ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak pomalować rower? Praktyczne porady

Rama twojego jednośladu pamięta lepsze czasy i zastanawiasz się jak pomalować rower, by przywrócić mu dawną świetność? Malowanie ramy rowerowej możesz oczywiście zlecić profesjonalistom, jednak nic nie daje takiej satysfakcji, jak samodzielnie wykonanie wszelkich prac mających na celu odnowienie i upiększenie swojego dwukołowca. Z tego artykułu dowiesz się jak i czym pomalować rower oraz co zrobić, by efekt był naprawdę imponujący.

Jak pomalować rower – gdzie, kiedy i jak się do tego przygotować

Malowanie ramy rowerowej może wydawać się trudne, jednak gdy odpowiednio się do tego przygotujesz, wcale takie nie będzie. Przede wszystkim musisz wygospodarować sobie czas i odpowiednie miejsce, np. garaż, w którym efekty twojej pracy nie będą narażone na zniszczenie przez choćby czynniki atmosferyczne. Samo malowanie dobrze jest wykonywać na świeżym powietrzu, gdyż farby, zwłaszcza te w sprayu, zawierają sporo toksycznych substancji, których wdychanie może być groźne dla twojego zdrowia. Na przemalowanie roweru wybierz zatem ciepły, suchy dzień oraz zadbaj o to, by mieć gdzie schować jednoślad po zakończonych pracach.

Żaden remont czy renowacja nie może odbyć się bez uprzedniego zrobienia zakupów. Oto lista rzeczy, które musisz kupić planując malowanie ramy rowerowej:

  • papier ścierny – grubo- i drobnoziarnisty,
  • środek odtłuszczający – detergent lub preparat na bazie alkoholu,
  • podkład zabezpieczający przed rdzą (podkład antykorozyjny),
  • farba – klasyczna lub w sprayu (lepsze efekty uzyskasz wybierając farbę w sprayu),
  • lakier bezbarwny – najlepszy będzie specyfik przeznaczony do lakierowania samochodów,
  • pędzle (jeśli postanowisz jednak zakupić farbą tradycyjną),
  • druciana szczotka,
  • klucze i śrubokręty do rozkręcania roweru,
  • folia lub karton do zabezpieczenia podłoża podczas malowania,
  • maseczka ochronna.

Czym pomalować rower?

Na pewno zastanawiasz się, jaka farba lub jaki spray do roweru najlepiej spełni swoje zadanie, czyli równomiernie pokryje ramę kolorem i nie zostawi zacieków. Jak już wspominaliśmy, do malowania ramy rowerowej najlepiej sprawdzą się farby w sprayu, jednak jeśli uważasz, że posiadasz zdolności manualne i sporą precyzję, możesz zdecydować się na klasyczną farbę do metalu, którą nakłada się pędzlem. W kwestii wyboru farmy masz naprawdę sporo możliwości, a zdecydowanie się na jedną z nich zależy właściwie tylko od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na przemalowanie roweru.

Możesz zdecydować się na tradycyjną farbę akrylową, która jest dostępna w każdym sklepie budowlanym. Możesz także pójść o krok dalej i wybrać lakier samochodowy. A jeżeli należysz do osób, które za wszelką cenę chcą używać produktów dedykowanych danym czynnościom, masz też możliwość zakupu sprayu do roweru produkowanego przez profesjonalne firmy zajmujące się wytwarzaniem akcesoriów stricte rowerowych. Taką specjalistyczną farbę do malowania rowerów, a także lakier do roweru znajdziesz w sklepach rowerowych i w internecie.

Nie zapomnij o zmatowieniu, odtłuszczeniu i pokryciu ramy podkładem antykorozyjnym, ponieważ dzięki tym czynnościom malowanie przyniesie satysfakcjonujący efekt. Pominięcie któregokolwiek z tych kroków z pewnością poskutkuje brakiem twojego zadowolenia i niestety nawet najlepsza jakościowo farba nie pomoże tego zmienić.

