ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ile kosztuje budowa domu – działka, projekt, kosztorys budowy

Rosnące ceny materiałów budowlanych przekładają się na koszty budowy domu. Ile trzeba wydać, aby na zakupionej działce wybudować dom o powierzchni 80, 100, 120 czy 150 mkw.? Sprawdzamy, ile kosztuje budowa domu.

Ile kosztuje wybudowanie domu – cena działki

Aby rozpocząć proces budowy domu jednorodzinnego, w pierwszej kolejności należy wejść w posiadanie działki pod budowę. Z analizy „Nieruchomości gruntowe” przygotowanej przez PKO BP wynika, że ceny gruntów przeznaczonych na zabudowę mieszkaniową rosną. Dotyczy to zarówno działek położonych w miastach, jak i na obszarach podmiejskich. Na podstawie wniosków kredytowych specjaliści PKO BP ustalili, że mediany cen działek wynoszą:

 • Warszawa – ponad 500 zł za mkw.
 • Stolice województw (poza Warszawą) – ok. 230 zł za mkw.
 • Powiaty grodzkie – ok. 160 zł za mkw.
 • Powiaty ziemskie – ok. 95 zł za mkw.

Wpływ na wzrost cen działek budowlanych ma nie tylko rosnący popyt, ale również kurczące się zasoby. To zjawisko dotyczy szczególnie dużych miast. Biorąc pod uwagę ceny działek, szacuje się, że zakup gruntu stanowi ok. 25 proc. całkowitego kosztu budowy domu jednorodzinnego.

Do ceny nieruchomości trzeba niekiedy doliczyć dodatkowe wydatki – mowa tu o uzbrojeniu działki. Doprowadzenie do niej wody, kanalizacji, gazu czy prądu wiąże się z opłatami i zajmuje co najmniej kilka miesięcy. To może opóźnić budowę domu i w rezultacie wpłynąć na koszt jego postawienia.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu – formalności

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy wystarczy jedynie zgłosić budowę domu jednorodzinnego, czy też konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na jego budowę. Kiedy zgłoszenie budowy nie wystarczy? Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego jest wymagane, gdy:

 • Obszar oddziaływania domu będzie wykraczał poza działkę. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. wówczas, gdy dom inwestora będzie znajdował się częściowo na sąsiedniej działce.
 • Niezbędne jest przeprowadzenie postępowania środowiskowego. Dotyczy to działek położonych na obszarach objętych ochroną przyrody.

Do tego trzeba jeszcze zorientować się, czy dana działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie jest, to konieczne będzie wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy.

Przystąpienie do budowy domu może być uzależnione od uzyskania niezbędnych pozwoleń. Kolejną kwestią jest koszt uzyskania pozwolenia na budowę domu – ile kosztuje pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego? Nie więcej niż 539 zł za mkw., przy czym opłata dotyczy tylko sytuacji, gdy projekt domu przewiduje przestrzeń użytkową, czyli przeznaczoną na prowadzenie działalności gospodarczej.

Planujesz wybudować dom jednorodzinny, w którym nie będzie pomieszczeń przeznaczonych pod działalność gospodarczą? Nie musisz zatem obawiać się dodatkowych kosztów – formalności w urzędzie załatwisz bezpłatnie.

 

Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje projektant domu?

To zależy od tego, czy projekt będzie indywidualny, czy też z katalogu.

Droższe są indywidualne projekty domu. W zależności od wymagań i koncepcji inwestora cena przygotowania dokumentacji może przekroczyć kwotę 6000 zł. Do tego dochodzi koszt sporządzenia map do celów projektowych – to zadanie dla geodety.

Ile kosztuje geodeta?

Ile kosztuje praca geodety? Stawki zaczynają się od ok. 600 zł.

Ponad połowę kwoty za projekt domu jednorodzinnego można zaoszczędzić, wybierając gotowy projekt (tzw. projekt z katalogu). Jednocześnie do kwoty 1500-2500 zł, bo tyle najczęściej trzeba zapłacić za gotowy projekt domu, trzeba jeszcze doliczyć koszt jego adaptacji do warunków na działce – ok. 1500 zł.

Ile kosztuje budowa domu – przykładowe wyliczenia

Każdy inwestor chce poznać szacunkowy koszt budowy domu – służy do tego kosztorys budowy domu. Ile kosztuje wybudowanie domu? Coraz więcej, a to ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych. Polski Instytut Ekonomiczny – opierając się na danych sprzedażowych Polskich Składów Budowlanych – wskazał, że ceny wzrosły o 8,3 proc. w skali roku.

Biorąc pod uwagę aktualne ceny materiałów budowlanych i robocizny, należy przyjąć, że za wybudowanie 1 mkw. domu do stanu deweloperskiego należy zapłacić ok. 2600 zł. W rezultacie:

 • Koszt budowy domu do 80 mkw. to ok. 280 000 zł.
 • Koszt budowy domu do 100 mkw. to ok. 260 000 zł.
 • Koszt budowy domu do 120 mkw. to ok. 312 000 zł.
 • Koszt budowy domu do 150 mkw. to ok. 390 000 zł.

Na ostateczny koszt wpływ ma także projekt domu. Wybudowanie domu o prostej bryle z dwuspadowym dachem zawsze będzie rozwiązaniem tańszym.

