ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Jak dobrać narty, kijki i buty narciarskie? Podstawowe zasady

Planujesz w tym roku wyjazd do jednego z zimowych kurortów? Jeżeli chcesz spędzić czas aktywnie z pewnością wybierzesz jazdę na nartach. Czy wiesz jednak, jak dobrać narty? Poznaj podstawowe wskazówki odnośnie doboru nart i sprzętu narciarskiego. Podpowiadamy też, jakie ubezpieczenie kupić na zimowy wyjazd.

Jak dobrać narty?

Chcesz wybrać narty i po pobieżnym zapoznaniu się z ofertą sklepów zastanawiasz się, jaką powinny mieć one długość? Jest kilka zasad, którymi warto się kierować, wybierając narty. Czynniki warunkujące dobór nart to: umiejętności, wzrost i waga.

Jak dobrać narty do doświadczenia?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar nart, to prawdopodobnie jesteś początkującym narciarzem i dopiero poszukujesz sprzętu dla siebie. Jak wybrać narty? Zacznij od poznania typów nart, aby zdecydować, które będą dla ciebie najlepsze.

Oferta producentów jest bogata, ale najpopularniejsze wśród narciarzy typy nart zjazdowych (taliowanych, carvingowych) to:

 • Easy carve. Nieprzypadkowo są one określane jako narty dla początkujących. Dzięki temu, że są lekkie i miękkie, sprzyjają opanowaniu zasad narciarstwa. Świetnie sprawdzają się na przygotowanych trasach, na których najczęściej uczą się początkujący narciarze.
 • Allround. Aktualnie to jeden z najpopularniejszych typów nart zjazdowych. Z tych modeli korzystają narciarze o różnym stopniu zaawansowania, gdyż sprawdzają się one w różnych warunkach – zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza nimi.
 • Allmountain. To kolejny popularny typ nart carvingowych. Przeznaczone są one dla tych narciarzy, którzy omijają popularne trasy i wybierają jazdę po puchu (np. w lesie), która przynosi im najwięcej radości.

Jakie narty dla początkującego narciarza sprawdzą się najlepiej? Specjaliści polecają poszukiwanie sprzętu w dwóch pierwszych grupach, gdyż wówczas pozwoli on opanować podstawowe zasady.

Jak dobrać narty do wzrostu?

Gdy już wiesz,jak dobrać narty do swoich umiejętności, pozostaje jeszcze dopasować narty do wzrostu. Jak dobrać narty do wzrostu? Tu zasady są dość proste. Najprostszym sposobem jest odjęcie 10-15 cm (w przypadku mężczyzn) lub 15-20 cm (w przypadku kobiet) od wzrostu. To wyjściowa długość nart. Następnie, zgodnie z własnymi preferencjami lub doświadczeniem, można do tej wartości dodać lub odjąć 5 cm.

Jeżeli dopiero będziesz uczył się jazdy, powinieneś wybrać narty krótsze od wartości wyjściowej o wspomniane 5 cm. Podobnie będzie wówczas, gdy zamierzasz jeździć po terenie, na którym będziesz musiał wykonywać sporo krótkich skrętów czy wiele podejść.

Na dłuższe narty decydują się głównie narciarze, którzy mają już doświadczenie i zależy im na jeździe po stoku z większą prędkością. Dłuższa narta idealnie sprawdzi się także w terenie nieprzygotowanym do jazdy (głęboki puch).

Jak dobrać narty do wagi?

Zastanawiając się nad optymalną długością nart, warto też uwzględnić swoją wagę. Jak dobrać długość nart do wagi? Zalecenia są następujące – w przypadku:

 • Niedowagi – zaleca się skrócenie o 5 cm wyjściowej długości nart.
 • Wyższej wagi – narty powinny być o 5 cm dłuższe od wyjściowej wartości.

Masz wątpliwości co do długości nart? Zarówno w sklepie sportowym, jak i wypożyczalni sprzętu narciarskiego otrzymasz wsparcie przy ich wyborze. Warto też przetestować wybrane modele bezpośrednio na stoku i następnie zdecydować, które sprawdziły się najlepiej.

Jak dobrać kije narciarskie?

Narty to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia wyboru kijków narciarskich. Jak dobierać kijki narciarskie? Możliwości jest kilka – możesz:

 • „Przymierzyć” kijki narciarskie w sklepie lub wypożyczalni sprzętu. Gdy trzymasz kijek narciarski, powinien powstać kąt prosty między przedramieniem i ramieniem. Nie uwzględniaj przy tym talerzyka, który na stoku zanurzy się w śniegu.
 • Skorzystać z dostępnych tabel, za pomocą których ustalisz optymalną długość kijów narciarskich. Jak dobrać kijki narciarskie? Jeżeli masz np. 175 cm wzrostu, to kije narciarskie powinny mieć od 120 do 125 cm długości.
 • Wykonać proste obliczenie – długość kijków można ustalić, mnożąc swój wzrost przez 0,7. Jeżeli masz 175 cm wzrostu, to powinieneś wybrać kijki narciarskie o długości 122,5 cm.

