ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy w 2022 roku?

Zanim odbierzesz prawo jazdy, będziesz musiał przejść wymaganą prawem procedurę. Zmiany w przepisach, jakie miały miejsce pewien czas temu spowodowały, że kursanci muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź, ile kosztuje kurs prawa jazdy.

 

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy – procedura krok po kroku

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje prawo jazdy kat B, w pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, jak wygląda procedura ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdem. Aktualnie kolejność czynności potrzebnych do wyrobienia prawa jazdy jest następująca:

 • opłacenie zdjęć, które są niezbędne do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK)
 • uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, które stwierdzi brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
 • opłacenie kursu na prawo jazdy,
 • wniesienie opłaty za egzamin na prawo jazdy,
 • wniesienie opłaty za wydanie dokumentu.

Ile płaci się za prawo jazdy? Poniżej znajdziesz kalkulację, dzięki której poznasz orientacyjne koszty związane z uzyskaniem prawa jazdy w 2022 r.

Prawo jazdy – ile kosztuje wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę?

Po zmianie przepisów każdy przyszły kierowca musi w pierwszej kolejności wyrobić indywidualny Profil Kandydata na Kierowcę. Jego założenie jest bezpłatne – wystarczy złożyć komplet dokumentów, na który składają się:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • orzeczenie lekarskie,
 • zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
 • dowód osobisty.

Jeżeli nie masz jeszcze 18 lat, a ubiegasz się o wydanie prawa jazdy kategorii AM, A1, B1, B lub T, musisz również złożyć pisemną zgodę rodzica albo opiekuna prawnego.

Wniosek o utworzenie PKK możesz złożyć zarówno we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji, jak i przez internet – służy do tego Elektroniczna Skrzynka Podawcza PWPW (Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych).

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Ubiegasz się o wydanie prawa jazdy z powodu zmiany danych? Chcesz otrzymać wtórnik, gdyż twój dokument uległ zniszczeniu? Gdzie wymienić prawo jazdy? Również będziesz musiał założyć PKK, składając wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Podstawowa opłata, którą będziesz musiał ponieść do 100,50 zł, gdzie 0,50 zł to opłata ewidencyjna. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje badania lekarskie straciły ważność i potrzebujesz nowych to do podstawowej opłaty należy doliczyć 200 zł.

 

Ile zdjęć do wymiany prawa jazdy i ile trzeba za nie zapłacić?

Do wniosku o wydanie prawa jazdy będziesz potrzebował jednego kolorowego i aktualnego zdjęcia. Ile zapłacisz za zdjęcie? Jeżeli nie masz możliwości wykonania zdjęcia we własnym zakresie, będziesz musiał udać się do fotografa. Większość zakładów fotograficznych nie oferuje klientom pojedynczych zdjęć, ale cały pakiet – z reguły są to cztery odbitki. Ile zapłacisz za zdjęcia?

Cena zależy głównie od tego, gdzie wykonujesz zdjęcia. Jeżeli udasz się do zakładu fotograficznego w niewielkiej miejscowości, to zapłacisz ok. 20 zł. W dużym mieście cena wzrośnie nawet do ok. 100 zł.

 

Wydanie prawa jazdy – ile kosztuje zaświadczenie lekarskie?

Przed zmianą przepisów przyszli kierowcy za zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych płacili ok. 100 zł. Po zmianach opłata za wydanie zaświadczenia lekarskiego jest wyższa i wynosi 200 zł.

 

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy – opłacenie kursu na prawo jazdy

Kolejnym kosztem, jaki ponoszą przyszli kierowcy, jest kurs na prawo jazdy. Ile kosztuje taki kurs? Każda szkoła posiada własny cennik. Z reguły im większe miasto, tym więcej musi zapłacić kandydat na kierowcę. Ceny zaczynają się od ok. 1200 zł i dochodzą nawet do 2000 zł w największych miastach Polski.

 

Prawo jazdy – ile kosztuje egzamin teoretyczny i praktyczny?

O ile na kosztach zdjęć czy kursu na prawo jazdy można zaoszczędzić, to każdy przyszły kierowca będzie musiał uregulować opłatę za podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Ile kosztują egzaminy? Jeżeli ubiegasz się o prawo jazdy kategorii B, to zapłacisz:

 • 30 zł za egzamin teoretyczny,
 • 140 zł za egzamin praktyczny.

Łącznie na rachunek bankowy ośrodka ruchu drogowego, w którym będziesz zdawać egzaminy, musisz przelać 170 zł.

 

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy kat. B – wysokość opłaty za dokument

Kiedy płaci się za prawo jazdy? Jeżeli zdałeś egzaminy teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy, czas na ostatnią formalność, czyli odbiór prawa jazdy kat. B. Zrobisz to w wydziale komunikacji. Zanim jednak urzędnik będzie mógł wręczyć ci nowo wydrukowany dokument, będziesz musiał wnieść opłatę w wysokości 100,50 zł.

Pamiętaj, że dopiero po odebraniu dokumentu będziesz mógł prowadzić pojazdy – robiąc to wcześniej, narażasz się na mandat. W każdym momencie możesz też sprawdzić (za pośrednictwem strony Info-car.pl), czy twoje prawo jazdy jest już gotowe.

 

Ile kosztuje wydanie nowego prawa jazdy w 2022 roku – podsumowanie

Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami, to musisz przygotować się na wydatki. Ile kosztuje prawo jazdy B? Na koszt uzyskania dokumentu składają się:

 • zdjęcie do PKK – od 20 do 100 zł,
 • zaświadczenie od lekarza – 200 zł,
 • kurs na prawo jazdy – od 1200 do 2000 zł,
 • egzaminy teoretyczny i praktyczny – 170 zł,
 • wydanie dokumentu – 100,50 zł.

Ile się płaci za prawo jazdy? Łącznie za wydanie prawa jazdy kat. B w 2022 roku zapłacisz od ok. 1700 do nawet 2600 zł.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również