ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak obliczyć spalanie samochodu – poznaj wzór

Zakup paliwa to stały koszt ponoszony w związku z eksploatacją samochodu. Nie powinno zatem dziwić, że kierowca, który rozważa zakup konkretnego modelu samochodu, jest zainteresowany uzyskaniem informacji o zużyciu paliwa. Podpowiadamy, jak obliczyć spalanie samochodu.

 

Jak obliczyć spalanie – prosty wzór

Zastanawiasz się, jak obliczyć spalanie w samochodzie? Najprostszym sposobem na wyliczenie zużycia paliwa jest wykonanie następujących czynności:

 • zatankowanie baku pojazdu do pełna, gdy zapali się kontrolka rezerwy – warto spisać wskazanie dystrybutora,
 • wyzerowanie licznika przebiegu trasy,
 • wyjeżdżenie zawartości baku aż do ponownego zapalenia się kontrolki rezerwy.

Dzięki posiadaniu informacji o ilości zatankowanego paliwa oraz liczbie przejechanych kilometrów możliwe jest łatwe wyliczenie zużycia paliwa. W tym celu należy wykorzystać następujący wzór: ilość zużytego paliwa (litry)/przebieg (kilometry) = wynik*100

Jak obliczyć, ile pali auto? Oto prosty wzór, dzięki któremu szybko ustalisz, ile paliwa w przybliżeniu zużywa Twój samochód: ilość paliwa (litry)/przebieg (kilometry) = wynik*100.

Przykład: Zatankowałeś 40 litrów paliwa. Ta ilość paliwa pozwoliła Ci przejechać 500 km. Korzystając ze wzoru, obliczyłeś, że Twój pojazd zużywa 8 litrów na 100 km (40 litrów/500 km = 0,08*100 = 8).

Pamiętaj, że obliczone w ten sposób zużycie paliwa nie jest wartością precyzyjną. Zarówno producenci pojazdów, jak i specjaliści nie zalecają zużywania całego paliwa znajdującego się w baku. Po zapaleniu się kontrolki rezerwy powinieneś ponownie zatankować pojazd, aby nie narazić się np. na korozję baku.

Jak obliczyć zużycie paliwa w Excelu

Zasadniczo nie musisz obliczać zużycia paliwa w Excelu – możesz skorzystać z powyższego wzoru. Być może jednak poruszasz się po różnych trasach i różnymi samochodami. Wówczas przygotowanie szczegółowego zestawienia jest uzasadnione – inne zużycie paliwa może wystąpić np. na autostradzie, a inne na drogach miejskich, na których często stoi się w korku.

Jak obliczyć zużycie paliwa w Excelu? Przede wszystkim musisz przygotować sobie szablon. Nie musi on być skomplikowany – może obejmować pola jak na poniższej grafice. Wystarczy, że w Excelu stworzysz pola:

 • data tankowania,
 • liczba zatankowanych litrów,
 • stan licznika,
 • liczba przejechanych kilometrów,
 • spalanie na 100 km.

 

Jak obliczyć zużycie paliwa w Excelu? Poszczególne pola możesz wypełniać samodzielnie lub ustawić formuły, dzięki czemu wyniki będą wyliczane automatycznie. Przykładowo spalanie na 100 km najszybciej wyliczysz, wykorzystując funkcję B2/D2*100.

Jak obliczyć koszt paliwa? Jeżeli przy pomocy Excela chcesz obliczyć nie tylko zużycie paliwa, ale również kontrolować, ile miesięcznie wydajesz na jego zakup, wystarczy stworzyć kolejne formuły. W dodatkowych polach powinny znaleźć się następujące informacje:

 • cena paliwa,
 • kwota, jaką wydałeś na zakup paliwa,
 • średni koszt paliwa na 100 km.

Odpowiedź na pytanie, jak obliczyć zużycie paliwa w Excelu, nie jest zatem szczególnie skomplikowana. Pamiętaj jednak, że miarodajne wyniki uzyskasz jedynie wówczas, gdy będziesz systematycznie prowadził zapiski.

 

Jak obliczyć spalanie – sposoby bez dokonywania wyliczeń

Aby ustalić zużycie paliwa w samochodzie, wcale nie musisz dokonywać obliczeń – istnieją również inne metody. Należy do nich skorzystanie ze wskazań producenta oraz odczyt z komputera podkładowego.

 

Jak obliczyć zużycie paliwa –  wskazania producenta

Nie zawsze samodzielne obliczanie zużycia paliwa jest konieczne. Jeżeli precyzyjne dane nie są Ci potrzebne, to możesz kierować się informacjami podanymi przez producenta. Jak obliczyć spalanie paliwa? W tym przypadku nie musisz samodzielnie wyliczać zużycia paliwa – wystarczy uzyskać informacje katalogowe. Każdy koncern samochodowy ma obowiązek przeprowadzać testy w tym zakresie. Niestety, wyniki te nie zawsze są miarodajne. Powodem jest korzystanie ze standaryzowanych testów.

Testy przeprowadzane przez producentów samochodów są dokładne, ale nie uwzględniają wielu czynników, które mają wpływ na zużycie paliwa. Do takich czynników należy m.in. styl jazdy. Każdy kierowca ma nieco inny styl – niektórzy jeżdżą „agresywnie”, co przekłada się na wyższe spalanie.

 

Jak obliczyć średnie spalanie – wskazanie komputera pokładowego

Jak obliczyć, ile pali samochód? Innym sposobem, aby poznać zużycie benzyny lub oleju napędowego bez wyliczania, jest skorzystanie ze wskazań komputera pokładowego zamontowanego w samochodzie.

Chcesz obniżyć zużycie paliwa? Pamiętaj, że na spalanie wpływ ma m.in. styl jazdy. Aby zminimalizować zużycie paliwa, możesz wprowadzić w życie zasady tzw. ekodrivingu. To sposób, aby przeznaczać na zakup paliwa mniej pieniędzy.

Niestety, komputery pokładowe są charakterystyczne dla nowszych samochodów. Jeżeli jesteś posiadaczem pojazdu ze starszego rocznika lub właśnie takie auto planujesz kupić, spalanie będziesz musiał obliczać samodzielnie. Może się też okazać, że mimo zainstalowania w samochodzie komputera podkładowego, nie będziesz przekonany co do prawdziwości jego wskazań. Wówczas także powinieneś skorzystać z przywołanego wzoru, za pomocą którego możliwe jest wyliczenie zużycia paliwa.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również