ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak odpowietrzyć hamulce? Odpowietrzanie hamulców krok po kroku

Jak odpowietrzyć hamulce to zagadnienie, które interesuje wielu kierowców. W końcu układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym z układów w samochodzie. Jego nienaganny stan techniczny pozwoli zapewnić komfort, a przede wszystkim - bezpieczeństwo podróżowania. Dlatego odpowietrzanie hamulców jest kwestią, o której nie powinniśmy zapominać.

Odpowietrzanie hamulców – kiedy i dlaczego?

Po ingerencji w układ hamulcowy (np. wymianę przewodów lub pompy ABS) najprawdopodobniej będzie on zapowietrzony. Oznacza to, że w płynie hamulcowym będą znajdowały się pęcherze powietrza, a jest to zjawisko wysoce niepożądane w układzie. Przyczyny występowania powietrza w układzie mogą być różne, jednak zawsze będzie to miało negatywny wpływ na działanie hamulców – pedał hamulca wówczas jest miękki, a skuteczność hamowania spada. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest poprawnie wykonane odpowietrzenie hamulców.

Jak odpowietrzyć hamulce? Ogólne zasady

Odpowietrzanie polega na podniesieniu ciśnienia w układzie (poprzez naciśnięcie pedału hamulca lub z pomocą pompki) w odpowiednim momencie i kolejności odkręcaniu odpowietrzników, które znajdują się na zaciskach lub przy bębnach hamulcowych. Przed przystąpieniem do odpowietrzania hamulców należy przygotować:

  • nowy płyn hamulcowy,

  • przezroczysty wężyk,

  • pojemnik na zużyty płyn,

  • klucz do odkręcania odpowietrzników.

Odpowietrzanie hamulców krok po kroku

  1. Proces odpowietrzania należy rozpocząć od dolania płynu hamulcowego do zbiorniczka pod maską, nawet przekraczając poziom maksymalny, ponieważ stan ten i tak się obniży.

  2. W trakcie dalszych prac należy na bieżąco kontrolować poziom, tak aby nie wprowadzić powietrza do układu przez zbiorniczek.

  3. Dalsze etapy będą różniły się w zależności od rodzaju układu hamulcowego.

Odpowietrzanie hamulców bez ABS

Obecnie niemal wszystkie samochody poruszające się po drogach są wyposażone w układ ABS. Jednak warto również wspomnieć o procedurze odpowietrzania dla samochodów bez ABS.

Kolejność odpowietrzania hamulców bez ABS jest następująca:

  1. koło prawe tylne,

  2. lewe tylne,

  3. prawe przednie,

  4. i na końcu lewe przednie.

Pracę znacznie ułatwi nam pomoc drugiej osoby, która będzie operowała pedałem hamulca. Na pierwszy w kolejności odpowietrznik zakładamy wężyk, a drugi koniec zanurzamy w niewielkiej ilości płynu w przygotowanym pojemniku.

Odpowietrzanie hamulców bez ABS krok po kroku

  1. Osoba, która będzie nam pomagać, powinna kilkukrotnie nacisnąć pedał hamulca, a gdy poczuje już pewien opór, przytrzymuje pedał w pozycji wciśniętej.

  2. W tym momencie należy delikatnie poluzować pierwszy odpowietrznik, tak aby wypłynął przez niego płyn z powietrzem.

  3. W momencie, gdy płyn przestanie płynąć, odpowietrznik zakręcamy. Dopiero wówczas nasz pomocnik może puścić pedał.

  4. Powyższą procedurę należy powtarzać do momentu, gdy z odpowietrznika wydostaje się sam płyn bez pęcherzy powietrza.

  5. Teraz można przenieść się do kolejnych kół, zgodnie z kolejnością, aż dojdziemy do ostatniego.

Odpowietrzanie hamulców z ABS

Procedura dla samochodów z ABS różni się od poprzedniej głównie kolejnością odpowietrzania. Kolejność odpowietrzania hamulców z ABS jest następująca:

  1. przednie lewe koło,

  2. przednie prawe,

  3. tylne lewe,

  4. tylne prawe.

Odpowietrzanie hamulców z ABS można przeprowadzić na włączonym silniku, jednak nie jest to konieczne. Reszta czynności jest niezmienna.

Gdy wymieniana jest pompa ABS, jej odpowietrzenie może ułatwić pompka służąca do tego celu.

Odpowietrzanie hamulców samodzielnie Jak samemu odpowietrzyć hamulce?

Z powodzeniem można również odpowietrzyć hamulce samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w pompkę do odpowietrzania, a najtańsze kosztują około 100 zł. Proces ten różni się od opisanych wcześniej sposobem podnoszenia ciśnienia w układzie, czym zajmuje się wspomniana pompka, a nie osoba naciskająca na hamulec. Wystarczy na początku dolać płynu hamulcowego do zbiorniczka, a następnie podłączyć urządzenie i ustawić ciśnienie wskazane w instrukcji. Dalsze kroki pozostają niezmienne.

Jest jeszcze opcja dla cierpliwych. W takim przypadku otwieramy po kolei odpowietrzniki i czekamy aż grawitacja wypchnie powietrze z układu. Jednak jest to opcja mało efektywna i należy decydować się na nią w ostateczności.

Jak odpowietrzyć hamulce w innych pojazdach?

Powyższe zasady można odnieść także do innych pojazdów, odpowietrzanie hamulców w skuterze czy w quadzie różnić się może głównie liczbą kół lub zbiorniczków hamulcowych. Dla mniejszych pojazdów z powodzeniem sprawdzi się metoda odpowietrzania grawitacyjnego z uwagi na znacznie krótsze przewody, a co za tym idzie - mniejsze opory przepływu płynu.

Sprawne hamulce to bezpieczeństwo

Przy wszystkich pracach związanych z układem hamulcowym należy pamiętać jak ważną rolę odgrywa on w pojeździe. Warto więc jak najstaranniej wykonać odpowietrzenie hamulców, a gdy chcemy mieć spokojną głowę podczas jazdy - zlecić to zaufanemu warsztatowi.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również