W doborze kijków narciarskich również pomoże ci fachowiec ze sklepu sportowego czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Jak dobrać buty narciarskie?

Gdy wybierzesz już narty i kijki, pozostaje jeszcze kwestia butów. Jak dobrać buty narciarskie? Według doświadczonych narciarzy prawidłowy dobór obuwia jest ważniejszy niż wybór długości nart, gdyż to właśnie od butów zależy, czy będzie można wykorzystać cały potencjał narty. Jak zatem je wybrać? Wykonaj następujące kroki:

 1. Zmierz długość i szerokość stopy

Ponieważ ważna jest tu precyzja, odrysuj kształt swojej stopy na kartce papieru. W ten sposób szybko sprawdzisz długość i szerokość stopy. Pierwszy parametr zaokrąglij do 0,5 cm. Następną czynnością jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru obuwia, korzystając z tabel udostępnianych przez producentów. Ponieważ u każdego producenta butów sportowych rozmiarówka będzie nieco inna, w pierwszej kolejności zdecyduj się na model.

Przykład: Długość twojej stopy to 26,5 cm. Powinieneś zatem wybrać buty o długości wkładki 27 cm.

 1. Określ szerokość skorupy buta

Obrysowując stopę, otrzymasz też informację o jej szerokości. Jak dobrać szerokość obuwia do nart? Kluczowy jest twój poziom zaawansowania. Przykładowo wąskie buty (96-98 cm) są przeznaczone jedynie dla doświadczonych narciarzy.

Przykład: Jeżeli będziesz dopiero uczył się jazdy na nartach, powinieneś wybrać najbardziej uniwersalną szerokość skorupy – 102 mm.

 1. Wybierz twardość skorupy buta

Flex index to wskaźnik, za pomocą którego przedstawia się twardość skorupy buta. Parametr ten ma duże znaczenie dla komfortu narciarza. Twarda skorupa buta narciarskiego daje większą kontrolę nad nartą, z kolei miękka zapewnia wyższy komfort jazdy. Na jaką wartość powinieneś się zdecydować? Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z narciarstwem, najlepiej sprawdzą się buty z miękką skorupą. Aby określić optymalny flex index, warto wziąć pod uwagę również wagę narciarza.

Przykład: Dla kobiety ważącej 70 kg, która będzie z nart korzystać po raz pierwszy, flex index powinien wynosić od 75 do 85.

Jak zminimalizować ryzyko, że buty narciarskie nie sprawdzą się na stoku? W doborze tego specjalistycznego obuwia pomagają specjaliści – bootfiterzy.

 

Jakie ubezpieczenie dla narciarza?

Nieprzypadkowo początkujący miłośnicy białego szaleństwa często pytają, jak dobrać długość nart czy jak dobrać buty narciarskie. Od tego, czy sprzęt zostanie odpowiednio dopasowany do twoich indywidualnych warunków fizycznych, zależy twoje bezpieczeństwo. To jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, mając w planach naukę jazdy na nartach i czerpanie przyjemności z jazdy po stoku – pozostaje jeszcze wybór ubezpieczenia turystycznego.

Narciarze to grupa sportowców szczególnie narażonych na upadki, a co za tym idzie złamania kończyn. Niewystarczające umiejętności na stoku mogą doprowadzić też do przypadkowego potrącenia jego innych użytkowników. Wybierając polisę, upewnij się, że zapewni ci ona:

 • Świadczenie pieniężne, gdyby doszło do wypadku na stoku. Dodatkowe środki przydadzą się, jeżeli będziesz wymagał leczenia lub rehabilitacji.
 • Pokrycie kosztów leczenia i transportu. Mogą one być bardzo wysokie, jeżeli na narty wybierasz się za granicę.
 • Ochronę sprzętu sportowego. Jeżeli taka klauzula znajdzie się w umowie, to otrzymasz odszkodowanie za zniszczony lub skradziony sprzęt narciarski.

Polisa turystyczna powinna dodatkowo uwzględniać OC w życiu prywatnym – dzięki niej unikniesz finansowej odpowiedzialności, jeżeli to ty spowodujesz wypadek na stoku. Istotna jest także suma ubezpieczenia. Kwoty rzędu 500-700 tys. zł są absolutnym minimum, gdy wybierasz się na narty za granicę.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również