ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Homologacja – co to jest i jak sprawdzić ją w samochodzie?

Myślisz o tym, aby w swoim pojeździe zamontować instalację gazową? Jednym z etapów takiej inwestycji będzie homologacja. Sprawdź, co to jest homologacja. Tłumaczymy też, gdzie i jak uzyskać homologację auta w Polsce.

 

 

 

Co to jest homologacja i czego dotyczy?

Najprościej mówiąc, homologacja to procedura polegająca na sprawdzeniu, czy pojazd spełnia obowiązujące normy i wymagania techniczne. Jeżeli tak, może on zostać dopuszczony do ruchu drogowego. W innym przypadku producent nie będzie mógł wprowadzić auta na rynek i oferować go klientom – w pierwszej kolejności będzie musiał poprawić swój produkt.

Biorąc pod uwagę, czym jest homologacja, nietrudno zauważyć, że o wydanie stosownego świadectwa ubiegają się przede wszystkim koncerny samochodowe. Jednak homologacjamoże interesować również właścicieli samochodów. Jeżeli aby oszczędzać na zakupie paliwa, zamontujesz instalację gazową w swoim pojeździe, również będziesz musiał przejść procedurę homologacji.

Producenci pojazdów, którzy chcą otrzymać homologację na nowe auto, muszą przejść procedurę składającą się z dwóch etapów:

 1. Przeprowadzenie badań homologacyjnych pojazdu.
 2. Otrzymanie decyzji z TDT.

Nie każdy pojazd musi jednak posiadać homologację. Nie jest ona wymagana m.in. dla aut wykorzystywanych w zawodach sportowych czy ciągników wykorzystywanych do prac leśnych.

Duże zmiany w zakresie homologacji miały miejsce po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W UE opracowane zostały przepisy dla wszystkich państw członkowskich. Dziś producenci pojazdów, którzy chcą oferować swoje produkty na terenie Unii, nie muszą przeprowadzać homologacji na terenie każdego kraju – wystarczy przejść jedną procedurę.

Kto wydaje świadectwo homologacji?

Zastanawiasz się, kto wydaje świadectwo homologacji? Od 2014 r. uprawniony jest do tego Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, TDT ma szerokie zadania. Należą do nich m.in.:

 • wydawanie, zmiana i cofanie świadectw homologacji typu,
 • wydawanie, zmiana i cofanie świadectw homologacji sposobu montażu w samochodach instalacji gazowej,
 • uznawanie dopuszczeń jednostkowych, które zostały udzielone przez inny organ należący do państwa członkowskiego.

Jeżeli potrzebne jest ci świadectwo homologacji butli LPG, to właściwym do załatwienia sprawy będzie urząd TDT.

 

Jak odbywa się zmiana homologacji samochodu?

Jak zrobić homologację w quadzie? Jak odbywa się zmiana homologacji samochodu ciężarowego na osobowy? To pytania często zadawane przez właścicieli pojazdów. Jeżeli również ty zastanawiasz się, jak wygląda procedura, to powinieneś wiedzieć, że w pierwszej kolejności musisz wykonać badania homologacyjne.

Listę jednostek uprawnionych do przeprowadzania badań homologacyjnych znajdziesz na stronie internetowej TDT. Jednostek nie ma wiele – znajdują się one głównie w większych miastach Polski. Następnie będziesz musiał:

 • odprowadzić opłatę na rachunek bankowy TDT,
 • przygotować wniosek o wydanie (zmianę) świadectwa homologacji wraz z załącznikami – wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej TDT,
 • złożyć przygotowane dokumenty – możesz to zrobić na kilka sposobów, np. osobiście lub za pośrednictwem poczty,
 • odebrać świadectwo homologacji – pracownicy TDT mogą wysłać świadectwo na wskazany przez ciebie adres do korespondencji.

Sprawę możesz też załatwić przez pełnomocnika. Jeżeli skorzystasz z pomocy radcy prawnego lub adwokata, to będziesz musiał uregulować też opłatę skarbową na rachunek bankowy urzędu miasta Warszawy.

Ile kosztuje homologacja sposobu montażu instalacji gazowej? Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej TDT wynika, że zapłacisz:

 • 1600 zł za wydanie świadectwa homologacji,
 • 400 zł za zmianę świadectwa homologacji.

 

Analogicznie wygląda proces uzyskiwania homologacji na pojazd, który zbudowałeś samodzielnie. Wówczas jednak właściwym wnioskiem będzie wniosek o dopuszczenie jednostkowego pojazdu.

 

Jak sprawdzić homologację samochodu lub części?

Zasada jest prosta – każdy uczciwy producent czy dystrybutor nie powinien widzieć kłopotu w przedstawieniu dokumentów, czyli stosownego świadectwa. Szczególną ostrożnością powinieneś się wykazać, kupując żarówki H7 LED. Na rynku znajduje się sporo produktów wyprodukowanych w Azji. Łączy je niższa cena, która wynika właśnie z braku homologacji.

Kupujesz żarówki H7 LED do samochodu? Upewnij się, że mają one homologację – w przeciwnym razie możesz kupić podróbki. Samochodowe żarówki LED z homologacją mogą mieć następujące oznaczenia:

 • homologacja E4 – Holandia,
 • homologacja E8 – Czechy,
 • homologacja E9 – Hiszpania,
 • homologacja E20 – Polska.

Pamiętaj, że funkcjonariusze policji dokonujący kontroli pojazdów mają prawo skontrolować także światła. Nieodpowiednie oświetlenie może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Co oznacza np. E9 lub E20? „E” to oznaczenie homologacji unijnej, z kolei liczba wskazuje na kraj, w którym homologacja została wydana.

Jak homologacja auta wpływa na cenę OC i AC?

Jednym z powodów, dla których zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG, jest cena paliwa? Powinieneś być świadomy konsekwencji takiej decyzji – mowa choćby o wysokości składki OC. Czy wiesz, że właściciele pojazdów z instalacją butli LPG płacą średnio o 100 zł więcej od właścicieli aut na olej napędowy i benzynę?

Wyższa cena ubezpieczenia OC nie jest przypadkiem – ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tego, że w ciągu roku auta z instalacją LPG przemierzają więcej kilometrów niż pozostałe pojazdy. Z tego względu właściciele aut na gaz płacą więcej.

Ze względów finansowych zdecydowałeś się na LPG? Możesz kupić tanie OC – wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora OC/AC. Za jego pomocą szybko znajdziesz najtańszą na rynku polisę OC.

Jakie zmiany i przeróbki dokonane w pojeździe mogą wpłynąć na cenę ubezpieczenia AC? Głównie te dotyczące osiągów. Jeżeli zdecydujesz się na zmianę parametrów silnika (np. jego pojemności), składka autocasco może wzrosnąć – ubezpieczyciel uzna, że ryzyko objęcia ochroną twojego samochodu jest wyższe niż dotychczas. Wysokość składki AC możesz jednak obniżyć, korzystając z jednego z poniższych sposobów:

 • kupując AC przez internet – za pośrednictwem wspomnianego kalkulatora OC/AC znajdziesz korzystną cenowo polisę,
 • decydując się na polisę AC o okrojonym zakresie ochrony – przykładem może być AC mini, które chroni przed szkodą całkowitą.

Z drugiego rozwiązania korzystają przede wszystkim właściciele starszych pojazdów. Powód jest prosty – dla nich drobne wgniecenia czy zarysowania są łatwiejsze do zaakceptowania.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również