Jak przygotować się w podróż do Afryki? Poradnik turysty

Coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na wakacje w odległych zakątkach naszego globu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każda taka podróż do egzotycznych krajów to nie tylko niezapomniane wrażenia i wypoczynek, ale również potencjalne zagrożenie. Dlatego trzeba się do wyjazdu odpowiednio przygotować, szczególnie gdy celem podróży jest Afryka. To właśnie w takich krajach, jak Liberia czy Sierpa Leone, ogromnym niebezpieczeństwem jest na przykład ebola.

Kłopoty po powrocie

Warto pamiętać, że wyjeżdżając do krajów leżących w strefie tropikalnej, znaczenie wzrasta ryzyko zachorowań. U blisko 26% wyjeżdżających pojawiają się problemy ze zdrowiem po powrocie, jak np. biegunka, choroby skóry, gorączka. Dlatego ważne jest, żeby odpowiednio działać jeszcze przed wyjazdem i dokładnie przygotować się do podróży.

Jakie choroby zagrażają turystom?

Choroby tropikalne, które najczęściej zagrażają turystą to:

 • ebola (gorączka krwotoczna),
 • dur brzuszny,
 • gruźlica,
 • krztusiec,
 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • wścieklizna,
 • tężec,
 • choroby skóry.

Przyczyny zgonów podróżujących to najczęściej choroby układu krążenia (prawie 49%), nieco mniej to wypadki komunikacyjne, a 1% to choroby zakaźne.

Jakie kroki podjąć przed wyjazdem?

Jeśli chcemy, by nasz wyjazd do tropików nie zmienił się w koszmar, należy odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim trzeba dokładnie zastanowić się, czy stan naszego zdrowia pozwala na taką wyprawę. Koniecznie trzeba sprawdzić to, odwiedzając gabinet lekarza.  Druga ważna sprawa to szczepienia. Nie wolno ich lekceważyć. Zaszczepić się należy najpóźniej miesiąc przed planowanym wyjazdem.

Warto szczepić się przed żółtą gorączką, przed chorobami meningokowymi, przed błonicą, tężcem, krztuścem, przed wirusowym zapaleniem wątroby (również typu B), durem brzusznym, cholerą, poliomyelitis, wścieklizną, przed kleszczowym zapaleniu mózgu. Koszt takich szczepień w zależności od tego, przeciwko jakiej chorobie chcemy się zabezpieczyć, waha się od 40 zł do 420 zł, jednak w tym przypadku na pewno nie wolno oszczędzać na zdrowiu.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Marek Pawłowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, aby jego dzieci spędziły jak najlepiej ten czas, w szczególności na wyjeździe rodzinnym. Jednak podróż z dzieckiem jest czasem...

 • Monika Słupczyńska

Wśród kierowców panuje przekonanie, że ubezpieczenie Assistance jest odpowiednie tylko dla wybranych kierowców, a dla innych jest ono zbędne. Postawmy się jednak w sytuacji, gdy...

 • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...