ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Gdzie potrzebny paszport – lista krajów, gdzie potrzebny będzie Ci paszport

Pandemia koronawirusa skutecznie przekreśliła wakacyjne plany wielu osób. Jeżeli swój wypoczynek odłożyłeś na przyszły rok lub zastanawiasz się, gdzie spędzić przyszłoroczny urlop, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Sprawdzamy, gdzie potrzebny jest paszport, gdzie złożyć wniosek o jego wydanie i ile będziesz czekać na przygotowanie tego dokumentu.

 

Gdzie potrzebny paszport – lista krajów

Nie do wszystkich krajów europejskich można wjechać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Jeżeli planujesz podróż do jednego z niżej wymienionych państw, będziesz potrzebował paszportu:

 • Armenia – obywatele polscy, którzy mają zamiar przebywać w Armenii do 180 dni, nie muszą posiadać wizy,
 • Białoruś – aby skorzystać z ruchu bezwizowego, należy posiadać przy sobie paszport; od 29 października 2020 r. wjazd z Polski na terytorium Białorusi przejściami drogowymi został wstrzymany,
 • Bośnia i Hercegowina – na czas pandemii przekraczanie granicy możliwe jest wyłącznie na podstawie paszportu,
 • Czarnogóra – jeżeli zastanawiasz się, gdzie trzeba mieć paszport, to będziesz go potrzebował, planując dłuższy niż 30-dniowy i jednocześnie krótszy niż 90-dniowy pobyt w Czarnogórze,
 • Kazachstan – polscy obywatele, którzy nabyli obywatelstwo w wyniku repatriacji, muszą przekraczać granicę z Kazachstanem na podstawie polskiego paszportu – nie potrzebują wizy, jeśli zamierzają spędzić w Kazachstanie mniej niż 30 dni,
 • Kosowo – jeżeli zastanawiasz się, gdzie potrzebny jest paszport, to wyjeżdżając do Kosowa będziesz potrzebował tego dokumentu,
 • Ukraina – paszport wystarczy, aby przekroczyć granicę z Ukrainą, o ile na terenie tego kraju zamierzasz przebywać do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Z uwagi na pandemię koronawirusa niektóre kraje, np. Bośnia i Hercegowina, wprowadziły tymczasowe ograniczenia i wymagają od podróżujących okazania paszportu. Planując podróż, powinieneś sprawdzić, czy nie wprowadzono podobnych ograniczeń w docelowym państwie.

Gdzie potrzebny paszport? Jeżeli wybierasz się za granicę i potrzebujesz informacji o tym, czy na terytorium danego kraju wjedziesz wyłącznie na podstawie dowodu osobistego, możesz to sprawdzić w zakładce „Informacje dla podróżujących” na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Paszport (a często również wiza) jest niezbędny, aby podróżować po krajach leżących m.in. w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

 

Kraje bez paszportu w Europie – lista krajów

Jeżeli planujesz podróżowanie po Europie, to mamy dobrą wiadomość – granicę większości krajów będziesz mógł przekroczyć na podstawie dowodu osobistego. Jest to możliwe, odkąd Polska wkroczyła do strefy Schengen, czyli do obszaru Unii Europejskiej bez kontroli na wewnętrznych granicach.

Do jakich krajów możesz wyjechać bez paszportu? W strefie Schengen aktualnie znajduje się 26 krajów, przy czym część z nich nie należy do Unii Europejskiej.

Kraje z Unii Europejskiej w strefie Schengen (poza Polską)

Kraje stowarzyszone w Schengen (poza Unią Europejską)

Kraje mające szczególny status

Austria, Belgia,  Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy

Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein

Wielka Brytania (do zakończenia okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 r.), Irlandia

Jeżeli często podróżujesz po Europie, musisz wiedzieć, do jakich krajów bez paszportu będziesz mógł wyjechać wkrótce. Aktualnie o członkostwo w Schengen starają się: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr. Do Bułgarii na podstawie polskiego dowodu osobistego można wjechać i przebywać przez 90 dni w ciągu sześciu miesięcy.

Zastanawiasz się, do jakich krajów bez paszportu zostaniesz wpuszczony? Posiadanie polskiego dowodu osobistego pozwala na podróż do ponad 40 krajów na całym świecie.

