ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Jak działa e-TOLL? Wszystko, co należy widzieć o systemie poboru opłat na autostradach

Od października 2021 roku system viaTOLL został zastąpiony przez opłaty elektroniczne e-TOLL. System obejmuje jedynie państwowe autostrady, drogi ekspresowe i krajowe zarządzane przez GDDKiA. W grudniu 2021 roku zostały zlikwidowane szlabany, czyli Manualny System Poboru Opłat. Nie oznacza to jednak, że przejazd autostradą jest darmowy. Nadal trzeba płacić, choć teraz w formie elektronicznej, dzięki czemu nie trzeba zatrzymywać się na autostradzie. Gdzie kupić e-TOLL i czy rzeczywiście uiszczenie opłaty za autostrady jest obecnie sprawniejsze?

Jak działa e-TOLL?

System e-TOLL służy do pobierania opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, które są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ta elektroniczna forma płatności powstała, aby zapewnić płynny przejazd bez potrzeby zatrzymywania się i stania w długich kolejkach do bramek. Ten system jest nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak działa ten system? E-TOLL opiera się na wykorzystywaniu technologii, która wyznacza pozycje pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego. W ten sposób uzyskane dane są przesyłane do systemu, który nalicza opłatę za przejazd.

Jak korzystać z sytemu e-TOLL?

Aby korzystać i opłacać przejazdy za pomocą systemu e-TOLL musisz najpierw założyć konto na oficjalnej rządowej stronie etoll.gov.pl. Rejestracja składa się z kilku etapów:

  1. Rejestracja w systemie swojej firmy lub osoby prywatnej.
  2. Podanie danych pojazdu, a także zakupionego GPS u jednego z partnerów systemu.
  3. Zasilenie konta kwotą w wysokości 120 zł lub 30 euro.

Dokładniejszy opis rejestracji do systemu znajdziesz na oficjalnym portalu, a także w momencie gdy zakupisz np. lokalizator GPS.

Koniecznie musisz pamiętać, że prócz rejestracji w systemie e-TOLL, powinieneś również zainstalować odpowiedni lokalizator GPS. Urządzenia, które są kompatybilne z nowym systemem, dzielone są na dwa typy. Do najpopularniejszych urządzeń należą lokalizatory OBU, czyli On-Board Unit, a to dlatego, że ich instalacja jest bardzo prosta i jest możliwość przenoszenia ich pomiędzy pojazdami. Kolejnym typem lokalizatorów jest ZSL, czyli Zewnętrzne Systemy Lokalizacji. Są one mniej popularne, ponieważ montuje się je w pojazdach na stałe i jest to bardziej skomplikowane niż w przypadku urządzeń OBU.

Warto dodać, że urządzenia lokalizujące, które działają z systemem e-TOLL kupisz jedynie u partnerów KAS, czyli Krajowej Administracji Skarbowej. Razem z urządzeniem wykupujesz usługę monitorującą i przesyłającą dane do systemu.

Jak opłacić przejazd za pomocą systemu e-TOLL?

System ten został tak zaprojektowany, aby nie stać przy bramkach i nie blokować ruchu, dlatego opłaty są dokonywane automatycznie. Kierowcy dokonują przedpłaty na swoje konto w aplikacji w telefonie. Kwoty takiego doładowania konta są różne i zależą od typu pojazdu, np. dla samochodów osobowych wynoszą one 20 zł, 50 zł, 100 zł lub 200 zł. Istnieje również możliwość  rozliczenia się poprzez płatności okresowe z zabezpieczeniem.

Inne formy płatności za przejazd

Prócz automatycznej opłaty przez aplikację są też inne metody płatności za przejazd autostradą. Można kupić elektroniczny bilet na stacji paliw lub w innym punkcie. Wymagane są do tego trasa przejazdu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Wirtualne bilety są również dostępne na aplikacjach firm zewnętrznych takich jak Autopay, mPay, Spark. Tak samo, jak w przypadku zakupu w punktach stacjonarnych należy podać trasę przejazdu (Autopay tego nie wymaga) oraz tablic rejestracyjnych pojazdu. Płatności można dokonać za pomocą karty płatniczej, BLIK oraz tzw. szybkich przelewów.

Czy e-TOLL otwiera branki na autostradzie?

Mimo, że system ten wszedł w życie w grudniu zeszłego roku, nadal jest wielu kierowców, którzy zastanawiają się, czy e-TOLL otwiera bramki automatycznie. Jeśli chcesz skorzystać z bramki, która ma oznaczenie e-TOLL, to taki szlaban powinien się sam automatycznie otworzyć, ponieważ podjedziesz do niego pojazdem, który korzysta z tego systemu.

e-TOLL a samochody osobowe

Nadal też często można spotkać się z pytaniem o ten system i samochody osobowe. e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich typów pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i dla autobusów niezależnie od ich masy. Także głównie dotyczy on samochodów ciężarowych i autobusowych, jednak samochody osobowe z przyczepą, których łączna masa przekracza 3,5 tony muszą również korzystać z tego systemu.

Na państwowych odcinkach autostrad  A2 i A4 w grudniu 2021 roku nastąpiła zmiana systemu poboru opłat na e-TOLL również dla samochodów osobowych i motocykli (pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony). Warto przy tym pamiętać, że bilet można zakupić z 60 dniowym wyprzedzeniem z określeniem planowanej daty i godziny rozpoczęcia przejazdu płatnym odcinkiem autostrady oraz podaniem numeru rejestracyjnego samochodu. Tego typu bilet jest ważny przez 48 godzin od wskazanej daty, jednak jeśli przed zdeklarowaną datą przejazdu twoje plany ulegną zmianie i nie będziesz w tym czasie podróżował autostradą, możesz go zwrócić.

Kary za nieopłacanie przejazdu

Wszystkie pojazdy, które wjadą na płatny odcinek drogi zostaną zarejestrowane. W przypadku, gdy kierowca z jakiegoś powodu nie zapłaci za przejazd (np. zawiesi mu się aplikacja), będzie miał trzy dni na uregulowanie płatności za przejazd. Po upływie tego terminu dostanie wezwanie do zapłaty. Mandat za niedokonanie płatności za przejazd wynosi 500 zł dla samochodów osobowych oraz 1500 zł dla pojazdów ciężarowych.

Warto dodać, że mandat możesz dostać również za przejazd pojazdem, który będzie miał zasłonięte tablice rejestracyjne lub ozdobione, mające różne znaki i napisy, które będą ograniczać ich czytelność.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również