ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak sprawdzić zniżki OC – poznaj trzy niezawodne sposoby

Zwłaszcza doświadczeni kierowcy wiedzą, że gromadzenie zniżek OC bardzo się opłaca. To sposób, aby obniżyć wysokość składki nawet o kilkadziesiąt procent. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić zniżki OC, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Czym są, jak działają zniżki na OC i dlaczego warto je gromadzić?

Mówiąc najprościej, zniżki OC to upust, jaki firma ubezpieczeniowa przyznaje kierowcy za bezszkodową jazdę. Jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele naliczali zniżki według prostego schematu – za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowcy przysługiwało 10 proc. zniżki. Dziś jest inaczej, gdyż każdy ubezpieczyciel promuje bezszkodowość według własnej procedury.

Jak są naliczane i jakie są maksymalne zniżki OC? W tym przypadku również nie ma reguły. Przykładowo Proama proponuje klientom zniżkę w maksymalnej wysokości 70 proc. Z kolei Generali przyznaje dodatkowe zniżki kierowcom, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż 10 lat.

Głównym powodem, dla którego warto gromadzić zniżki na OC, jest możliwość zaoszczędzenia na składce OC. Dzięki zniżkom cena zaproponowana przez ubezpieczyciela będzie atrakcyjniejsza. Po ilu latach przysługują zniżki na OC? Kiedy i jak naliczane są zniżki OC? Większość firm ubezpieczeniowych przyznaje klientom zniżki już po pierwszym roku bezszkodowej jazdy. Każdy kolejny rok to dodatkowa zniżka, aż do przewidzianego przez ubezpieczyciela maksimum.

Analogicznie – każda szkoda może (chociaż nie musi) spowodować utratę zniżki – o tym, od czego zależy utrata zniżek OC po kolizji, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić zniżki OC? Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: „jak sprawdzić, ile mam zniżek OC?”, to musisz wiedzieć, że masz kilka możliwości. Informację o zniżkach możesz uzyskać, występując o Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Jest to prosty formularz, który można znaleźć na stronach internetowych ubezpieczycieli. Większość firm ubezpieczeniowych umożliwia złożenie go online.

Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego to dokument, w którym znajdziesz informacje m.in. o wypłaconych z Twojej polisy odszkodowaniach oraz naliczonych zniżkach. Zaświadczenie jest wystawiane bezpłatnie.

Jak sprawdzić zniżki OC? Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczeń OC i AC z UFG

Inny sposób na sprawdzenie zniżek OC to wystąpienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) o przebieg ubezpieczeń OC i AC. UFG udostępnia takie informacje zainteresowanym kierowcom. W dokumencie wystawionym przez tę instytucję można znaleźć:

  • informacje o wykupionych przez danego kierowcę polisach OC i AC,

  • szkodach, które kierowca spowodował,

  • odszkodowaniach wypłaconych z polisy OC pojazdu.

Choć UFG nie gromadzi danych o wysokości przysługującej kierowcy zniżki, na podstawie udostępnionych przez Fundusz informacji możliwe jest jej ustalenie.Jak wyliczyć zniżki OC? Po otrzymaniu dokumentu z UFG wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o stosowaną przez niego metodę obliczania zniżek.

Zaświadczenie wystawione przez UFG jest dostępne w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Użytkownik może złożyć wniosek o historię ubezpieczenia za ostatnie 5 lat lub o pełną historię w bazie UFG.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie „ile mam zniżek OC” i chcesz samodzielnie wyliczyć ich wysokość, złóż wniosek do UFG. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. po zalogowaniu się w portalu UFG – wówczas zaświadczenie wygenerujesz „od ręki”,

  2. składając wniosek o udzielenie informacji o przebiegu OC i AC – pisemny wniosek należy wysłać na adres Funduszu.

Możesz też określić, jak chcesz odebrać przygotowaną przez Fundusz historię – osobiście czy korespondencyjnie.

Jak sprawdzić zniżki OC – jakie informacje znajdują się w umowie OC?

Wymienione wyżej sposoby nie są wszystkimi, które pozwalają sprawdzić zniżki OC. Naliczanie zniżek OC to zadanie firm ubezpieczeniowych. Z tego względu informację taką możesz pozyskać bezpośrednio od ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że musisz kontaktować się z nim telefonicznie lub umawiać się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym. Łatwiejszym sposobem jest poszukanie takiej informacji w treści umowy OC.

Przy wyliczaniu wysokości zniżek OC pomocny może okazać się kalkulator zniżek OC. To po prostu kalkulator OC, za pomocą którego można sprawdzić ceny ubezpieczeń w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze i umożliwia znalezienie najkorzystniejszej na rynku oferty OC.

To właśnie w umowie OC powinna znajdować się informacja o tym, jaka zniżka OC została uwzględniona przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu składki ubezpieczenia. Jeżeli masz umowę OC, sprawdzenie zniżek OC nie zajmie Ci wiele czasu.

Zniżki OC – ile zniżek traci się po kolizji?

Jeszcze kilka lat temu każda kolizja oznaczała dla kierowcy utratę części wypracowanych zniżek. Zwyżka z reguły wynosiła tyle, co zniżka za jeden rok, czyli 10 proc. Ile dziś zniżek traci się po kolizji? Pod tym względem firmy ubezpieczeniowe różnią się polityką – nie ma więc reguły. Kierowcy mogą jednak uchronić się przed utratą zniżek, kupując dodatkowe ubezpieczenie od utraty zniżek. Na czym ono polega?

Ubezpieczenie od utraty zniżek działa wyłącznie u tego ubezpieczyciela, u którego zostało zakupione. Nie oznacza to jednak, że właśnie ta firma ubezpieczeniowa musi mieć najkorzystniejszą ofertę na kolejny rok. Kierowca, któremu przytrafiła się kolizja, może skorzystać z kalkulatora OC, aby sprawdzić, czy inna firma ubezpieczeniowa nie przygotowała dla niego korzystniejszej oferty.

Najprościej mówiąc, skorzystanie przez kierowcę z ochrony zniżek daje mu pewność, że firma ubezpieczeniowa nie odbierze mu części zniżki nawet wówczas, gdy w trakcie korzystania z ochrony ubezpieczeniowej spowoduje on szkodę. Inaczej mówiąc, utrata zniżki OC nie będzie miała miejsca.

Czy możliwe jest przeniesienie zniżek z OC na AC?

Zdarza się, że kierowca od wielu lat kupuje ubezpieczenie OC, a po zmianie pojazdu na nowszy jest zainteresowany posiadaniem również ubezpieczenia AC. Wówczas też pojawia się wątpliwość, czy możliwe jest przeniesienie zniżek z OC na AC. Odpowiedź brzmi: to zależy.

Ponieważ każda firma ubezpieczeniowa ustala własne zasady naliczania zniżek, to może się okazać, że ubezpieczyciel będzie honorować zniżki OC i uwzględni je przy zakupie ubezpieczenia AC. Firmy ubezpieczeniowe, które prowadzą taką politykę, wymagają jednak, aby ubezpieczenia OC i AC były nabywane w pakiecie.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również