Ile kosztuje budowa domu – prace wykończeniowe

Budowa domu to nie tylko wylanie fundamentów, postawienie murów oraz wstawienie drzwi i okien – to także prace wykończeniowe. Ile kosztuje wybudowanie domu, w którym można zamieszkać?

Koszt prac wykończeniowych to kwestia indywidualna – najczęściej inwestorzy mają różne oczekiwania. Wybór materiałów z górnej półki może sprawić, że wydatki na budowę wzrosną nawet o 400 tys. zł. Jeżeli jednak przyjąć, że inwestor będzie rozważnie wybierał materiały wykończeniowe, to do kosztu doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego należy doliczyć od 150 do 200 tys. zł.

Ile kosztuje budowa basenu?

To, ile kosztuje postawienie domu, nie jest jedynym zmartwieniem dla inwestora. W budżecie należy jeszcze uwzględnić zagospodarowanie przestrzeni na działce. Z reguły właściciele działek decydują się na taras lub ogród, czasem jednak zapada decyzja o budowie basenu. Ile kosztuje basen? Wybudowanie basenu bez zadaszenia to wydatek rzędu 40 tys. zł.

Domki z gliny lub bali – alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Tradycyjne budownictwo ma coraz silniejszą konkurencję w postaci alternatywnych technologii. Zyskują one na popularności głównie w odpowiedzi na rosnące koszty budowy domów jednorodzinnych sprawdzonymi metodami, a także z uwagi na coraz większą świadomość ekologiczną. Dobrym przykładem są domki z gliny czy bali.

Domki z gliny mają wiele zalet. Za podstawową korzyść należy uznać niższe koszty inwestycji – szacuje się, że budowa domu z gliny może być o ok. 40 proc. tańsza w porównaniu do standardowych rozwiązań. Domy z glinysą też ekologiczne, a ponieważ glina ogranicza powstawanie kurzu we wnętrzach, to poleca się je głównie alergikom. Kłopotem może być jednak znalezienie ekipy budowlanej, która ma doświadczenie w stawianiu tego typu konstrukcji.

Ile kosztuje domek z bali?

Ciekawą propozycją są też domy z bali. Za 1 mkw. domu w stanie surowym zamkniętym trzeba zapłacić nawet 2600 zł. Mimo że cena może odstraszać inwestorów, to domy drewniane mają wiele zalet. Przykładowo bale lepiej niż inne materiały kumulują ciepło w chłodne dni. Dodatkowo dom z bali można postawić w krótszym czasie – wystarczy zaledwie kilka tygodni. W zależności od projektu może to być dom zarówno rekreacyjny, jak i całoroczny.

Ile kosztuje ubezpieczenie wybudowanego domu?

Budowa domu to proces, który trwa minimum 2 lata. Z uwagi na wydatki, jakie inwestor musi ponieść, ubezpieczenie nieruchomości to konieczność. Polisę należy kupić na długo przed zamieszkaniem w domu – przyda się ona już na etapie budowy.

Firmy ubezpieczeniowe mające w ofercie ubezpieczenie nieruchomości proponują:

 • Ubezpieczenie nieruchomości. Mowa tu o fundamentach, ścianach czy dachu – elementy te często są określane w OWU jako „mury”. 
 • Ubezpieczenie wyposażenia, czyli mienia wewnątrz nieruchomości. Poza meblami i sprzętem RTV/AGD, to także armatura, podłogi czy instalacje.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie domu jednorodzinnego? Biorąc pod uwagę koszt jego budowy – niewiele. Roczna składka ubezpieczeniowa przy założeniu, że nieruchomość jest warta ok. 700 000 zł, to ok. 600-1000 zł.

Polisę dla nieruchomości można kupić bez wychodzenia z domu. Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego domu jednorodzinnego, korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej Compero.

 

Jak mądrze zaoszczędzić na budowie domu jednorodzinnego?

Każdy inwestor powinien dokładnie zaplanować budowę domu. Podstawą jest sporządzenie rzetelnej kalkulacji i przyjęcie dużego marginesu, a to choćby ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych. Oszczędności można uzyskać poprzez:

 • Ustalenie optymalnej powierzchni budynku. Dla rodziny z jednym dzieckiem dom 150- czy 200-metrowy może być zbyt duży, a zbędna powierzchnia skutecznie podniesie koszt wybudowania i utrzymania obiektu.
 • Wybór technologii budowy. Aktualnie duży nacisk kładzie się na energooszczędność. Jednocześnie wybór domu pasywnego czy energooszczędnego oznacza wyższe koszty budowy. W tym przypadku też nie będzie możliwa budowa domu systemem gospodarczym – koniecznie będzie nawiązanie współpracy z ekipą budowlaną.
 • Wykonanie części prac we własnym zakresie. Mowa tu głównie o pracach wykończeniowych, np. malowaniu ścian, układaniu paneli podłogowych czy montażu zakupionego wyposażenia.

Dobrym pomysłem jest też wybór domu o zwartej bryle. Balkony, wnęki czy wykusze – to przykładowe rozwiązania, które nie tylko podnoszą koszt budowy domu, ale również mają bezpośredni wpływ na to, ile trzeba będzie wydawać na jego eksploatację. Jednym z powodów są mostki termiczne, przez które budynek traci ciepło.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również