ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak nie zapłacić mandatu za fotoradar?

Łamanie przepisów drogowych grozi kierowcy nałożeniem mandatu w odpowiedniej wysokości wraz z naliczeniem punktów karnych. Odbywa się to zgodnie z obowiązującymi taryfikatorami:

  • przekroczenie do 10 km/h - mandat do 50 zł,
  • przekroczenie o 11-20 km/h - mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne,
  • przekroczenie o 21-30 km/h - mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne,
  • przekroczenie o 31-40 km/h - mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych,
  • przekroczenie o 41-50 km/h - mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych,
  • przekroczenie o 51 km/h  i więcej- mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych.

Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru?

Jeśli kierowca nie zgadza się z mandatem nałożonym na niego na podstawie zdjęcia z fotoradaru, może wysłać wniosek do straży miejskiej o umorzenie postępowania w sprawie ustalenia sprawcy wykroczenia drogowego.

Kluczowe jest przy tym to, kto jest wystawcą mandatu i do kogo należy dany fotoradar. Jeśli karę nałożyła straż miejska, wysyła zdjęcie do właściciela pojazdu widniejącego na zdjęciu z zawiadomieniem o wykroczeniu i złamaniu przepisów drogowych. Właściciel może:

  • przyznać się do winy, zapłacić mandat i przyjąć punkty karne,
  • wskazać osobę, która dopuściła się wykroczenia, i to ona zostanie ukarana mandatem i punktami karnymi,
  • nie przyznać się do winy i nie wskazywać osoby, która prowadziła samochód.

Korzystając z trzeciej możliwości, kierowca może uniknąć płacenia mandatu z fotoradaru. Dlaczego? Straż miejska na prawo domagać się wskazania osoby kierującej pojazdem w trakcie popełniania wykroczenia, ale nie może karać za niewskazanie takiej osoby. Prawo to przysługuje wyłącznie policji i wiąże się z nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 500 zł bez punktów karnych. Straż może jednak przekazać sprawę policji, przez co kierowca w efekcie będzie musiał ponieść koszty mandatu karnego.

Dodatkowo, 12 marca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wysyłane przez GITD wezwania alternatywne do kierowców, czyli te, w których musieli oni wskazać winowajcę wykroczenia, są wydawane bez podstawy prawnej. Można więc je w praktyce podrzeć i wyrzucić do kosza, unikając konsekwencji karnych.

Czy wiesz że...?

W 2013 roku fotoradary zarządzane przez Główną Inspekcję Transportu Drogowego zrobiły 2,5 mln zdjęć kierowcom, ale tylko co dziesiąte zdjęcie wiązało się z wystawieniem mandatu i jego przyjęciem przez kierującego pojazdem.

Jak wygląda pismo o umorzenie kary?

Chcąc skierować do Straży Miejskiej pismo o umorzenie mandatu, powinno się przygotować dokument, w którym kierowca powoła się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 roku (Sygn. akt III KK 431/13). Powinien wskazać, że straż miejska na podstawie art. 129 b ust. 3 pkt. 7 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym co prawda jest uprawniona do żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu udzielenia informacji, jednakże nie posiada uprawnień oskarżyciela publicznego do występowania z wnioskiem o ukaranie za wykroczenie stypizowane w art. 96 par. 3 Kodeksu wykroczeń.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również