Malowanie ramy rowerowej krok po kroku

Gdy masz już wszystkie potrzebne rzeczy, a także miejsce, czas i odpowiednią pogodę, możesz przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest rozkręcenie roweru, czy pozbawienie ramy wszystkich części, które mogłyby zostać pobrudzone farbą podczas malowania. Zastanawiasz się pewnie, jak pomalować rower bez rozkręcania. Jest to oczywiście możliwe, aczkolwiek ryzykowne. Jeśli zdecydujesz się nie rozkręcać swojego jednośladu, na liście zakupów zamiast narzędzi powinna znaleźć się taśma malarska. Musisz obkleić nią dokładnie wszystkie elementy roweru, które nie mają zostać pomalowane. Odradzamy ci ten pomysł, ponieważ utrudni ci to dotarcie do wszystkich miejsc, które mają zostać pokryte kolorem.

Drugi etap to zabezpieczenie miejsca pracy. Rozłóż folię lub kartony w miejscu, gdzie będziesz malował ramę rowerową, a następnie postaw na przygotowanym podkładzie ramę (ewentualnie cały rower, jeśli zdecydowałeś się go nie rozkręcać).

Następnym krokiem jest szlifowanie papierem ściernym. Zanim zaczniesz to robić, pozbądź się wszelkich naklejek z ramy. Jeśli stara farba na twoim rowerze trzyma się całkiem nieźle, wystarczy, że zeszlifujesz tylko wierzchnią, błyszczącą warstwę lakieru. Jednak gdy stara farba jest mocno zniszczona, widoczne są odpryski i liczne nierówności, powinieneś zeszlifować ją aż do metalu. Do całkowitego pozbycia się farby z ramy, a także rdzy, możesz użyć szczotki drucianej oraz gruboziarnistego papieru ściernego.

Kolejna czynność to mycie i odtłuszczanie miejsc, które mają zostać pokryte farbą. Zrobisz to za pomocą szmatki nasączonej detergentem lub środkiem zawierającym alkohol. Pamiętaj, że musisz pozostawić ramę na chwilę do wyschnięcia i odparowania preparatu zanim przystąpisz do malowania.

Jeśli zdecydowałeś się nie rozkręcać roweru, to w tym momencie powinieneś obkleić taśmą malarską wszystkie elementy, które nie będą pokrywane farbą.

Teraz musisz nałożyć podkład antykorozyjny. W zależności od specyfiki produktu nałóż go tak, jak jest to napisane na opakowaniu – przy pomocy rozpylacza lub pędzla. Pamiętaj, aby zrobić to bardzo dokładnie, nie pomijając żadnych miejsc, a także, by pozwolić podkładowi dobrze wyschnąć.

Przedostatnim krokiem malowania ramy rowerowej jest samo malowanie, czyli nakładanie kolorowej farby. Zrób to zgodnie z zaleceniami napisanymi przez producenta, np. trzymaj puszkę sprayu w odpowiedniej odległości od ramy podczas rozpylania farby. Nakładaj cienkie warstwy (zarówno farby w sprayu, jak i aplikowanej pędzlem) – pozwoli ci to uniknąć zacieków i zgrubień na łączeniach elementów ramy. Między kolejnym aplikowaniem farby odczekaj zalecany przez producenta farby czas na jej wyschnięcia. Malowanie powtarzaj dopóki nie uzyskasz zadowalającego efektu.

Ostatnia czynność to nałożenie bezbarwnego lakieru, który utrwali twój wysiłek oraz zapewni farbie ochronę przez zabrudzeniami i odpryskiwaniem. Lakier możesz nałożyć na drugi dzień, by mieć pewność, że kolorowa farba jest dobrze wyschnięta. Gdy lakier również wyschnie, możesz złożyć swój odrestaurowany rower lub zdjąć z niego taśmę malarską. I gotowe! Może już ruszać na przejażdżkę swoim prawie nowym jednośladem!

Wiesz już jak odrestaurować rower, a czy wiesz jak go ochronić? Jeśli nie, zapraszamy cię do zapoznania się z ofertą najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, która znajduje się w serwisie Compero. Chętnie pomożemy ci wybrać polisę zapewniającą ci wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub zniszczenia twojego świeżo odnowionego roweru.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również