Do jakich jeszcze krajów możesz podróżować bez paszportu? Inne europejskie państwa, do których wjedziesz tylko na podstawie dowodu to m.in.: Albania, Andora, Czarnogóra, Gruzja, Macedonia, Mołdawia, Monako czy Serbia. Przed wyjazdem do wymienionych krajów upewnij się tylko, ile czasu musi być ważny Twój dowód osobisty. Z reguły ten dowód tożsamości musi być ważny jeszcze przez trzy miesiące od planowanej daty powrotu do Polski.

 

Egzotyczne i ciepłe kraje bez paszportu

Masz w planach beztroski odpoczynek na ciepłym piasku? Jak się okazuje, w przypadku nawet egzotycznej podróży nie zawsze będziesz potrzebował paszportu. Ciepłe kraje bez paszportu? Oto kilka kierunków podróży, które warto wziąć pod uwagę:

 • Reunion. To wyspa położona na Oceanie Indyjskim, która administracyjnie należy do Francji. To z kolei powoduje, że wakacje na niej można planować, mając w kieszeni jedynie dowód osobisty.
 • Nowa Kaledonia. Wyspa zlokalizowana na terenie Oceanu Spokojnego, w Melanezji. Ponieważ to kolejne francuskie terytorium zamorskie, to polecisz tam bez paszportu.
 • Martynika. To wyspa położona w archipelagu Wysp Nawietrznych, która również jest departamentem zamorskim Francji. Dzięki temu planując wakacje właśnie na tej wyspie, nie będziesz musiał wyrabiać paszportu.
 • Madera. Jest wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim, u północnych wybrzeży Afryki. Ponieważ to portugalski archipelag, paszport jest zbędny. Średnia temperatura to 22,6 st. C – to dowód, że możliwe są ciepłe kraje bez paszportu.
 • Gwadelupa. Kolejna wyspa, która jest departamentem zamorskim Francji. Jeżeli planujesz wycieczkę na Gwadelupę, potrzebujesz jedynie dowodu osobistego.

Jeżeli nie chcesz spędzać wakacji w najpopularniejszych europejskich kurortach, to masz alternatywę. Ciepłe kraje bez paszportuto nie mrzonka – możesz zaplanować urlop w egzotycznych częściach świata, bez konieczności wyrabiania paszportu.

 

Jak uzyskać paszport – krok po kroku

Kraje bez paszportu to długa lista. Jeżeli jednak wybrałeś kierunek podróży, gdzie potrzebny jest paszport, będziesz musiał wyrobić taki dokument, jeśli jeszcze go nie posiadasz.

Czym jest paszport? To dokument potwierdzający tożsamość danej osoby i jej obywatelstwo. Dokument ten jest niezbędny, aby podróżować do niektórych krajów położonych zarówno w Europie, jak i poza nią.

Aby otrzymać paszport, musisz złożyć wniosek. Nie możesz tego zrobić korespondencyjnie czy przez pełnomocnika, a to dlatego, że urzędnik będzie musiał pobrać od Ciebie odciski palców. Do wniosku należy dołączyć załączniki, czyli:

 • jedno kolorowe zdjęcie – musi ono być aktualne,
 • dowód opłaty za paszport,
 • jeżeli korzystasz z ulgi – dokument, który potwierdzi to prawo,
 • jeżeli zmieniłeś nazwisko po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie Polski – adres zameldowania czy zamieszkania nie ma znaczenia. Listę punktów znajdziesz na stronie internetowej każdego urzędu wojewódzkiego.

Wydanie paszportu jest odpłatne. Jeżeli nie masz prawa do ulgi, zapłacisz 140 zł. Za wydanie paszportu dziecku w wieku do 13 lat opłata wynosi 30 zł, a studenci zapłacą 70 zł.

Ponieważ na wydanie paszportu czeka się ok. 30 dni, nie zwlekaj ze złożeniem wniosku. Po dostarczeniu do punktu paszportowego wszystkich wymaganych dokumentów możesz sprawdzić, czy dokument jest już gotowy. Wystarczy, że:

 • skorzystasz z internetowej, bezpłatnej usługi Sprawdź, czy Twój paszport jest gotowy – wystarczy, że podasz numer sprawy,
 • skontaktujesz się telefonicznie z pracownikiem urzędu wojewódzkiego – w rozmowie z nim również będziesz musiał podać numer sprawy.

Pamiętaj, że paszport jest ważny przez 10 lat. Informację o tym, kiedy Twój paszport traci ważność, znajdziesz w dokumencie.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również