ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak negocjować cenę mieszkania?

Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych inwestycji w życiu każdego człowieka. Wiąże się ona z dosyć wysokimi kwotami, dlatego wiele osób zastanawia się, jak negocjować cenę nieruchomości na własną rękę. Nieważne, czy jest to mieszkanie nowe – od dewelopera, czy lokal z rynku wtórnego, w obydwu przypadkach zawsze można spróbować negocjacji korzystniejszych warunków. Oto kilka rad, z których warto skorzystać, by zmniejszyć nieco cenę nieruchomości.

Jak negocjować z deweloperem?

Negocjacje z deweloperem nie powinny opierać się jedynie na „suchych” liczbach. Faktem jest, że ceny mieszkań często bywają zawyżane właśnie po to, by stworzyć potencjalnemu klientowi pole do targowania się. Dobrze przeprowadzone negocjacje umożliwiają niekiedy zbicie kosztów nawet o 10 proc.

Warto jednak podejść do sprawy holistycznie i postarać się niekoniecznie zbijać maksymalnie cenę, ale starać się jak najwięcej przy niej zyskać. Negocjowanie ceny mieszkania z deweloperem najlepiej zacząć od określenia kwoty, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na daną inwestycję. Kolejnym krokiem jest ustalenie, co powinno się w tej sumie mieścić.

Przed podjęciem negocjacji warto również sprawdzić swoją zdolność kredytową i określić wysokości rat kredytu. Zastanów się także, jaką sumę pieniędzy będziesz w stanie wpłacić na początku. Deweloperzy chętnie obniżają ceny osobom, które są zdecydowane na kupno nieruchomości i elastyczne przy wpłacie kolejnych rat.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas negocjacji z deweloperem?

Nie możesz zapomnieć o tym, że po zakupie samego mieszkania czekają Cię kolejne wydatki – aranżacja i umeblowanie pomieszczeń. Ważne jest również ubezpieczenie nowej inwestycji. Aby uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych kosztów, sprawdź dokładnie, co obejmuje oferta i które z tych udogodnień nie są Ci niezbędne. Jeżeli nie posiadasz samochodu, raczej nie będzie Ci potrzebne miejsce parkingowe, ale przydatna może okazać się komórka lokatorska. Warto uwzględnić takie potrzeby podczas negocjowania ceny mieszkania.

Przed rozpoczęciem negocjacji trzeba się odpowiednio przygotować i zrobić porządny research. Analizę rozpocznij od zbadania cen mieszkań różnych deweloperów. Postaraj zdobyć się informacje dotyczące kwestii, takich jak:

  • start rozpoczęcia sprzedaży mieszkań,
  • orientacyjna cena metra kwadratowego w przypadku danej inwestycji,
  • dostępność dodatkowych udogodnień: miejsc postojowych, piwnic, komórek lokatorskich oraz ich cena,
  • ceny nieruchomości o podobnym metrażu u innych deweloperów w okolicy.

Warto również dowiedzieć się, jak kształtuje się sprzedaż. Jeżeli inwestor nie ma problemu ze znajdowaniem potencjalnych nabywców, trzeba przygotować się na trudne negocjacje. Jeśli natomiast sprzedaż spada lub deweloper popada w zadłużenia, istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że zdecyduje się pójść na jakieś ustępstwa.

Badanie ofert dobrze jest poprzeć również informacjami dostępnymi na stronach internetowych oraz forach, na których ludzie umieszczają swoje opinie dotyczące danego inwestora oraz sposobu, w jaki przebiegają negocjacje i na co warto zwrócić uwagę. Istnieje możliwość, że uzyskasz informacje, które zniechęcą Cię do skorzystania z oferty tego dewelopera.

Pamiętaj, aby znaleźć wyjście awaryjne – czyli drugie mieszkanie,  które również będzie spełniało Twoje wymagania oraz mieściło się w ustalonym wcześniej budżecie. Rozmowy z różnymi inwestorami mogą stanowić idealny trening przed negocjacją z docelowym deweloperem.

O czym pamiętać podczas negocjacji mieszkania na rynku pierwotnym?

Kiedy umówisz się już na negocjacje ceny mieszkania z deweloperem, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach, które mogą wywierać wpływ na końcowe ustalenia. Przede wszystkim deweloper również jest człowiekiem – osobą, z którą chcesz dojść do porozumienia. Właśnie dlatego nie traktuj go jak swojego wroga, postaraj się zrobić na nim dobre wrażenie, a negocjacje prowadź na spotkaniach. Drogą telefoniczną lub mailową ustalaj jedynie mniej ważne szczegóły.

Pamiętaj również o tym, że złość i nerwy nie są dobrymi doradcami. Jeżeli chcesz nakłonić inwestora do jakichś ustępstw postaw na spokój i nie upieraj się przy swoim. Spróbuj znaleźć kompromis, mając z tyłu głowy opracowany wcześniej plan. Powiedz o tym, z czego możesz zrezygnować i pokaż swoje zalety, którymi może być np. większa suma pieniędzy wpłacanych na start oraz elastyczność w spłacaniu rat.

Możesz także wytoczyć argumenty, które znalazłeś podczas czytania opinii na forach. Jeżeli dowiedziałeś się o jakichś niedociągnięciach, warto o tym wspomnieć. Nie bój się również porównać ofertę z propozycjami innych deweloperów.

Pamiętaj o tym, że negocjacje należy prowadzić stopniowo. Nie staraj się zamknąć ich w jednej godzinie. Aby pokazać sprzedawcy, że jesteś mocnym graczem, rozbij rozmowy na kilka spotkań, podczas których sukcesywnie będziesz mówić o swoich potrzebach i możliwościach.

Jak negocjować cenę domu na rynku wtórnym?

Negocjowanie cen na rynku wtórnym może przebiegać podobnie, musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tym wypadku będziesz mieć do czynienia z osobą, która chce szybko i korzystnie sprzedać użytkowane wcześniej mieszkanie. Dlatego nie warto zwlekać z rozmowami i rozbijać ich na wiele spotkań.

Podczas negocjacji ceny mieszkania postaw na przyjazne podejście – właściciel z pewnością będzie chciał oddać swoją nieruchomość w dobre ręce. Pozytywne efekty może przynieść drobne marudzenie i zwrócenie uwagi na szczegóły. Brak balkonu, młodzi sąsiedzi, którzy mogą organizować imprezy, zaniedbana okolica czy konieczność przeprowadzenia remontu mogły umknąć obecnemu właścicielowi, więc warto mu o nich przypomnieć. Być może dzięki takim drobiazgom uda się uzyskać korzystniejsze warunki cenowe.

Nie zapominaj również o tym, by nie korzystać jedynie z rad, które podają podręczniki. Najważniejsze jest słuchanie drugiej strony. Być może to właśnie wsłuchanie się w to, co ma do powiedzenia właściciel będzie kluczowe przy osiągnięciu kompromisu, który zadowoli obydwie strony zawieranej umowy. Pamiętaj też, że prawdopodobnie nie jesteś jedynym chętnym na oferowane mieszkanie, zatem twoje argumentu muszą być poparte faktami, a propozycje rozsądne.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również