ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak sprawdzić przebieg auta? Gdzie to zrobić?

Przed zakupem używanego samochodu warto dokładnie sprawdzić jego stan prawny i techniczny. Poznaj trzy sposoby, dzięki którym uchronisz się przed nabyciem samochodu z cofniętym licznikiem.

Jak sprawdzić przebieg auta – oględziny pojazdu

Wcale nie musisz być fachowcem, aby nabrać słusznych podejrzeń, że wskazaniom licznika w interesującym cię samochodzie nie można wierzyć. Na niezgodność przebiegu ze stanem faktycznym wskazywać może wysokie zużycie niektórych elementów wyposażenia pojazdu, np. widoczne przetarcia czy spękania kierownicy, tapicerki fotela kierowcy czy gałki zmiany biegów. Co robić w takiej sytuacji?

Możliwości jest kilka – możesz np. zwrócić się o pomoc do fachowca, aby upewnić się w swoich przypuszczeniach, lub zrezygnować z zakupu. Alternatywą dla pierwszej opcji jest skorzystanie z informacji zgromadzonych przez ASO.

Zarówno za zmianę wskazania drogomierza pojazdu, jak i ingerowanie w prawidłowość jego pomiaru kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Przepis ten funkcjonuje od niedawna, bo od 25 maja 2019 r.

Jak sprawdzić przebieg samochodu przez Internet?

Na portalu z ogłoszeniami znalazłeś kilkuletni samochód z niewielkim przebiegiem? To naturalne, że masz wątpliwości. Możesz sprawdzić przebieg auta jeszcze przed umówieniem się na oględziny pojazdu ze sprzedającym – służy do tego e-usługa Historia Pojazdu.

 Jak sprawdzić przebieg auta przez Internet? To proste – wystarczy, że wykonasz następujące czynności:

  1. Przejdź na stronę internetową Historia Pojazdu – https://historiapojazdu.gov.pl/.
  2. Podaj wymagane dane: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
  3. Wejdź w zakładkę „Oś czasu” – znajdziesz tam informację o wskazaniu drogomierza podczas ostatniego przeglądu lub kontroli drogowej.

Dzięki usłudze Historia Pojazdu możesz też sprawdzić przebieg samochodów pochodzących z innych krajów. Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec? Ścieżka postępowania jest podobna – musisz podać dane samochodu, a następnie przejść do sekcji „Dane zagraniczne”. Nie znajdziesz tam jednak ostatniego wskazania przebiegu, ale informację, czy odnotowano rozbieżności w odczytach drogomierza.

Korzystanie z serwisu Historia Pojazdu jest bezpłatne – nie zapłacisz za sprawdzenie ani samochodu zarejestrowanego w Polsce, ani auta z zagranicznymi tablicami. W drugim przypadku musisz jednak dodatkowo posiadać Profil Zaufany. Służy on do potwierdzenia tożsamości osoby sprawdzającej samochód zarejestrowany poza granicami Polski.

Wskazania licznika są przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez pracowników stacji kontroli pojazdów oraz służby uprawnione do kontroli kierowców – Policję, Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową i Inspekcję Transportu Drogowego.

Jak sprawdzić przebieg auta w ASO?

Masz w planach zakup kilkuletniego samochodu? Jeżeli poprzedni właściciel dbał o wystawione na sprzedaż auto, to prawdopodobnie korzystał z usług ASO. Historia serwisowa zgromadzona w ASO również może pomóc w zweryfikowaniu przebiegu pojazdu. Aby jednak uzyskać do niej wgląd, będziesz potrzebował zgody sprzedawcy.

Skorzystanie z informacji przechowywanych przez ASO jest rozwiązaniem szczególnie dobrym, gdy zamierzasz kupić samochód zarejestrowany za granicą. Większość aut w państwach Europy Zachodniej jest serwisowana właśnie w autoryzowanych warsztatach.

Dlaczego warto sprawdzić stan licznika auta? Samochód z cofniętym licznikiem to nie tylko wątpliwości co do kwestii bezpieczeństwa – za ubezpieczenie pojazdu z wysokim przebiegiem zapłacisz więcej. Dotyczy to także polis dodatkowych, takich jak autocasco czy assistance.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również