ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak sprzedać samochód - sprzedaż auta krok po kroku

Zastanawiasz się nad sprzedażą swojego samochodu? Podpisanie umowy ze znalezionym kupcem nie wystarczy - formalności jest więcej. Jeżeli nie chcesz mieć problemów po sprzedaży pojazdu, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać sprzedaż auta.

 

Krok 1: Jak sprzedać samochód - przygotuj ogłoszenie

Być może nie masz zaufania do komisów samochodowych i sprzedażą auta chciałbyś zająć się osobiście. Wówczas pierwszym krokiem jest przygotowanie ogłoszenia:

  1. Opisz dokładnie stan techniczny pojazdu - bądź uczciwy. Auto ma usterki? Poinformuj o nich potencjalnego kupca. W ten sposób czas zaoszczędzisz zarówno ty, jak i osoby zainteresowane zakupem. Jeżeli samochód brał udział w kolizji, również zaznaczać to w ogłoszeniu.
  2. Podaj w ofercie informacje (np. numer VIN), dzięki którym potencjalny nabywca będzie mógł sprawdzić historię pojazdu. Dzięki temu nie będziesz odbierał wiadomości i telefonów z prośbą o podanie takich danych.
  3. Poinformuj o dokonanych naprawach. W ostatnich miesiącach zainwestowałeś w pojazd, np. kupiłeś nowy zestaw opon z felgami, wymieniłeś klocki hamulcowe lub szyby? Napisz o tym w ogłoszeniu - w ten sposób osoby zapoznające się z jego treścią będą wiedzieć, że dbałeś o sprzedawany pojazd.
  4. Wykonaj zdjęcia pojazdu, który chcesz sprzedać. Fotografie powinny przykuć uwagę osób poszukujących auta i dlatego przed ich wykonaniem dokładnie posprzątaj samochód zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Pamiętaj o odpowiednim świetle - od tego zależy, jak samochód będzie prezentował się na fotografiach.
  5. Ustal cenę. Nie powinna ona być zawyżona. Możesz jednak podnieść cenę, aby pozostawić pole do negocjacji. Jeżeli nie jesteś do końca przekonany, ile powinieneś zaproponować, sprawdź ceny innych egzemplarzy danego modelu.

Jeżeli twoim celem jest szybka sprzedaż auta, to powinieneś pamiętać, że dobrze skonstruowane ogłoszenie to podstawa. W przeciwnym razie zainteresowanie samochodem może cię rozczarować.

Znaczenie ma też to, kiedy wystawiasz ogłoszenie. Przykładowo największe zainteresowanie kabrioletami występuje w okresie wiosenno-letnim. Wystawiając na sprzedaż taki pojazd jesienią lub zimą, możesz nie znaleźć kupca.

Krok 2: Jak sprzedać auto - umowa z nabywcą

Znalazłeś kupca na swój samochód? Sprzedaż samochodu odbywa się poprzez podpisanie umowy kupna-sprzedaży. W umowie takiej powinny znaleźć się następujące elementy:

  1. Dane adresowe stron transakcji. Musisz podać dane zarówno swoje (jako sprzedawcy), jak i dane klienta (kupującego). Poza imieniem i nazwiskiem, w umowie powinny znaleźć się numery PESEL i adresy zamieszkania.
  2. Dane pojazdu, który został sprzedany. Minimum to: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN.
  3. Kwota, za jaką samochód został sprzedany i sposób jej uregulowania, np. przelewem na rachunek bankowy lub w gotówce przy odbiorze pojazdu.
  4. Informacja o stanie technicznym pojazdu. Najlepiej, aby w treści umowy znalazło się oświadczenie kupującego, z którego będzie wynikać, że zna on i akceptuje stan techniczny samochodu.
  5. Informacja o wydaniu nabywcy samochodu wraz z kluczykami. Chociaż nie jest to niezbędne, w umowie może znaleźć się też oświadczenie kupującego, że nie będzie (lub będzie) on korzystał z przejętego ubezpieczenia OC.

Pod umową ty i nabywca składacie odręczne podpisy. Aby nie było wątpliwości, kiedy transakcja kupna-sprzedaży miała miejsce, w treści umowy należy wskazać datę i miejscowość, w której została ona sporządzona.

