ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest ważną i potrzebną w naszym życiu rzeczą. Uprawnia nas o no do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Zazwyczaj składki do ZUS-u, czyli właśnie takie na ubezpieczenia zdrowotne odprowadza się z tytułu zatrudnienia, czy prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Kiedy jednak nie mamy pewności, czy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, to warto sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni.

 

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

Możemy to zrobić w bardzo łatwy i szybki sposób. Posiadanie ubezpieczenia jest bardzo ważne i bez niego w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych czy wypadkowi, ciężko będzie nam znaleźć fachową pomoc i opiekę medyczną.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni? To, czy posiadamy nasze ubezpieczenie, czyli dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, można w łatwy sposób zweryfikować, za pomocą specjalnemu systemowi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, czyli w skrócie EWUŚ, który jest związany z Centralnym Wykazem Ubezpieczeń, która to z kolej jest bazą, która posiada informacje na temat wszystkich ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Takie rozwiązanie wprowadzono w 2013 roku, ze względu na często zmieniające się zasady, dotyczące dokumentowania świadczeń zdrowotnych. Ułatwia to życie zarówno pacjentom, jak i placówką medycznych, gdyż w łatwy i szybki sposób można zweryfikować czyjeś ubezpieczenie zdrowotne w systemie.

 

Gdzie sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

System uprawnień pacjentów umożliwia bardzo łatwe potwierdzenie prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, aby sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym, wystarczy udać się do szpitala, przychodni czy po prostu gabinetu lekarskiego.

Musimy podać nasz numer PESEL i jakikolwiek dokument na przykład dowód, czy legitymacje lub paszport, aby potwierdzić swoją tożsamość. To wszystko to jedyne czego potrzebujemy, aby pracownicy na recepcji lub lekarz zweryfikowali nasze ubezpieczenie zdrowotne w systemie EWUŚ, a my będziemy mieli pewność co do naszego ubezpieczenia i w przypadku jakiegoś wypadku lub choroby, także zdrowia.

 

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne online?

Wiele osób, szczególnie w dzisiejszej sytuacji zadaje sobie pytanie, czy da się sprawdzić nasze ubezpieczenie online. Na szczęście dla nas wszystkich jest to możliwe. Z systemu EWUŚ korzystać mogą nie tylko lekarze, pielęgniarki czy personel recepcji, ale także my sami jako pacjenci zainteresowani, czy jesteśmy ubezpieczeni. 

Jak to zrobić? Wystarczy, że na własnym komputerze lub urządzeniu mobilnym założymy swoje konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, w skrócie ZIP. Dostęp do tego systemu jest całkowicie bezpłatny, a wszystkie dane w nim gromadzone są na bieżąco aktualizowane, zgodnie ze wszystkimi informacjami między innymi z ZUS-u, jak i KRUS-u.

 

Podsumowanie – jak sprawdzić czy ma się ubezpieczenie?

Podsumowując mamy kilka opcji sprawdzenia, czy jesteśmy ubezpieczeni. Należą do nich między innymi:

  • Udanie się do naszego najbliższego szpitala, gabinetu lekarskiego lub przychodzi, gdzie z dokumentem tożsamości i po podaniu naszego numeru pesel lekarz lub personel poda nam interesujące nas informacje.
  • Założenie konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta i sprawdzenie stanu naszego ubezpieczenia online z wykorzystaniem komputera lub urządzenia mobilnego.

 

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również