ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki?

[Aktualizacja treści: 2018-07-19]

Ubezpieczenia OC ciężarówek są znacznie droższe od OC dla aut osobowych. Wykupienie polisy jest jednak prawnym obowiązkiem dla każdego posiadacza tego typu pojazdów, więc - chcąc nie chcąc - przed tym kosztem nie ma ucieczki. Da się jednak w prosty sposób go ograniczyć, wybierając najtańszą ofertę ubezpieczeniową.

Porównania polis można dokonać choćby przez Internet (zajmie to najwyżej kilka minut), a poczyniona dzięki temu oszczędność może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. To nie żart. Różnica w składce rocznej proponowanej przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe tej samej osobie dla tej samej ciężarówki w skrajnym przypadku przekroczyła 4 000 zł. W najbardziej oddziałującym na wyobraźnię przypadku spośród przeanalizowanych przez nas wariantów ubezpieczeniowych w najkorzystniejszej opcji przedsiębiorca mógł ubezpieczyć swój samochód za cenę ok 1 500 zł rocznie, z kolei u innego ubezpieczyciela dostępna składka sięgnęła niemal 5 000 zł.

NIEUBEZPIECZENIE CIĘŻARÓWKI SIĘ NIE OPŁACA

Osobom, których kusi zaoszczędzenie na ubezpieczeniu poprzez jego niewykupienie zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Stawki grzywien za posiadanie nieubezpieczonego pojazdu są co roku waloryzowane w oparciu o wysokość wynagrodzenia minimalnego. A ponieważ z biegiem czasu pensje rosną, nawet te najniższe, kierowcy muszą się liczyć z coraz wyższymi mandatami za zignorowanie obowiązku ubezpieczenia auta.

Najwięcej do stracenia mają właściciele pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony.

JAKA KARA ZA BRAK OC CIĘŻARÓWKI W 2018 R.?

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego w 2018 roku może wynieść nawet 6300 zł. To maksymalna wysokość grzywny (100%), a nakładana jest w przypadku przerwy w ciągłości ubezpieczenia przekraczającej 14 dni.

Jeśli samochód nie posiadał polisy OC w okresie od 4 do 14 dni (włącznie), jego właściciel zapłaci 50% stawki podstawowej. Przy przerwie w ubezpieczeniu nieprzekraczającej 3 dni kara wyniesie 20% stawki.

Stawki grzywien za brak OC: 2018 r
Okres bez ubezpieczenia Samochód ciężarowy, autobus, ciągnik samochodowy
Powyżej 14 dni 6 300 zł
Od 4 do 14 dni 3 150 zł
Do 3 dni 1 260 zł

Już choćby ze względu bardzo wysokie koszty kar za brak OC pojazdów ciężarowych, zwlekanie z zakupem polisy zdecydowanie się nie opłaca. Cena ubezpieczenia ciężarówki może być nawet kilkukrotnie niższa niż pojedynczy mandat za brak polisy.

KUPUJĄC OC, KIERUJ SIĘ TYLKO CENĄ

Na zakończenie podkreślamy: nie warto biernie przedłużać OC u tego samego ubezpieczyciela, bo możemy nie być świadomi, że przepłacamy! Cenniki ubezpieczycieli podlegają nieustannym modyfikacjom. Jeśli w jednym roku ubezpieczyciel X zaoferował najkorzystniejszą składkę, wcale to nie oznacza, że podobnie tanio będzie u niego za rok czy dwa. Warto też mieć świadomość, że cena obowiązkowego ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu zmiennych elementów, np. roku produkcji pojazdu. Przykładowo: dany ubezpieczyciel może stosować atrakcyjne stawki dla młodych pojazdów, tymczasem dla samochodu, który postarzał się o zaledwie rok podniesie składkę o tyle, że jego oferta spadnie daleko za propozycje konkurencji.

Ubezpieczając ciężarówkę, koniecznie trzeba mieć na względzie, że składki w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się diametralnie różnić. O ile w przypadku aut osobowych oszczędność na OC dla pojedynczego samochodu ze średniej półki może sięgnąć do 1000-1500 zł rocznie, o tyle w przypadku ciężarówek nierozsądny wybór oferty ubezpieczeniowej może kosztować przedsiębiorcę nawet kilkukrotnie więcej.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również