsza – ale nie jest niemożliwa. Aby dokonać zmiany koła, powinieneś znaleźć np. deskę lub płaski kamień – będzie to podłoże pod lewarek. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której podnośnik pod wpływem obciążenia zacznie się zapadać.

Zanim umieścisz lewarek na równej powierzchni, powinieneś odnaleźć instrukcję pojazdu. Warto ją wozić ze sobą w samochodowej skrytce.

Przed podstawieniem lewarka należy pamiętać o ustawieniu skrzyni biegów na pierwszym biegu lub – jeżeli pojazd został wyposażony w przekładnię automatyczną – w trybie „P” (parking).

 

Gdzie podłożyć lewarek?

Zastanawiasz się, gdzie podstawić podnośnik hydrauliczny? Odpowiedź znajdziesz właśnie w instrukcji pojazdu. Każdy producent w swoich modelach przewiduje miejsce, w którym będzie można podstawić lewarek i bezpiecznie dokonać wymiany uszkodzonego ogumienia. Gdzie podłożyć lewarek?

Standardowo punkty podparcia znajdują się w pobliżu każdego z kół. To specjalna przestrzeń, która jest wzmocniona i przystosowana do użycia lewarka. Podstawiając podnośnik w innym miejscu, narażasz się na uszkodzenie m.in. podłogi samochodu.

Jak postępować w razie braku instrukcji? W niektórych modelach samochodów punkty pod lewarek mogą znajdować się pod osłoną. Warto zatem „zbadać” podwozie wzrokiem i dotykiem. W ten sposób również można znaleźć punkty, w których można użyć lewarka.  

Kiedy skorzystać z polisy assistance?

Brak narzędzi, koła zapasowego lub posiadanie opon run flat to sytuacje, gdy nie warto ryzykować – najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z polisy assistance. Ubezpieczenie assistance to polisa komunikacyjna, która została stworzona z myślą o kierowcach znajdujących się patowych sytuacjach. Jeżeli usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia nie będzie możliwe, ubezpieczyciel pokryje koszty holowania auta do najbliższego warsztatu samochodowego lub wulkanizacyjnego, gdzie fachowcy dokonają wymiany uszkodzonego koła czy komponentu.

Chcesz zapewnić sobie pomoc w razie niespodziewanych sytuacji na drodze? Jeżeli w razie problemów nie chcesz zastanawiać się, gdzie podstawić podnośnik hydrauliczny, to najlepszym sposobem będzie wykupienie ubezpieczenia assistance. Ta polisa jest sprzedawana zarówno w wersji całorocznej (możesz ją kupić wraz z OC), jak i jako polisa krótkoterminowa (na okres np. 7 czy 30 dni).

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również