ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Uważasz, że odszkodowanie zaproponowane przez ubezpieczyciela jest zbyt niskie? Nie musisz się na nie zgadzać - od decyzji firmy ubezpieczeniowej możesz się odwołać. Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

 

Dlaczego ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania?

Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać odwołanie od decyzji firmy ubezpieczeniowej, to najprawdopodobniej kwota wypłacona ci przez ubezpieczyciela nie wystarcza na pokrycie kosztów naprawy twojego pojazdu. Dlaczego ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania?

Z zaniżonym odszkodowaniem spotyka się wielu klientów firm ubezpieczeniowych. Powodem takich sytuacji jest sposób obliczania wysokości odszkodowania przez ubezpieczycieli - korzystają oni z katalogów Audatex lub EurotaxGlass’s. To właśnie na podstawie zawartych tam informacji (o cenach części oryginalnych, zamienników oraz kosztach robocizny) wyliczana jest wysokość wypłaconych w razie wystąpienia szkody środków.

Odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną, a to oznacza, że nie można się na nim wzbogacić. Kwota wypłacona przez ubezpieczyciela tytułem odszkodowania ma jedynie pokryć koszt naprawy powstałej szkody.

Ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania z polisy AC? Kupując to ubezpieczenie, powinieneś pamiętać o możliwości wyboru warsztatowego wariantu naprawy szkody. Wówczas ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem, w którym zostanie naprawiony twój samochód.

Jak napisać odwołanie od decyzji - wzór pisma

Przygotowując odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, możesz skorzystać z gotowego wzoru lub sporządzić pismo samodzielnie. Jak napisać odwołanie do PZU, Avivy czy Generali? W każdym przypadku dokument ten powinien zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenie odwołania,
  • twoje dane osobowe i adresowe,
  • numer polisy i decyzji otrzymanej od ubezpieczyciela,
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej i jej dane adresowe,
  • uzasadnienie twojego stanowiska.

Z reguły to właśnie ostatnia część odwołania - czyli uzasadnienie - sprawia klientom firm ubezpieczeniowym najwięcej kłopotów. Jak przekonać ubezpieczyciela do zmiany decyzji i wypłacenia większej kwoty tytułem odszkodowania?

Najprostszym sposobem jest załączenie dokumentów, np. kosztorysu naprawy czy faktury otrzymanej z warsztatu samochodowego. W ten sposób potwierdzisz koszty, jakie poniosłeś w związku z naprawą pojazdu.

Rozważasz napisanie odwołania od decyzji firmy ubezpieczeniowej? Jeżeli nie chcesz tego robić samodzielnie, skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru.

Dlaczego powinieneś napisać odwołanie do ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela to najprostszy sposób, aby otrzymać odszkodowanie w kwocie, która umożliwi naprawę uszkodzonego pojazdu. Sporządzając dobrze umotywowane odwołanie, masz szansę:

  • uniknąć konieczności zwracania się o pomoc do Rzecznika Finansowego - pomaga on m.in. w sporach z firmami ubezpieczeniowymi,
  • zakończyć sprawę ugodowo, czyli bez konieczności występowania na drogę sądową - w sądzie sprawa może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinieneś napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - takie pismo możesz przygotować samodzielnie, choćby korzystając ze wzoru. Z kolei w przypadku sprawy sądowej najpewniej będziesz musiał skorzystać z pomocy pełnomocnika.

Ile czasu ma ubezpieczyciel, by ustosunkować się do odwołania? Standardowy okres to 30 dni. Gdy jednak sprawa jest skomplikowana, to firma ubezpieczeniowa ma więcej czasu na odpowiedź - 60 dni.

W jakiej formie złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Gdy wiesz już jak napisać odwołanie do ubezpieczalni, możesz zastanawiać się, w jaki sposób je złożyć. Odwołanie od decyzji firmy ubezpieczeniowej należy wysłać:

  • na adres korespondencyjny - pamiętaj, aby zrobić to listem poleconym, bo wówczas otrzymasz potwierdzenie nadania przesyłki,
  • na adres mailowy - znajdziesz go na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.

Po podpisaniu umowy ubezpieczenia firma ubezpieczeniowa założyła ci indywidualne konto na swojej stronie internetowej? Po zalogowaniu się na nie również będziesz mógł złożyć odwołanie od decyzji dotyczącej odszkodowania.

jakiej formie złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również