Jeżeli nabywca nie będzie korzystał z zakupionego przez ciebie ubezpieczenia OC, to otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki OC. Warto zatem dopytać o tę kwestię kupującego.

Krok 3: Sprzedałem samochód - co dalej?

Co powinieneś zrobić po sprzedaży samochodu? Formalności, o jakich musisz pamiętać, to: wyrejestrowanie samochodu, poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o transakcji i uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży

Osoby, które sprzedały samochód, często popełniają błąd, mówiąc, że muszą „wyrejestrować pojazd”. Jak „wyrejestrować” samochód po sprzedaży? W tym przypadku wystarczy zgłosić urzędnikom sprzedaż samochodu. Możesz to zrobić m.in. przez internet. „Wyrejestrowanie” samochodu po sprzedaży polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza i złożeniu go w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy - w zależności od twojego miejsca zamieszkania.

Na zgłoszenie sprzedaży masz 30 dni kalendarzowych od momentu zbycia pojazdu. Przeoczenie tego terminu może cię sporo kosztować - od 200 do nawet 1000 zł.

Sprzedaż auta a poinformowanie ubezpieczyciela

Co jeszcze trzeba zrobić po sprzedaży samochodu? Jeżeli masz samochód dłużej niż rok, to z pewnością wiesz, że istnieje mechanizm chroniący właścicieli pojazdów mechanicznych przed brakiem ubezpieczenia OC. Mowa tu o automatycznym przedłużeniu się polisy OC na kolejny rok. Jeżeli nie poinformujesz firmy ubezpieczeniowej o zbyciu pojazdu, możesz się spodziewać, że ten mechanizm zadziała również w twoim przypadku. Inaczej mówiąc, pewnego dnia odbierzesz wezwanie do zapłaty składki na kolejny rok, pomimo tego, że nie masz już samochodu.

Ile masz czasu, aby poinformować firmę ubezpieczeniową o sprzedaży samochodu? Odpowiedź znajduje się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych - termin to 14 dni.

Uregulowanie podatku od czynności cywilnoprawnych

To, czy będziesz musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) zależy od dwóch czynników:

  • Czy sprzedałeś pojazd przed upływem sześciu miesięcy od jego nabycia?
  • Czy zarobiłeś na sprzedaży pojazdu? Inaczej mówiąc, czy pojawił się zysk po twojej stronie?

Jeżeli sprzedałeś samochód z zyskiem przed upływem sześciu miesięcy od jego zakupu, będziesz musiał złożyć PIT-36 (nie PIT-17) i uregulować należny podatek.

 

Jak wygląda sprzedaż samochodu firmowego?

Czy sprzedaż auta firmowegoróżni się od sprzedaży auta należącego do osoby fizycznej? Tak - mowa tu o rozliczeniach z fiskusem. W przypadku sprzedaży samochodu firmowego:

  • Czynni podatnicy VAT muszą zapłacić podatek VAT.
  • Konieczne jest odprowadzenie podatku dochodowego. Spowodowane jest to tym, że sprzedaż samochodu oznacza dla firmy przychód.

Znaczenie ma też to, czy pojazd jest jeszcze w okresie amortyzacji, czy też został już w pełni zamortyzowany.

Samochód firmowy może też zostać wycofany z majątku firmy przed jego sprzedażą. To jednak również wiąże się z dodatkowymi formalnościami, o których - jako przedsiębiorca - będziesz musiał pamiętać.

 

Jak sprzedać samochód zmarłego męża lub żony?

Życie pisze różne scenariusze. Być może zastanawiasz się, jak wygląda sprzedaż samochodu po śmierci męża lub żony. Zależy to od tego, czy zmarły pozostawił testament, czy też nie. Jeżeli:

  • zmarły pozostawił testament - sprawa jest prosta - w tym przypadku wiążąca jest wola zmarłego małżonka i osoba, która odziedziczyła pojazd, może go sprzedać,
  • zmarły nie pozostawił testamentu - sprawa jest bardziej skomplikowana - dziedziczenie odbywa się w oparciu o odpowiednią ustawę; pojazd odziedziczy nie tylko małżonek zmarłego, ale również jego dzieci - jeżeli je miał.

W drugim przypadku sprzedaż pojazdu jest trudniejsza - zdarza się, że współwłaściciele mają problem, aby porozumieć się co do kluczowych kwestii przy sprzedaży auta, czyli choćby jego ceny.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również