ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak odpowietrzyć grzejniki żeliwne, płytowe i aluminiowe?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią spadek temperatury. Nadchodzi zatem czas, by uruchomić ogrzewanie, jednak może zdarzyć się, że mimo włączenia centralnego ogrzewania, kaloryfery pozostają zimne. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być zapowietrzone kaloryfery. W artykule podpowiadamy, jak odpowietrzyć grzejniki, by spełniały swoją funkcję oraz przedstawimy sposoby odpowietrzania kaloryferów żeliwnych, stalowych i aluminiowych.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?

Metoda odpowietrzenia kaloryfera aluminiowego zależy od tego, czy został w nim zamontowany odpowietrznik. Odpowietrznik może być ręczny lub automatyczny. Jeśli przy twoich grzejnikach aluminiowych znajdują się odpowietrzniki ręczne, to będzie ci potrzebny śrubokręt lub dodany przez producenta specjalny klucz oraz miska i ściereczka.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas przeprowadzania odpowietrzania kaloryferów jest zakręcenie termostatu lub zaworu zasilającego, dzięki czemu woda nie będzie dopływała do grzejnika, a tym samym nie dojdzie do zalania podłogi. Instalacja powinna być całkowicie wystudzona, gdyż odpowietrzenie grzejnika z ciepłą wodą jest znacznie mniej efektywne. Następnie musisz ustawić miskę pod ręcznym zaworem odpowietrzającym i delikatnie go odkręcić przy pomocy śrubokrętu lub specjalnego kluczyka. Ze szczeliny powinno zacząć uchodzić powietrze – usłyszysz charakterystyczne syczenie. Po chwili zacznie wydobywać się woda, co oznacza, że odpowietrzanie grzejnika zakończyło się sukcesem i możesz zakręcić zawór odpowietrzający tym samym narzędziem, które użyłeś do jego odkręcenia. Dokręć solidnie zawór i wytrzyj do sucha ściereczką.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem odpowietrzania kaloryfera sprawdzić położenie otworu wylotowego odpowietrznika i przekręcić go w dół, żeby wylatująca woda nie pobrudziła ściany.

Automatyczny odpowietrznik grzejnika sam wydala powietrze zalegające w grzejnikach – nie wymaga ingerencji człowieka. Mimo że to rozwiązanie jest bardzo wygodne, to jednak jest również dosyć awaryjne, dlatego hydraulicy zalecają zazwyczaj montaż ręcznych zaworów odpowietrzających.

Odpowietrzanie grzejników płytowych

Odpowietrzając zarówno aluminiowe, jak i płytowe oraz żeliwne kaloryfery wyposażone w ręczny zawór odpowietrzający, warto przed rozpoczęciem prac zwiększyć ciśnienie w instalacji do 1,3 atmosfery. Ciśnienie zwiększa się poprzez dolanie wody do instalacji. Wyższe ciśnienie wody sprawi, że powietrze będzie wypychane do góry, dzięki czemu szybciej i precyzyjniej uleci z grzejnika podczas odpowietrzania.

Kaloryfery płytowe (zwane też panelowymi), które montuje się w nowoczesnym budownictwie, odpowietrza się tak samo, jak grzejniki aluminiowe. Panele grzewcze odpowietrza się za pomocą kluczyka otrzymanego przy montażu zaworów lub wbudowanego w nie pokrętła. Jeżeli nie posiadasz tych narzędzi, możesz użyć zwykłego śrubokrętu.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku kaloryfera aluminiowego czy panelowego, jednak jest to raczej element instalacji grzewczej starego typu, zatem zwykle nie ma zainstalowanego ręcznego, a tym bardziej automatycznego odpowietrznika. Jak zatem odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, jednak lepiej robić to z pomocą drugiej osoby. Jedna osoba powinna zająć się odkręcaniem zaworu odpowietrzającego, a druga dbać o to, by woda z kaloryfera nie rozlała się na pomieszczenie. Grzejnik żeliwny odpowietrza się za pomocą dwóch nastawnych kluczy płaskich.

Pierwszą, bardzo istotną czynnością, jest zamknięcie zaworu termostatycznego, czyli ustawienie go na pozycji zero. Następnie, przy użyciu klucza należy delikatnie i powoli odkręcić śrubunek znajdujący się zazwyczaj na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. Konieczne jest zachowanie precyzji i ostrożności, gdyż przez szczelinę powstałą w wyniku odkręcania śrubunku będzie ulatywało powietrze, a po chwili woda. Jeśli szczelina będzie zbyt duża, wyciek wody może być bardzo intensywny, a co za tym idzie, trudny do opanowania.

Śrubunek należy poluzowywać do chwili usłyszenia charakterystycznego syku powietrza ulatującego z grzejnika. Gdy z powstałej szczeliny zacznie lecieć woda, konieczne jest dosyć mocne zakręcenie śrubunku tak, by był szczelny. Ostatnim krokiem jest wytarcie do sucha kaloryfera i ewentualnych miejsc, które uległy zawilgoceniu oraz odkręcenie zaworu termostatycznego.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe różnią się wyglądem od pozostałych kaloryferów znajdujących się w innych pomieszczeniach. Zazwyczaj są w kształcie drabinki i są wieszane wyżej niż tradycyjne kaloryfery. Grzejniki łazienkowe są również lżejsze, dzięki czemu szybciej się nagrzewają. Poza ogrzewaniem łazienki pełnią jeszcze często funkcję ozdobną oraz można na nich powiesić ręczniki czy pranie. Kolejną cechą wyróżniającą kaloryfery łazienkowe jest ich zwiększona odporność na wilgoć. Funkcjonalność, efektowny wygląd oraz niezajmujący zbyt wiele miejsca rozmiar sprawiają, że grzejniki łazienkowe w formie drabinki wyparły inne modele kaloryferów z rynku aranżacji łazienek.

