ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak myć rower? Praktyczne porady i wskazówki

Każdy fan jazdy na jednośladzie prędzej czy później zada sobie pytanie: jak myć rower? Stanie się to najprawdopodobniej po przejażdżce lasem lub polną drogą, gdy rower będzie nie tylko pokryty kurzem bądź błotem, lecz także jego podzespoły, np. łańcuch, z powodu zabrudzenia przestaną działać jak powinny. Z tego wpisu dowiesz się zarówno jak myć rower, jak i czym wyczyścić łańcuch rowerowy i czym go nasmarować.

Mycie roweru na myjni bezdotykowej – czy można to robić?

Gdy zdarzy się, że twój jednoślad nie wygląda i nie pracuje najlepiej z powodu licznych zabrudzeń, może ci przyjść do głowy pomysł, by szybko, tanio i sprawnie umyć go na bezdotykowej myjni samochodowej. Niestety mycie roweru na myjni nie jest całkowicie bezpieczne. Dlaczego? Wysokie ciśnienie wody z lancy może sprawić, że wypłukany zostanie nie tylko brud, ale i smar z części, w których jest on niezbędny. Na takim myciu ucierpią najbardziej łańcuch i łożyska, które poprzez pozbawienie ich smaru, zaczną być podatne na korozję i skróci się przez to ich żywotność. Podczas mycia roweru na myjni samochodowej uszkodzone mogą zostać także wszelkie urządzenia elektryczne znajdujące się na rowerze – licznik, oświetlenie, bateria (przy rowerze z dodatkowym napędem elektrycznym). Mimo tego, że zwykle tego typu części są odporne na wodę (przecież można jeździć rowerem w czasie deszczu), to jednak tak mocny strumień wody może je uszkodzić.

Mycie roweru na myjni bezdotykowej nie jest jednak niemożliwe i zupełnie niewskazane. Jeśli zrobisz to umiejętnie, twojemu rowerowi nic się nie stanie, a ty rzeczywiście zaoszczędzisz trochę czasu. Zanim przystąpisz do mycia roweru, musisz zdemontować wszelkie urządzenia elektryczne. Mycie roweru powinno następować od góry do dołu, tak, aby brud nie spływał na umyte już elementy jednośladu. Bez obaw możesz kierować strumień wody na ramę, opony i siodełko, jednak musisz starać się omijać wszelkie ruchome części roweru, a zwłaszcza nie kierować wody w szczeliny. Zaraz po umyciu roweru przejedź się nim przez kilka minut przerzucając przerzutki, hamując i w miarę możliwości, często skręcając kierownicą. Pozwoli to pozbyć się wody z zakamarków, do których się dostała. Po krótkiej przejażdżce warto dodatkowo wytrzeć rower suchą szmatką i koniecznie posmarować łańcuch.

Czym czyścić łańcuch rowerowy?

Łańcuch jest bardzo istotną częścią roweru, o którą trzeba należycie dbać. Beż łańcucha poruszanie się rowerem jest niemożliwe, a jest on niestety podatny na zabrudzenia. Przy okazji czyszczenia łańcucha warto również umyć koła zębate, by cały mechanizm napędowy działał bez zarzutu. Do mycia łańcucha rowerowego możesz użyć dedykowanych środków myjących, które kupisz w każdym sklepie rowerowym. Takie preparaty rozpuszczają stary smar i wszelkie zanieczyszczenia. Możesz wykorzystać także benzynę ekstrakcyjną, jednak środki odłuszczające, zakupione w sklepie, będą miały zdecydowanie przyjemniejszy zapach.

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy?

Czyszczenie łańcucha rowerowego najlepiej wykonywać po jego zdemontowaniu. Najlepszym sposobem na dokładne umycie łańcucha jest umieszczenie go w butelce albo słoju i zalanie odtłuszczaczem. Po zakręceniu pojemnika, należy nim potrząsnąć i po chwili wyciągnąć z niego łańcuch. Środek odtłuszczający szybko odparowuje, zatem po kilku minutach łańcuch jest gotowy do smarowania. Preparatem odtłuszczającym warto też nasączyć ściereczkę i wytrzeć nią koła zębate. Jeśli posiadasz butelkę z atomizerem, możesz przelać do niej trochę płynu i spryskać nim mechanizm napędowy. Po odparowaniu preparatu i nasmarowaniu łańcucha możesz założyć go na zębatki.

Jak smarować łańcuch rowerowy?

Zanim przystąpisz do smarowania łańcucha upewnij się, że jest w pełni suchy. Smar, który użyjesz do aplikowania na łańcuch powinien znajdować się w buteleczce lub puszcze z dozownikiem. W przypadku smarowania łańcucha nie możesz przesadzić z ilością smaru, dlatego najlepiej jest dozować po jednej kropli smaru na każdy sworzeń (miejsce łączenia kolejnych płytek łańcucha). Zębatek nie powinno się pokrywać smarem, gdyż do ich sprawnej pracy wystarczy dobrze nasmarowany łańcuch.

Jak czyścić rower w domowych warunkach?

Pisząc o domowych warunkach nie mamy na myśli samego domu, lecz podwórko, balkon lub garaż.

W internetowych i stacjonarnych sklepach rowerowych znajdziesz specjalne zestawy do mycia roweru, jednak tak naprawdę wystarczy ci wiaderko z ciepłą wodą, kilka szmatek i gąbka. Wszystkie elementy roweru, które nie są pokryte smarem możesz myć mokrą gąbką bez obaw o ich uszkodzenie.

Zastanawiasz się pewnie, czym myć rower, który jest bardzo zabrudzony, czyli jakie środki myjące możesz użyć, aby dobrze wyczyścić rower i jednocześnie w żaden sposób go nie uszkodzić. W celu usunięcia poważnych zabrudzeń najlepiej sprawdzą się preparaty z aktywną pianą, które można kupić w butelkach z atomizerem. Może być to środek przeznaczony do mycia roweru lub samochodu – ważne, aby był bezpieczny dla lakieru.

Mycie roweru płynem do naczyń

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczny preparat, możesz użyć wody z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, że zarówno mycie roweru płynem do naczyń, jak i dedykowanym środkiem wymaga dokładnego spłukania detergentu czystą wodą. Ostatnim krokiem jest wytarcie jednośladu do sucha lub pozostawienie go do wyschnięcia w ciepłym miejscu.

 

Wiesz już jak myć rower i zadbać o prawidłową pracę napędu, a czy wiesz, że twój wyczyszczony i wypielęgnowany rower może spodobać się jakiemuś złodziejowi? Wierzymy, że odpowiednio zabezpieczasz swój jednoślad przez kradzieżą, jednak może się zdarzyć, że żadne zabezpieczenia nie powstrzymają złodzieja, a ty stracisz swój ulubiony środek transportu. W takiej sytuacji dobrze jest mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową, dzięki której będziesz mógł szybko i bez uszczerbku na swoich finansach kupić sobie nowy rower. Aby znaleźć najlepsze i dopasowane do twoich potrzeb ubezpieczenie na wypadek kradzieży, a także zniszczenia roweru, odwiedź serwis Comper.pl. W naszej ofercie znajdują się oferty wielu polskich towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu będziesz mógł znaleźć polisę idealnie spełniającą twoje oczekiwania.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również