ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Gwarancja na samochód? Czym różni się od ubezpieczenia?

Gwarancja postrzegana jest jako wartość dodana dla klienta kupującego samochód z rynku wtórnego. Sprzedawca, wydając gwarancję na zbywane auto, ręczy za jego bezawaryjność lub decyduje się na pokrycie kosztów ewentualnych napraw i awarii, jeśli dojdzie do nich w okresie gwarancyjnym.

Tak naprawdę niewielu sprzedawców aut używanych, w tym komisów, decyduje się na samodzielne udzielenie gwarancji na bezawaryjność samochodów. Wystąpienie usterki jest zbyt wysoko prawdopodobne. Dlatego gwarancja w takich przypadkach najczęściej sprowadza się do ubezpieczenia od wystąpienia usterki, gdzie komis czy osoba sprzedająca samochód jest pośrednikiem między ubezpieczycielem a nabywcą samochodu.

Gwarancja to korzystne rozwiązanie dla obu stron - zbywcy i nabywcy używanego auta. Zbywca podwyższa atrakcyjność swojej oferty i jednocześnie zyskuje ochronę przed roszczeniami swoich klientów w przyszłości, z tytułu ewentualnych ukrytych wad i usterek sprzedanego pojazdu.

Czy wiesz że...?

Udostępnienie gwarancji na używane auto nie likwiduje jednocześnie odpowiedzialności sprzedającego z tytułu niezgodności sprzedanego towaru z umową, na co wskazują przepisy konsumenckie. Konsument może dochodzić swoich praw nawet przez 2 lata od dokonania zakupu, jeśli wykryje, że informacje zawarte w umowie są niezgodne z prawdą.

Gdzie kupisz gwarancję samochodową?

Tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie gwarancje na używane samochody, czyli ubezpieczenia od ponoszeniem kosztów awarii i usterek. Można je znaleźć w firmach:

  • The Warranty Group Polska - „Motogwarancja” w cenie 1650 zł na rok,
  • WAGAS -  „OKauto” w cenie minimum 150 zł miesięcznie.

Uwaga!

Gwarancja pokrywa tylko koszty naprawy tych usterek, które znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, tj. są autoryzowane przez firmę ubezpieczeniową.

Gwarancja na auta nowe

Dealerzy i koncerny samochodowe dają na swoje samochody kilkuletnią gwarancję, w czasie której właściciel może korzystać z ubezpieczenia kosztów naprawy pojazdu i jego okresowego serwisowania. Generalnie, gwarancja na nowe auto ma zabezpieczyć jego właściciela przed skutkami ewentualnych awarii.

Ubezpieczenie samochodu a gwarancja

Pomimo posiadania gwarancji na auto nowe lub używane, użytkownik nie jest zwolniony z obowiązku wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w urzędzie. Z uwagi na gwarancję może on zrezygnować w niektórych przypadkach z ubezpieczenia assistance czy AC, ale w takim przypadku nie może liczyć na wsparcie firmy ubezpieczeniowej, jeśli dojdzie do poważnej awarii na drodze. Niedostępne więc będzie bezpłatne holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu i zapewnienie kierowcy oraz pasażerom hotelu, ani odszkodowanie, jeśli samochód zostanie skradziony lub zniszczony w wyniku pożaru czy działania nieznanych osób trzecich.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również