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego przebiega niemal identycznie, jak kaloryfera aluminiowego czy panelowego. Jedyną różnicę stanowi zawór odprowadzający powietrze z kaloryfera łazienkowego, który znajduje się zazwyczaj z jego boku lub u góry. Z tego względu oraz dlatego, że grzejniki tego typu są zwykle powieszone dosyć wysoko, „łapanie” wody do miski przy odpowietrzaniu może się nie sprawdzić. Aby uchronić się przed ewentualnym zalaniem łazienki podczas odpowietrzania kaloryfera, należy zabezpieczyć zawór odpowietrzający szmatką, która wchłonie wylewającą się wodę.

Kolejność odpowietrzania grzejników

Wiesz już, jak odpowietrzyć kaloryfery w swoim domu, jednak ważna jest również kolejność odpowietrzania grzejników. Kwestia ta dotyczy oczywiście potrzeby odpowietrzenia kilku lub wszystkich kaloryferów w twoim domu. Jeśli tylko jeden grzejnik nie grzeje, nie musisz się stosować do zasady, która mówi, że odpowietrzanie kaloryferów należy zacząć od grzejnika znajdującego się najbliżej kotła grzewczego.

Niezależnie od tego, ile kaloryferów odpowietrzyłeś, na koniec pracy sprawdź ciśnienie w instalacji, które powinno być ustawione na poziomie 0,9-1,2 atmosfery. Każde odpowietrzenie grzejnika, które wykonałeś spowodowało spadek ciśnienia, nawet jeśli niektóre z kaloryferów nie były zapowietrzone. Po wyregulowaniu ciśnienia sprawdź ponownie wszystkie zawory odpowietrzające. Jeśli których z nich przecieka, a jest solidnie dokręcony, konieczne będzie wymienienie go na nowy.

Dopiero po ustawieniu odpowiedniego ciśnienia i upewnieniu się, że wszystkie kaloryfery są odpowietrzniki są odpowiednio dokręcone, możesz włączyć termostat, czyli uruchomić ogrzewanie.

Odpowietrzanie kaloryfera w bloku

Mieszkańcy bloków zwykle na około miesiąc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego są proszeni przez zarząd wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej o ustawienie zaworów grzejnikowych na maksymalną wartość w celu umożliwienia swobodnego przepływu wody. Często zdarza się, że mieszkańcy najwyższych pięter muszą odpowietrzyć swoje kaloryfery, by napełniły się wodą oraz ciśnienie w instalacji zostało wyrównane. Odpowietrzanie kaloryferów w bloku odbywa się tak samo, jak grzejników w domu jednorodzinnym i jest możliwe do wykonania samodzielnie przez właścicieli mieszkań. W przypadku, gdy któryś z właścicieli mieszkania nie czuje się na siłach, by wykonać odpowietrzenie kaloryferów w swoim lokum, może poprosić zarząd bloku o przysłanie fachowca, który wykona tę usługę profesjonalnie.

W blokach znajdują się piony centralnego ogrzewania, które zawsze wymagają odpowietrzenia przed uruchomieniem instalacji grzewczej. Tym procesem nie muszą jednak martwić się mieszkańcy budynków wielorodzinnych, gdyż wykonywany jest przez specjalistów zatrudnianych przez zarząd budynku.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Przyczyn zapowietrzania się grzejników może być kilka. Przede wszystkim, kaloryfery są napełnione powietrzem zanim pojawi się w nich woda i mimo użycia przez hydraulika specjalnych odpowietrzaczy, niemożliwe jest pozbycie się go w całości. Więcej powietrza może się dostać do grzejników również wtedy, gdy napełnianie instalacji grzewczej wodą odbywa się nieprawidłowo.

Kolejną przyczyną zapowietrzania się kaloryferów mogą też być źle dobrane urządzenia regulujące pracę instalacji grzewczej. Sprzęt niskiej jakości, zbyt mocny lub zbyt słaby dla danej instalacji może powodować problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia wody i zasysać powietrze z zewnątrz.

 

Odpowietrzanie kaloryferów nie wydaje się być szczególnie skomplikowane, jednak wymaga sporej wprawy, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z grzejnikami nieposiadającymi ręcznego odpowietrznika. Trzeba mieć na uwadze, że jak każda praca, odpowietrzanie kaloryferów niesie za sobą ryzyko uszkodzenia któregoś z elementów instalacji, co poskutkować może zalaniem pomieszczenia. Jeszcze większy kłopot pojawia się, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce na pierwszym lub wyższym piętrze w bloku i powstanie zagrożenie zalaniem sąsiada z dołu. Aby uchronić się przed koniecznością pokrycia kosztów remontu mieszkania sąsiada z własnej kieszeni, warto wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Posiadanie takiej polisy sprawia, że w razie zalania sąsiadowi mieszkania, ubezpieczyciel pokryje wszystkie poniesione przez niego straty.

Najlepsze na rynku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, a także polisy chroniące własne mieszkanie czy dom, znajdziesz w ofercie Compero. Nasi specjaliści pomogą ci znaleźć ubezpieczenie dopasowane do twoich potrzeb, a także chroniące ciebie, twoich bliskich oraz twoją (i sąsiada) nieruchomość.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również