poradnik

Ile kosztuje dorobienie klucza do auta?

  • Zuzanna Jóźwiak
  • Komunikacja

Ile kosztuje dorobienie klucza do auta?

Przy zakupie nowego czy używanego samochodu od sprzedawcy otrzymasz dwa kluczyki (lub np. karty). Z jednego będziesz korzystał na co dzień, drugi z pewnością uznasz za zapasowy. Co jednak, gdy zgubisz jeden z kluczyków do pojazdu? Wówczas pozostaje jego dorobienie. Sprawdzamy, ile kosztuje dorobienie klucza do auta.

 

Czy można dorobić klucz do samochodu?

Tak. Jeżeli zgubisz lub zniszczysz klucz do auta, możesz go dorobić. Dotyczy to zarówno zwykłych kluczyków do samochodu, jak i kluczyków z immobilizerem. W drugim przypadku pracy jest więcej – usługa będzie droższa. Wynika to z faktu, że sygnał wysyłany przez klucz będzie musiał zgadzać się z sygnałem transpondera pojazdu.

Aby specjalista mógł dorobić kluczyk do twojego auta, będziesz musiał przedstawić klucz zapasowy. Czy można dorobić klucz do auta, jeżeli nie masz drugiego klucza? Tak, ale wiąże się to z dodatkową pracą i tym samym wyższą ceną usługi. Aby temu zapobiec, nie powinieneś zwlekać z wyrobieniem klucza.

 

Gdzie i jak dorobić klucze do samochodu?

Zastanawiasz się, gdzie dorobić klucze do samochodu, bo właśnie zgubiłeś lub uszkodziłeś kluczyk? Usługę taką świadczą punkty ślusarskie. Jeżeli mieszkasz w większym mieście, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem specjalisty, który podejmie się dorobienia kluczyka do samochodu.

Kupiłeś ubezpieczenie AC i dorabiasz kluczyk do auta? Pamiętaj, aby zgłosić to firmie ubezpieczeniowej. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz nie otrzymać odszkodowania w razie kradzieży auta. Po takim zdarzeniu ubezpieczyciele wymagają przedłożenia kompletu kluczy.

Ile trwa dorobienie klucza do samochodu?

To zależy. Jeżeli dysponujesz kluczem zapasowym, to z reguły usługa dorobienia klucza zajmuje kilkanaście minut – będziesz mógł odebrać gotowe klucze od ręki. Sprawa komplikuje się, gdy nie masz klucza zapasowego. Ile wówczas trwa dorobienie klucza do samochodu? Ponieważ ślusarz będzie musiał wykonać kluczyk na podstawie budowy zamka, to proces może trwać nawet kilka godzin.

Jeszcze dłużej będziesz czekać na dorobienie kluczy do samochodu, gdy skorzystasz z pomocy ASO. Wówczas dodatkowy klucz będzie wykonywany w oparciu o numer VIN. Może to spowodować, że na kluczyk będziesz czekać nawet kilka tygodni. Dobrą wiadomością jest jednak, że w ASO możesz skorzystać z dodatkowej usługi, jaką jest wgranie nowego kodu.

 

Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu?

Stało się – zgubiłeś kluczyk i teraz zastanawiasz się, ile kosztuje dorobienie klucza do auta. Cena uzależniona jest od kilku czynników, w tym rodzaju zabezpieczenia przeciwkradzieżowego. Jeżeli chcesz dorobić:

  • zwykły kluczyk (bez immobilizera) – zapłacisz od 80 do 100 zł,
  • klucz z immobilizerem i posiadasz klucz zapasowy – zapłacisz od 150 do 200 zł,
  • komplet kluczy, bo wszystkie zgubiłeś lub zniszczyłeś – w ASO zapłacisz min. 500 zł.

Pamiętaj, że korzystając z usług ASO, będziesz musiał przedstawić dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem samochodu – wystarczy umowa kupna lub faktura.

 

Kupujesz AC? Zapytaj o dodatkową polisę

Utrata kluczyków może być bardzo kosztowna. Nie będziesz musiał jednak zastanawiać się, ile kosztuje dorobienie kluczyka do samochodu, jeżeli odpowiednio wcześniej kupisz dodatkowe ubezpieczenie.

Do ubezpieczenia AC możesz dokupić dodatkową polisę, w ramach której ubezpieczyciel pokryje koszty wymiany zamków czy zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w razie zagubienia czy zniszczenia kluczyków. Dopłata do składki AC nie jest wysoka – wynosi kilkanaście złotych.

Gdzie szukać dodatkowego ubezpieczenia, które zapewni pokrycie kosztów wyrobienia nowego kluczyka do auta? Ochronę taką proponują m.in. Wiener i Link4. W ramach polisy oferowanej przez tę drugą firmę ubezpieczysz także tablice i dowód rejestracyjny.

 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Klaudia Malinowska

Rejestrator jazdy jest urządzeniem elektronicznym, który nagrywa otoczenie w trakcie przemieszczania się samochodem. Ten sprzęt może być pomocny nie tylko jako zabezpieczenie w przypadku...

  • Anna Buczkowska

Podzespoły w samochodzie z czasem się zużywają i po przejechaniu wielu kilometrów np. wymiana paska klinowego może być konieczna i nie będzie w tym nic nadzwyczajnego. O tym, jak ważna jest to...

  • Patrycja Kowalewska

Szukając wyjścia z sytuacji, kiedy chcesz poruszać się drogami publicznymi, ale jednocześnie nie posiadasz prawa jazdy, z pewnością spotkałeś się z pojęciem mikrosamochodu. Czy jednak jazda tylko z...