ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak odkleić naklejkę z szyby - sprawdzone sposoby

Kupiłeś używany pojazd i teraz, już po załatwieniu formalności w wydziale komunikacji, zastanawiasz się, jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby? Z tym problem styka się wielu kierowców. Istnieją jednak skuteczne metody, dzięki którym na szybie nie pozostaną nieestetyczne resztki naklejki i kleju.

 

Naklejka rejestracyjna - czym jest i gdzie się ją umieszcza?

Podczas rejestracji pojazdu właściciele samochodu otrzymują tablice rejestracyjne i naklejkę rejestracyjną. Tę drugą należy nakleić na szybie czołowej (wewnątrz auta), a dokładniej w jej prawym dolnym rogu. Dla kierowców wymóg posiadania naklejki rejestracyjnej jest kłopotliwy. Powodem są trudności w jej odklejeniu - wielu kierowców zastanawia się, jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej.

Dziś już wiadomo, że nalepki kontrolne już wkrótce przestaną być używane. W ustawie Prawo o ruchu drogowym zostały wprowadzone zmiany, zgodnie z którymi nalepki kontrolne nie będą wydawane od 4 września 2022 r.

Naklejka rejestracyjna jest tak zaprojektowana i wykonana, aby praktycznie niemożliwe było usunięcie jej bez uszkodzenia. Powód jest prosty - ma to utrudnić odklejenie naklejki z jednej szyby samochodowej i naklejenie jej na drugą.

Usuwanie naklejki z szyby - kiedy to konieczne?

Bardzo możliwe, że zastanawiasz się,jak usunąć naklejkę z szyby, bo kupiłeś używany samochód. Usuwanie naklejek z szyby samochodu jest konieczne przy:

  • przerejestrowaniu samochodu - wówczas starą naklejkę musisz zdjąć, aby nakleić nową, którą otrzymasz w wydziale komunikacji,
  • wymianie szyby czołowej - jazda z pękniętą szybą czołową jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna, grozi też zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

W drugim przypadku możliwości są dwie. Kierowca może spróbować przekleić naklejkę (taka próba z reguły jest nieudana) lub złożyć wniosek o wydanie nowej nalepki. To z kolei wiąże się z uciążliwymi formalnościami - konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji.

Wydanie nowej naklejki rejestracyjnej nie jest kosztowne - opłata wynosi 18,50 zł. Kłopot w tym, że jej otrzymanie wiąże się z koniecznością złożenia wniosku, a to z kolei jest czasochłonne.

Jak usunąć naklejkę z szyby - poznaj trzy sprawdzone metody

Okazuje się, że jest kilka sposobów, aby usunąć naklejkę z szyby samochodowej. Możesz wykorzystać działanie promieni słonecznych, użyć opalarki lub suszarki do włosów albo skorzystać z pomocy fachowców z warsztatu samochodowego.

Jak usunąć naklejkę z szyby - wykorzystanie promieni słonecznych

Jak usunąć naklejki z szyb samochodowych? Latem jest to dość proste - wystarczy, że zostawisz samochód w nasłonecznionym miejscu. Gdy szyba się nagrzeje, powinieneś:

  • delikatnie podważyć nalepkę, używając np. żyletki lub innego ostrego narzędzia - musisz jednak być ostrożny, zwłaszcza jeżeli zależy ci na zdjęciu jej w całości,
  • usunąć kolejne warstwy nalepki - może być tak, że bez trudu usuniesz pierwszą warstwę papieru, ale na szybie pozostaną pozostałe,
  • użyć acetonu lub benzyny ekstrakcyjnej - jeżeli zastanawiasz się, czym zmyć naklejkę i resztki kleju z szyby, to wystarczy, że naniesiesz trochę acetonu (lub drugiego środka) na szmatkę i następnie oczyścisz powierzchnię szkła.

Niezależnie od tego, czy będziesz korzystał z acetonu, czy benzyny ekstrakcyjnej, bądź ostrożny. Jeżeli płyny te będą mieć styczność np. z deską rozdzielczą, to pozostawią nieestetyczne plamy, których trudno będzie ci się pozbyć.

Jak usunąć naklejkę z szyby - użycie opalarki lub suszarki do włosów

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną zimą? W tym przypadku proces usuwania naklejki również powinieneś zacząć od ogrzania szyby czołowej. Możesz to zrobić na dwa sposoby - korzystając z opalarki lub suszarki do włosów. Pamiętaj, że punktowe ogrzewanie szyby nie jest dobrym pomysłem, bo w ten sposób może dojść do jej pęknięcia.

Pozostałe kroki są analogicznie, jak w poprzednim punkcie - spróbuj podważyć naklejkę, a następnie usuń jej resztki i klej z szyby. Cały proces zajmie ci od kilku do kilkunastu minut.

Jak usunąć naklejkę z szyby - pomoc fachowców

Musisz ściągnąć naklejkę z auta z uwagi na wymianę szyby czołowej? Nie musisz polegać wyłącznie na sobie, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Warsztaty specjalizujące się w wymianie szyb opracowały własne sposoby zdejmowania naklejek znajdujących się na szkle.

Jeżeli skorzystasz z usług warsztatu, to jest duża szansa, że nie będziesz musiał sporządzać wniosku o wydanie nowej naklejki. Jeżeli nalepka będzie nadawać się do dalszego użytku, to wystarczy ją tylko nakleić na nową szybę.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również