ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Indywidualne tablice rejestracyjne – najważniejsze informacje

Indywidualne tablice rejestracyjne to idealny sposób, aby wyróżnić się z szarego tłumu i monotonnej codzienności. Spersonalizowane tablice rejestracyjne zawsze wzbudzają pozytywne zainteresowanie, co jest widoczne po wzrastającej liczbie takich tablic na polskich drogach. Możliwość ich wyrobienia pojawiła się już w 2000 roku, kiedy to wprowadzono odpowiednie przepisy prawne.

 

Indywidualne tablice rejestracyjne – jak są tworzone?

Indywidualne tablice imienne, jak i zwykłe białe tablice rejestracyjne tworzone są w oparciu o ściśle określone zasady. Oczywiście zawsze obowiązuje rejonizacja, co oznacza że numer rejestracyjny koniecznie powinien posiadać wyróżnik województwa, w którym to zarejestrowano pojazd mechaniczny (pierwsza litera litera oznaczająca województwo, a jako drugi znak nie stosuje się litery oznaczającej miasto/powiat lecz cyfrę kontrolną od zera do dziewięciu).

Następnie celem indywidualnej personalizacji tablic rejestracyjnych dodawany jest wyróżnik indywidualny, czyli nic innego jak od trzech do pięciu znaków zawierających litery od A do Z (bez polskich znaków). Jedynym zastrzeżeniem jest zakaz stosowania dwóch ostatnich znaków w formie cyfr.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku wskazuje, że pod pojęciem wyróżnika indywidualnego rozumie się jako skrót, wyraz czy też wyrażenie, które nie zawiera żadnych obraźliwych treści.

Koszt indywidualnych tablic rejestracyjnych

Ile kosztuje własna rejestracja? Zamówienie spersonalizowanych tablic rejestracyjnych wiąże się z szeregiem wydatków, których wielkość zależy od rodzaju pojazdu:

  • 500 złotych zapłacą właściciele motocykli,
  • 1000 złotych to koszt indywidualnych tablic rejestracyjnych dla samochodów.

Stworzony przez właściciela pojazdu indywidualny numer rejestracyjny musi zostać zaakceptowany lub odrzucony w stosownym terminie wynoszącym 10 dni. Czas oczekiwania na zamówione tablice wynosi około trzy tygodnie. Podczas oczekiwania na tymczasowe tablice rejestracyjne również trzeba zapłacić:

  • około 62 złotych w przypadku samochodu,
  • 37,50 złotych dla motocykli.

 

Zalety i wady indywidualnych tablic rejestracyjnych

Wydawałoby się, że takie wyróżniające się i oryginalne tablice rejestracyjne niosą ze sobą same pozytywne aspekty takie jak:

  • niebanalność,
  • pomysłowość,
  • błyskotliwy sposób na zareklamowanie firmy.

Jednak pośród tych wszystkich dobrych stron można znaleźć i te nieco gorsze. Otóż koszt wyrobienia takich tablic jest niekiedy bardzo wysoki, a czas oczekiwania również nie należy do najkrótszych.

Co więcej, pierwotny właściciel, który wpadł na pomysł wyrobienia takich tablic nie może zachować ich dla siebie w przypadku sprzedaży pojazdu. Rejestracja i kupno indywidualnych tablic rejestracyjnych wiąże się z szeregiem formalności, które muszą być spełnione zgodnie z wytycznymi, gdyż jakikolwiek błąd związany z nazwą momentalnie wydłuża cały proces stworzenia i rejestracji imiennych tablic rejestracyjnych.

 

Jakie dokumenty należy złożyć przy rejestracji tablic imiennych?

Formalności związane z rejestracją indywidualnych tablic rejestracyjnych wymagają wniesienia do urzędu niezbędnych dokumentów. Po pierwsze należy sprawdzić, czy stworzony wyróżnik indywidualny nie został już użyty.

Następnie niezbędne jest złożenie wniosku o rejestrację pojazdu w starostwie powiatowym (w przypadku zamieszkania na wsi lub mieście) lub urzędzie miasta (zamieszkanie w mieście na prawach powiatu). 

Uwaga! Rejestracja indywidualnych tablic rejestracyjnych wiąże się nieodzownie z jednoczesnym zarejestrowaniem pojazdu.

 

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również