ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak ubezpieczyć telefon? Praktyczne wskazówki

Smartfon jest zaawansowanym technologicznie sprzętem, który nie należy to najtańszych. Z tej przyczyny warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia, które będzie dawało pewność, że w razie gdyby telefon został skradziony lub uległ zniszczeniu, otrzyma się stosowne odszkodowanie. Jeśli zastanawiasz się gdzie i jak ubezpieczyć telefon, w tym wpisie znajdziesz najistotniejsze informacje.

Jak ubezpieczyć telefon, by było to opłacalne?

Na pytanie „jak ubezpieczyć telefon?” odpowiedź jest stosunkowo prosta. Wystarczy pójść do siedziby zaufanej firmy ubezpieczeniowej lub odwiedzić jej stronę internetową, bądź wykupić polisę od razu przy zakupie smartfonu (ubezpieczenie telefonu oferują także operatorzy komórkowi i sklepy sprzedające elektronikę). Ważniejsze jednak jest pytanie „jak ubezpieczyć telefon, by było to opłacalne?”, czyli na co zwrócić uwagę przed podpisaniem polisy. Przede wszystkim należy przeczytać OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), w których wyszczególniony zostanie czas ochrony ubezpieczeniowej oraz jej zakres. Często zdarza się, że ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów naprawy telefonu, który został uszkodzony w wyniku upadku (wyślizgnięcia się z ręki). Warto zwrócić również uwagę na to, czy ubezpieczenie działa na całym świecie, czy jednie w Polsce – to bardzo istotne zwłaszcza dla osób, które często podróżują.

Gdzie ubezpieczyć telefon?

Jak już wspominaliśmy, telefon ubezpieczyć można już podczas jego zakupu, czyli w każdym popularnym elektromarkecie, czy też u operatora komórkowego. Dodatkowo można wykupić przedłużenie serwisowania sprzętu nawet do pięciu lat, a co za tym idzie zapewnić ochronę na wypadek innych zdarzeń, niż te uwzględnione w standardowej gwarancji. Jeżeli jednak polisa oferowana przy zakupie smartfonu z jakichś przyczyn nie spełnia twoich oczekiwań, możesz skorzystać z kilku ofert proponowanych w towarzystwach ubezpieczeniowych. Należą do nich:

  • ubezpieczenie telefonu z polisy mieszkaniowej,
  • ubezpieczenie telefonu z polisy firmowej,
  • ubezpieczenie telefonu dedykowane.

Jak ubezpieczyć telefon z polisy mieszkaniowej?

Aby ubezpieczyć telefon z polisy mieszkaniowej wystarczy dopisać go do listy sprzętów stanowiących wyposażenie mieszkania. Jest tu mowa oczywiście o rozszerzonej polisie mieszkaniowej, która obejmuje nie tylko ubezpieczenie nieruchomości (murów, podłóg i innych stałych elementów), ale też mienie ruchome (meble, sprzęty, elementy dekoracyjne). Ważny jest również zakres ochrony sprzętów znajdujących się w mieszkaniu, w tym oczywiście ubezpieczanego smartfonu. Zazwyczaj tego typu urządzenia są ubezpieczone na wypadek różnych nagłych zdarzeń, takich jak pożar czy kradzież.

Jak ubezpieczyć telefon z polisy firmowej?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz ubezpieczyć swój telefon, który służy do wykonywania twojej pracy w ramach polisy firmowej. Tego typu ubezpieczenia oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, w tym PZU, Warta i Alianz. Te firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom biznesowym bardzo korzystne warunki polisy, które obejmują opcję All Risk, czyli ubezpieczenie od wszystkich zdarzeń losowych. Decydując się na skorzystanie z firmowej polisy ubezpieczeniowej warto otoczyć ochroną nie tylko smartfon, ale też inne sprzęty znajdujące się w posiadaniu firmy – komputery, monitory, skanery, drukarki, itp.

