ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak przechowywać opony - podstawowe zasady

Sezonowa wymiana opon to dla wielu kierowców spory problem. Dotyczy to zwłaszcza tych właścicieli pojazdów, którzy nie mają wiele miejsca, aby przechować zdjęte ogumienie. Jak przechowywać opony, aby nie uległy one odkształceniom? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

 

Jak przechowywać opony bez felg lub z felgami?

Jeżeli zastanawiasz się, jak prawidłowo przechowywać opony, to podstawą jest ich właściwe przygotowanie do magazynowania. Obejmuje ono wykonanie następujących czynności:

1. Czyszczenie opon

Jak przechowywać opony? Podstawą jest oczyszczenie opon z nagromadzonych zanieczyszczeń. Szczególnie opony zimowe mogą wymagać dokładnego czyszczenia po zakończeniu sezonu. Usuń z opon piasek, błoto i kurz. Jeżeli zamierzasz przechować opony z felgami, również im poświęć uwagę.

To jednocześnie dobry moment, aby skontrolować głębokość i stan bieżnika. Jeżeli zauważysz pęknięcia czy wybrzuszenia, czas pozbyć się opon - nie zagwarantują one bezpiecznej jazdy.

2. Konserwacja opon

To kwestia sporna. Niektórzy fachowcy pracujący w warsztatach oponiarskich zalecają stosowanie preparatów konserwujących i nabłyszczających, inni (w tym niektórzy producenci, np. Continental) odradzają takie postępowanie. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z takich produktów, wybierz ofertę producenta, któremu ufasz.

Zaraz po umyciu ogumienia powinieneś je oznaczyć. W ten sposób wraz z nadejściem kolejnego sezonu nie będziesz miał wątpliwości, gdzie zamontować poszczególne opony.

3. Wybór miejsca

Najpopularniejsze jest przechowywanie opon w garażu, chociaż nie jest to jedyna możliwość. Jeżeli zamierzasz magazynować opony właśnie w tym pomieszczeniu, upewnij się, że nie będą one miały styczności z ozonem. Jest on wytwarzany m.in. przez piece, centralne odkurzacze czy przełączniki. Opony powinny znajdować się też z dala od rozpuszczalników czy smarów.

Opony źle znoszą także bezpośrednią styczność z betonem. Najlepiej będzie, jeżeli położysz je np. na rozłożonym kartonie.

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Możliwości są trzy - możesz przechowywać opony w pozycji: stojącej, poziomej lub korzystając ze stelaża. Wybór powinien być podyktowany tym, czy zamierzasz przechowywać opony z felgami, czy bez felg.

Jak przechować opony bez felg?

Pozycja stojąca to najlepsza pozycja, w jakiej można przechowywać opony bez felg. Powód jest prosty - to najbardziej naturalne dla opon położenie. W praktyce jednak przechowywanie opon w pozycji stojącej nie zawsze jest możliwe. Wówczas pozostaje ułożyć je poziomo.

Jeżeli przechowujesz opony bez felg, nie będziesz potrzebował np. haków czy stelaża. W ten sposób nie można przechowywać opon bez felg.

Jak przechować opony z felgami?

Zastanawiasz się, w jakiej pozycji przechowywać opony z felgami? Zalecane jest ułożenie opon poziomo - jedna na drugiej. Innym rozwiązaniem jest ułożenie opon pionowo. Jest to jednak mniej korzystne rozwiązanie niż opony w pozycji stojącej.

Masz mało miejsca w garażu? Jeżeli przechowujesz opony z felgami, możesz zdecydować się na montaż specjalnego stelaża czy haków.

 

Gdzie przechowywać opony zimowe lub letnie?

Przechowywanie kół może być problemem zwłaszcza dla tych kierowców, którzy parkują na parkingach niestrzeżonych lub miejscach postojowych w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeżeli nie masz garażu, możesz zastanawiać się, gdzie przechowywać opony. Możliwości jest kilka.

Przechowywanie opon w piwnicy

Jak przechowywać opony w piwnicy? Po wyczyszczeniu opon musisz zadbać o to, aby się one nie zabrudziły. W tym celu najlepiej skorzystać z foliowych worków. Przechowywanie opon w workach foliowych ma tę zaletę, że opony są zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i promieniami słońca.

Najlepiej, aby każda opona została zapakowana w osobny worek. Pamiętać też, aby przed zamknięciem worka usunąć z niego jak najwięcej powietrza - możesz to zrobić np. odkurzaczem.

Przechowywanie opon w garażu

Jak przechowywać opony w garażu? Zasady są analogiczne jak w przypadku składowania ogumienia w piwnicy. Powinieneś zadbać o to, aby opony nie były narażone na kontakt np. ze smarami. Również możesz użyć foliowych worków, a jeżeli ich nie masz, położyć opony na czystym kartonie.

Przechowywanie opon na balkonie

Mieszkasz w mieszkaniu, do którego nie przynależy piwnica lub komórka lokatorska, ale masz balkon? Na nim również możesz przechowywać opony. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Foliowe worki mogą ulec uszkodzeniu, a wówczas opona będzie narażona na kontakt np. z wodą. Przechowywanie opon na balkonie traktuj jako ostateczność.

Przechowywanie opon w przechowalni

Jeżeli w piwnicy czy garażu nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać opony, możesz skorzystać z profesjonalnej przechowalni opon. Z reguły takie punkty działają przy zakładach wulkanizacyjnych. Za sezonowe przechowywanie opon zapłacisz ok. 100 zł.

Chcesz skorzystać z przechowalni opon? Upewnij się, że jest ona wyposażona w odpowiednie stelaże, a opony są składowane w optymalnych warunkach. W przeciwnym razie jedynie stracisz pieniądze - po pół roku może się okazać, że opony nabawiły się odkształceń.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również