ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak dobrać opony do felgi - wskazówki

Podczas sezonowej wymiany opon może się okazać, że zdejmowany właśnie zestaw opon jest zniszczony i jego dalsza eksploatacja nie będzie możliwa. Wówczas właścicielowi pojazdu pozostaje zakup nowych opon. To z kolei rodzi pytanie: jak dobrać oponę do posiadanych już felg? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym prawidłowo dobierzesz oponę do felgi.

Szerokości felgi a opony - podstawowe informacje

Dopasowanie opon do felgnie jest sprawą tak oczywistą, jak mogłoby się wydawać. Zarówno na oponach, jak i felgach znajdziesz mnóstwo oznaczeń. Z reguły to właśnie one komplikują sprawę i powodują, że kierowcy czują się zdezorientowani.

Jak dobrać opony do felgi? W pierwszej kolejności powinieneś dowiedzieć się, jakie oznaczenia mogą znajdować się na oponie, a jakie na feldze.

Oznaczenia na oponie

Na zewnętrznym boku każdej opony znajdziesz oznaczenie - np. 215/55 R16. Jak prawidłowo odczytywać poszczególne elementy tego zapisu? W podanym przykładzie:

 • 215 - to szerokość opony,
 • 55 - to profil opony,
 • R - odnosi się do konstrukcji opony i oznacza oponę radialną,
 • 16 - to średnica wewnętrzna opony wyrażona w calach.

Oznaczenia na feldze

Producenci umieszczają oznaczenia także na felgach. Analogicznie jak w przypadku opony, na feldze również znajdziesz informacje o jej wymiarach. Zapis 6,5J17 ET38 należy interpretować następująco:

 • 6,5 - to szerokość felgi, która jest wyrażona w calach,
 • J - oznacza, że felga jest przeznaczona do samochodów osobowych, z kolei np. JJ wskazuje, że właściwy będzie samochód terenowy 4x4,
 • ET38 - parametr ten określa odsadzenie felgi.

Jak dobrać oponę do felgi?

W trakcie normalnej eksploatacji opony ulegają systematycznemu zużyciu i dlatego z reguły kierowcy zastanawiają się, jak dobrać oponę do posiadanej felgi. Rzadziej ma miejsce sytuacja odwrotna - aby właściciel auta poszukiwał felgi pasującej do opon. Jeżeli ty również zastanawiasz się, jak dobierać opony do felg, to powinieneś wiedzieć, że znaczenie mają dwa parametry:

 • Średnica opony. Do felgi o średnicy np. 16 cali będzie pasować wyłącznie opona o tej samej średnicy wewnętrznej.
 • Szerokość opony. W dobraniu optymalnej dla felgi opony (i na odwrót) pomocna jest poniższa tabela.

Szerokość felgi

(w calach)

Dopuszczalna szerokość opon (w mm)

Szerokość opony (w mm)

Dopuszczalna szerokość felgi (w calach)

4,5

135-175

165

do 6,5

5,0

145-185

175

4,5-6,5

5,5

155-195

185

5,0-7,0

6,0

165-205

195

5,5-7,5

6,5

175-215

205

6,0-8,0

7,0

185-225

215

6,5-8,5

7,5

195-235

225

7,0-9,0

8,0

205-245

235

7,5-9,5

8,5

215-255

245

8,1-10

Źródło: Za www.gutreifen.de

Jak dobrać opony do felg? Oto, ile milimetrów szerokości powinny mieć opony przeznaczone do poszczególnych felg:

 • Felga 7 cali - jaka opona? Dopuszczalna szerokość opony wynosi od 185 do 225 mm.
 • Felga 7,5 cala - jaka opona? Dopuszczalna szerokość opony wynosi od 195 do 235 mm.
 • Felga 8 cali - jaka opona? Dopuszczalna szerokość opony wynosi od 205 do 245 mm.

Dopasowanie opon do felg jest proste w przypadku nowego pojazdu. Wówczas wystarczy, że zapamiętasz parametry opon, które zakupiłeś wraz z samochodem. W przypadku konieczności zmiany ogumienia pozostanie ci jedynie kupić identyczne opony. W razie wątpliwości zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w instrukcji obsługi auta.

Jaka felga do opony?

Może się zdarzyć, że posiadając już komplet nowych opon, będziesz poszukiwał odpowiednich dla nich felg. Jak dobrać felgi do opon? Analogicznie jak w przypadku poszukiwania opon do felg najprościej będzie kierować się wskazaniami fachowców. Oprócz tabel (na podstawie których szybko ustalisz dopuszczalną szerokość opon) możesz też skorzystać ze specjalnych kalkulatorów. Znajdziesz je m.in. na portalach branżowych.

W sklepach (w tym internetowych) często można znaleźć tabele z dopuszczalną i zalecaną szerokością felg dla opon o konkretnych oznaczeniach.

Przykład: Jeżeli opony, z których korzystasz, mają na boku wspomniane już oznaczenie 215/55 R16, to dopuszczalna szerokość felgi wynosi 6-7,5 cala, z kolei optymalna szerokość to 7 cali.

Dlaczego dobór opon do felg jest tak ważny?

Wielu specjalistów uważa, że właściwy dobór opon do felg jest kluczowy z dwóch powodów - pierwszy to komfort jazdy, a drugi to bezpieczeństwo na drodze:

 • Zbyt wąska felga wiąże się z utratą przez oponę prawidłowego, czyli półokrągłego, kształtu. To z kolei przekłada się na szybkie zużycie ogumienia. W rezultacie opony będzie trzeba wymieniać częściej.
 • Zbyt szeroka felga skutkuje zaburzeniem pracy rowków bocznych, których zadaniem jest odprowadzanie wody spod kół. W rezultacie możesz wpaść w poślizg i stracić panowanie nad kierownicą.

Właściwy dobór felgi do opony jest zatem kwestią niezmiernie istotną, jeżeli chcesz uniknąć zbędnych wydatków i jednocześnie czuć się pewnie za kierownicą.

Jak dobrać felgi do opon lub opony do felg?

Samodzielny dobór felg do opon wymaga przyswojenia wielu informacji i zrozumienia występujących zależności. Nie masz na to czasu lub obawiasz się, że dokonasz nietrafionego wyboru? W takim razie pozostaje zdać się na fachowców z zakładu wulkanizacji.

Wiele zakładów oponiarskich proponuje kierowcom kompleksową usługę - właściciele samochodów mogą liczyć na poradę i wymianę opon lub felg po ich wcześniejszym zamówieniu. Minimalizuje to ryzyko doboru nieprawidłowych felg do opon lub opon niepasujących do posiadanych obręczy.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również