ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak odstraszyć koty, by nie wchodziły pod maskę samochodu?

Koty, zwłaszcza dzikie, lubią zimą szukać schronienia przy rozgrzanych silnikach samochodów pozostawionych na parkingach. Zmarznięte zwierzęta po prostu chcą się ogrzać, jednak często okazuje się to bardzo złym pomysłem, gdyż koty niejednokrotnie giną, gdy silnik zostanie odpalony. Kierowcy zastanawiają się jak odstraszyć koty od swojego samochodu, nie tylko ze względu na dbałość o swój pojazd, ale też przez wzgląd na bezpieczeństwo zwierząt. W tym artykule podpowiemy co odstrasza koty, a tym samym ratuje im życie.

Co odstrasza koty i inne zwierzęta śpiące pod maską samochodu?

Ze wszystkich zwierząt goszczących pod maską samochodu koty wyrządzają najmniej szkód, ponieważ zwykle tylko tam śpią. Czasem wprawdzie zdarza im się umościć się na masce, jednak rzadko rysują lakier pazurami. Kuny, szczury i myszy potrafią przegryźć przewody i maty wygłuszające, zatem powodują znacznie większe szkody. Niezależnie od tego, jakie zwierzę postanowi zagościć w pobliżu silnika twojego auta, musisz zadbać o to, by ani jemu, ani podzespołom pojazdu nie stała się krzywda.

Najprostszym sposobem na odstraszenie niechcianych lokatorów z auta jest kilkukrotne uderzenie otwartą dłonią w maskę przed wejściem do jego wnętrza. Dobrym pomysłem może być też głośne trzaśnięcie drzwiami. Takie działania nie spowodują żadnych usterek na karoserii, a skutecznie obudzą i przestraszą zwierzę znajdujące się w komorze silnika.

Czym odstraszyć koty, by nie wchodziły pod maskę?

Pukanie w maskę i trzaskanie drzwiami jest skuteczne, jednak może zdarzyć się, że w pośpiechu zapomnisz to zrobić i nieszczęście gotowe. Zdecydowanie najlepszą metodą ochrony zwierząt i samochodu jest zapobieganie sytuacjom, w których zwierzę ginie lub odnosi poważne obrażenia, a elementy samochodu zostają uszkodzone. Można to zrobić na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest spryskanie auta (opony, plastikowe osłony silnika) i okolicy miejsca, w którym jest zaparkowane specjalnym preparatem odstraszającym zwierzęta. Tego typu specyfik można kupić w sklepach zoologicznych, czasem w dużych marketach budowlanych i sklepach motoryzacyjnych oraz w internecie. Koszt takiego preparatu wynosi około 50-60 złotych, a jego skuteczność zależy od jakości, zatem lepiej zdecydować się na środek z wyżej półki cenowej. Spraye odstraszające zwierzęta mają mocny, duszący i dosyć nieprzyjemny zapach, dzięki czemu zniechęcają koty i inne zwierzęta do zbliżania się do miejsc, gdzie jest wyczuwalny. Z tego względu jego aplikowanie może być też nieprzyjemne dla człowieka, dlatego osoby szczególnie wrażliwe na intensywne zapachy powinny rozpytać środek w maseczce ochronnej. 

Drugim pomysłem na odstraszenie kotów, a tym samym zapobiegnięcie nieszczęśliwym wypadkom jest zakup urządzenia emitującego ultradźwięki. Takie urządzenia są praktycznie niesłyszalne dla człowieka, ale bardzo irytują zwierzęta, w tym również koty. Ich koszt to około 100 złotych za podstawowe mechanizmy. Bardziej zaawansowane rozwiązania z kilkoma emiterami ultradźwięków oraz zdalnym sterowaniem to koszt około 300-400 złotych. W przypadku najbardziej rozbudowanych zestawów istnieje możliwość ich montażu np. w okolicy posesji lub przy garażu.

Jak odstraszyć koty domowymi sposobami?

Jeżeli nie chcesz inwestować w preparaty i urządzenia dostępne w sklepach, mamy dla ciebie kilka domowych sposobów na odstraszenie kotów i innych zwierząt. Pierwszą metodą, która może, lecz nie musi (wszystko zależy od determinacji czworonoga) jest umieszczenie pod maską środka zapachowego w formie zawieszki. Jaki zapach odstrasza koty? Przeważnie futrzaki nie lubią woni lawendy, cytrusów, geranium (pelargonia pachnąca), eukaliptusa, mięty i kamfory. Zawieszkę można zrobić samodzielnie – wystarczy odciąć kawałek starej pończochy lub cienkich rajstop i umieścić w nim kilka plasterków cytryny oraz liść mięty. Tak przygotowaną zawieszkę można powiesić pod maską, np. po wewnętrznej stronie grilla.

Ocet również wydziela zapach odstraszający koty, jednak jest także nieprzyjemny dla człowieka. Jeśli jesteś bardzo zdesperowany i zdeterminowany, by odstraszyć koty odwiedzające twoje auto, możesz spryskać octem opony i plastikowe elementy pod maską. Podobne działanie, ale i równie nieprzyjemny zapach ma lizol, zatem jeśli wolisz jego woń od octu, możesz wypróbować taki sposób.

Kolejną domową metodą odstraszającą koty jest zawieszenie pod maską samochodu kostki toaletowej o cytrynowym zapachu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w koszyczku z kostką również skórki z pomarańczy lub cytryny. Istnieje duża szansa, że taki dodatek do wyposażenia auta skutecznie zniechęci koty do przebywania pod maską, a do tego nie będzie wydzielał nieprzyjemnego dla właściciela auta zapachu.

 

Sposobów na odstraszenie kotów i innych zwierząt od eksplorowania komory silnika jest kilka, jednak może zdarzyć się, że wszystkie zawiodą. I o ile kocie goszczenie się w samochodzie nie powinno być szkodliwe dla podzespołów silnika, tak już wizyta innych zwierząt, zwłaszcza gryzoni, może skończyć się kosztownymi naprawami. Nie wszyscy właściciele samochodów wiedzą, że naprawa tego typu uszkodzeń osprzętu w aucie może być finansowana przez ubezpieczyciela. Dobre polisy autocasco chronią posiadaczy pojazdów mechanicznych przed koniecznością wydawania pieniędzy na naprawy samochodu spowodowane „atakiem” dzikich zwierząt. Ochronę w polisie AC na wypadek działania gryzoni zapewnia kilka towarzystw ubezpieczeniowych, z których ofertą możesz zapoznać się za pośrednictwem serwisu Compero.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również