ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Gdzie wyrzucić opony?

Co zrobić ze zużytymi oponami? Czy można wyrzucić opony do śmietnika? Jak utylizować je za darmo i gdzie się zgłosić, by pozbyć się starych opon za darmo, zgodnie z prawem?

Jeśli stan bieżnika opon twojego samochodu pozostawia wiele do życzenia, nie musisz wymieniać ogumienia. Możesz poddać opony bieżnikowaniu (ale tylko raz), które polega na usunięciu starego bieżnika i nałożeniu nowego metodą na zimno lub na gorąco. Poddana takiej obróbce opona odzyska właściwości jezdne, które miała w dniu zakupu. Koszt przywróceniu opony do użyteczności będzie dużo niższy niż zakup nowego produktu. Zaoszczędzić możesz nawet połowę ceny nowej opony.

 

Gdzie wyrzucić opony: śmietnik to nie jest dobre miejsce

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić stare opony? Odpowiedź brzmi: nigdzie. Zużytego ogumienia nie można wyrzucić na śmietnik. To zabronione. Zużyte opony są odpadem o bardzo długim okresie biodegradacji (ok. 100 lat). W związku z tym zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach ogumienia nie można wrzucać do zwykłych kontenerów na śmieci.

 

Gdzie utylizować opony: najprościej u wulkanizatora

Najłatwiej i najszybciej pozostawić zużyte opony w zakładzie wulkanizacyjnym przy okazji wymiany ich na nowe. Zależnie od zakładu za pozostawienie opon kierowca może nie płacić nic lub zostać obciążony drobną opłatą (zwykle: 5 zł od opony). 

Warto jednak mieć na uwadze, że prawo nie wymaga na od wulkanizatorów przyjmowania starych opon.

Gdzie oddać stare opony: gminny PSZOK przyjmie je za darmo

Chcąc samodzielnie pozbyć się zużytych opon, możesz udać się do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam pozostawisz je za darmo. Niestety nie ma gwarancji, że zakład stare opony przyjmie. Wszystko zależy od tego, czy dany punkt nie wyczerpał jeszcze nałożonego przez gminę limitu przyjęć (np. do 10 opon rocznie).

W PSZOK-u możesz pozbyć się nie tylko zalegających opon, ale i innego wyposażenia auta, które nie nadaje się już do użytku, np. dziecięcego fotelika.

Właścicieli ciężarówek przestrzegamy, że PSZOK-i nie przyjmują opon innych niż od samochodów osobowych.

 

Gdzie oddać zużyte opony ciężarówki?

Starych opon ciągników samochodowych, naczep, przyczep i traktorów można pozbyć się w zakładzie wulkanizacyjnym.

 

Gdzie oddać stare opony: Warszawa

Poniżej publikujemy adresy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Warszawie:

Zawodzie 1 – Wilanów:

  • tel. 22 185 52 51
  • e-mail: pszok@lekaro.pl

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-20:00 oraz w soboty w godz. 9:00-20:00

ul. Płytowa 1 – Białołęka:

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-20:00 oraz w soboty w godz. 9:00-20:00

W Warszawie funkcjonują również mobilne punkty MPSZOK. To specjalnie przystosowane samochody, które kursują dwa razy w tygodniu: w środy (od 11 do 18.30) i soboty (od 10 do 17.30), zatrzymując się w wyznaczonych godzinach w określonych miejscach. Wykaz postojów MPSZOK znajdziesz na stronie miasta Warszawy.

 

Recykling opon

Na producentów opon prawo nakłada obowiązek odzysku 75 proc. wyprodukowanego tonażu. Zbiórką zużytych opon (odbiorem ich od punktów wymiany, warsztatów samochodowych i PSZOK-ów) zajmują się specjalne organizacje odzysku, takie jak Centrum Utylizacji Opon, które poddają je procesom odzysku i recyklingu.

Zużyte opony są cennym surowcem, dlatego podlegają aż dwóm rodzajom odzysku: recyklingowi materiałowemu i odzyskowi energetycznemu.

Dzięki recyklingowi materiałowemu (przetworzeniu mechanicznemu, chemicznemu lub energetycznemu) odpad rozkładany jest do postaci surowców, z których następnie wytwarzane są nowe produkty, takie jak dywaniki samochodowe, uszczelki, wycieraczki, galanteria (np. obcasy, zelówki), materiały izolacyjne czy tworzone są nawierzchnie boisk.

W ramach odzysku energetycznego opony spalane są w dedykowanych piecach, stosowanych głównie w cementowniach.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również