ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Huragany i gradobicia - jakie ubezpieczenie wybrać do ochrony domu?

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości coraz częściej obejmuje ochronę od różnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany czy gradobicia, a także powodzie. Ceny takich polis nie są już szczególnie wygórowane, ale oczywiście zależą od zakresu ochrony i od sumy, na jaką chcemy ubezpieczyć naszą własność.

Polskę coraz częściej nawiedzają powodzie. Właściwie słyszymy o nich co roku. Jeśli mieszkamy na terenach narażonych na takie żywioły, konieczne jest więc wykupienie ubezpieczenia. Niestety, gdy dom znajduje się na obszarach zalewowych lub na terenach szczególnie narażonych na powodzie, musimy liczyć się z wyższą ceną polisy, a także z koniecznością udziału własnego w odszkodowaniu. Często możemy także spotkać się z okresem karencji po wykupieniu polisy, gdy ubezpieczenie jeszcze nie obowiązuje. Oczywiście, gdy raczej nie grozi nam powódź, warto zrezygnować z takiego zakresu i skupić się na innych zagrożeniach.

Zanim kupimy jakiekolwiek ubezpieczenie, warto doprecyzować, jak dane towarzystwo ubezpieczeniowe rozumie niektóre definicje zdarzeń objętych ochroną. Często wyjaśnienie tych definicji można znaleźć na początku ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Nieporozumienia co do definicji pojęć często kończą się rozczarowaniem oraz rozgoryczeniem ubezpieczonego.

Nam, jako klientom, może wydawać się, że pewne rzeczy i zjawiska są oczywiste, ale dla towarzystwa ubezpieczeniowego wcale nie muszą być takie. Może się okazać, że np. huragan to wiatr wiejący dopiero z prędkością 30 m/sek, a trzęsienie ziemi czasami może być zaburzeniem wywołanym działaniami człowieka, a w dla niektórych ubezpieczycieli będą to tylko naturalne wstrząsy. Nie każdy zwraca uwagę na te niuanse, ale gdy przychodzi do upomnienia się o wypłatę odszkodowania, stają się one istotne.

Posiadanie ubezpieczenia domu to nie tylko prawo do odszkodowania w czasie obowiązywania polisy, ale również obowiązki. Ubezpieczyciel zobowiązuje nas do tego, żebyśmy dołożyli wszelkich możliwych starań, by szkody uniknąć. Jeśli tego nie zrobimy, nasze postępowanie może zostać uznane za rażące niedbalstwo, które może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również