Jak ubezpieczyć telefon indywidualną, dedykowaną polisą?

Każdy, kto martwi się o swój telefon i chce go chronić przed różnymi zdarzeniami losowymi, może skorzystać z dedykowanego ubezpieczenia smartfonu. Dotyczy to głównie osób, które posiadają bardzo drogi, wysokiej klasy sprzęt, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić polisę dla mniej kosztownego urządzenia. W tym wypadku należy po prostu ocenić, czy wydatek na ochronę ubezpieczeniową się opłaci. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie dedykowane, będziesz mógł ustalić z agentem ubezpieczeniowym indywidualny zakres polisy, a co za tym idzie, cenę ubezpieczenia. Wybierając się do oddziału firmy ubezpieczeniowej, planując zakup ubezpieczenia telefonu online bądź umawiając się na rozmowę telefoniczną, zastanów się, w jakim zakresie twój telefon ma być chroniony. U większości ubezpieczycieli możesz zdecydować się na wypłatę odszkodowania w razie:

  • zalania urządzenia,
  • pęknięcia wyświetlacza,
  • szkód z przyczyn zewnętrznych, np. akty wandalizmu,
  • przepięć czy zwarć,
  • awarii oprogramowania spowodowanej niewiedzą,
  • kradzieży.

Jeżeli wyjeżdżasz często zagranicę, pomyśl o wersji ubezpieczenia obowiązującej poza terytorium Polski. Pamiętaj również, że ubezpieczenie smartfonu możesz zazwyczaj wykupić w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od daty zakupu sprzętu.

Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?

Ceny ubezpieczenia telefonu różnią się w zależności od zakresu ochrony, typu ubezpieczenia, wartości smartfonu i ofert towarzystw ubezpieczeniowych. W przybliżeniu, miesięczny wydatek na ubezpieczenie telefonu waha się między 15 a 30 złotych. Rozszerzona gwarancja telefonu to natomiast wydatek rzędu 10 proc. wartości urządzenia.

Przykładowo, ubezpieczenie telefonu Warta o nazwie Warta Smart Pakiet w wersji najbardziej podstawowej będzie obejmowało jedynie ochronę wyświetlacza, natomiast w najwyższym, a co za tym idzie, najdroższym pakiecie klient otrzyma ubezpieczenie wyświetlacza i całego telefonu, w tym od kradzieży, zalania, a także folię ochronną po szkodzie, pokrycie kosztu serwisu door-to-door, telefon zastępczy i gwarantowany czas naprawy (pięć dni roboczych od dnia dostarczenia do serwisu). Ubezpieczenie to jest stosunkowo drogie, jednak ma bardzo szeroki zakres, co jest szczególnie pożądane przez posiadaczy kosztownych telefonów. Ubezpieczenie samego wyświetlacza dla telefonu o wartości około 2500 zł kosztuje około 18 zł miesięcznie, a najwyższy wariant ubezpieczenia tego samego telefonu to koszt wynoszący w przybliżeniu 35 zł na miesiąc.

Dla porównania, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa uruchomiło usługę Screenity, która chroni wyświetlacz telefonu bez względu na jego wartość. Miesięczny koszt tego ubezpieczenia to 9,99 zł, a ochrona obejmuje naprawę lub wymianę wyświetlacza do kwoty 1000 zł. Niestety w tym towarzystwie nie ma bardziej rozszerzonych pakietów ochrony telefonu.

Ceny ubezpieczeń telefonów są naprawdę różne, powinieneś zatem wybrać taką ofertę, która spełni twoje oczekiwania zarówno pod względem ochrony smartfonu, jak i kosztów opłacania polisy. Pamiętaj, by zawsze przed podpisaniem umowy czytać ogólne warunki ubezpieczenia i zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, gdyż można zdarzyć się tak, że mimo iż płacisz wysoką składkę, ubezpieczyciel nie wypłaci ci odszkodowania za uszkodzenie lub stratę telefonu.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również