ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Chciałbyś jak najszybciej zdobyć prawo jazdy i dlatego zastanawiasz się, jak długo trwa kurs? Zobacz, ile trwa kurs na prawo jazdy i jakie czynniki mają wpływ na to, kiedy odbierzesz prawo jazdy.

Ile trwa zrobienie prawa jazdy?

Zacząć należy od tego, że nie będziesz mógł rozpocząć kursu na prawo jazdy w dniu, w którym zgłosisz się do szkoły jazdy. Każda osoba chcąca przystąpić do kursu musi posiadać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). To unikalny numer, za pomocą którego będziesz identyfikowany przez pracowników szkoły jazdy i WORD.

Aby uzyskać PKK, musisz złożyć komplet dokumentów we właściwym wydziale komunikacji. Składają się na niego:

 • wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę,
 • orzeczenie lekarskie,
 • aktualne kolorowe zdjęcie,
 • pisemna zgoda rodziców lub opiekunów, jeżeli nie jesteś pełnoletni,
 • potwierdzenie adresu zameldowania.

Wniosek o wydanie numeru PKK możesz też złożyć online, korzystając z Elektronicznej Skrzynki Podawczej PWPW – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje prawo jazdy w 2021 roku? To zależy m.in. od kategorii, która cię interesuje, oraz szkoły, którą wybrałeś. Cena za kurs prawa jazdy kategorii B to od 1400 do 2000 zł.

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

To,ile trwa kurs na prawo jazdy, tylko częściowo zależy od szkoły – minimalną liczbę godzin zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.

Ile trwa kurs na prawo jazdy – część teoretyczna

W każdej szkole nauki jazdy minimalna liczba godzin zajęć teoretycznych nie może być mniejsza niż:

 • 26 godzin – dla kategorii A1, A2, A, B1 i B,
 • cztery godziny zajęć teoretycznych i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy – A1, A2, A, B1 i B,
 • 20 godzin – dla kategorii C1, C, D1 i D,
 • pięć godzin – dla kategorii AM,
 • jedna godzina zajęć teoretycznych i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy – AM.

Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy kategorii B, to zajęcia teoretyczne (wraz z kursem pierwszej pomocy) będą trwały 30 godzin.

Ile trwa kurs na prawo jazdy – część praktyczna

Wspomniane rozporządzenie określa też minimalną liczbę godzin zajęć praktycznych – nie może być ich mniej niż:

 • 30 godzin – dla kategorii B1, B, C i D1,
 • 25 godzin – dla kategorii C+E i D+E,
 • 20 godzin – dla kategorii A1, A2, A, C1, C1+E, D1+E i T,
 • 15 godzin – dla kategorii B+E,
 • 5 godzin – dla kategorii AM,
 • 60 godzin – dla kategorii D.

Ile trwa zrobienie prawa jazdy B? Będziesz musiał poświęcić łącznie 60 godzin na kurs prawa jazdy tej kategorii – 30 godzin na zajęcia teoretyczne i 30 godzin na zajęcia praktyczne. Do tego dochodzą egzaminy w WORD.

Przyjmuje się, że przeciętnie ukończenie kursu na prawo jazdy trwa od dwóch do trzech miesięcy. Czas ten jednak można skrócić, decydując się na intensywny (przyspieszony) kurs prawa jazdy. Wówczas zajęcia odbywają się z większą częstotliwością.

Ile trwa przyspieszony kurs prawa jazdy?

Niektóre szkoły oferują przyspieszony kurs prawa jazdy. Czym różnią się takie kursy od standardowych? Różnica polega na intensywności zajęć – zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne mogą odbywać się codziennie. W rezultacie kursant szybko przerabia wymagany materiał i może podejść do egzaminów w WORD.

Najczęściej przyspieszone kursy prawa jazdy organizowane są w okresie wiosenno-letnim, gdy zainteresowanie nimi jest największe. Niektóre szkoły na czas wakacji wprowadzają też tzw. wakacyjne kursy prawa jazdy – gwarantują, że teorię i praktykę kursant przerobi w ciągu dwóch miesięcy.

Od czego jeszcze zależy, ile trwa kurs prawo jazdy?

Nie tylko twoja motywacja wpływa na to, jak szybko skończysz kurs na prawo jazdy. Wiele zależy też od elastyczności wybranej przez ciebie szkoły. Ośrodki szkolące kierowców wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kursantów, organizując zajęcia praktyczne również w weekendy.

To, ile trwa kurs na prawo jazdy, zależy również od liczby chętnych. Jeżeli w danym okresie do szkoły zgłosiło się wiele osób, to z naturalnych względów część instruktorów może nie mieć wolnych terminów – będziesz musiał zaczekać, aby umówić się na jazdę. Największe zainteresowanie ofertą OSK przypada na okres wiosenno-letni.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również