ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak usunąć rysy z samochodu – domowe i profesjonalne sposoby, ubezpieczenie

Zarysowania lakieru mogą pojawić się nawet na zadbanym samochodzie – wystarczy, że na drodze pojawiają się niewielkie kamienie. Jak usunąć rysy na lakierze samochodowym lub szybie? Prezentujemy kilka skutecznych sposobów. Podpowiadamy też, jakie ubezpieczenia warto kupić.

 

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

Nie zawsze wizyta u specjalisty (czyli lakiernika) będzie niezbędna. Jak usunąć rysy z auta? Jeżeli doszło do uszkodzenia lakieru bezbarwnego, to warto sięgnąć po sposoby domowe. Jak zlikwidować rysy na samochodzie? Możesz to zrobić, korzystając z:

 • maszyny polerskiej – takie urządzenia świetnie sprawdzają się w przy mikrorysach; zakup polerki to wydatek rzędu 250-300 zł,
 • pasty koloryzującej lub wosku koloryzującego – preparaty te nadają się do usuwania drobnych zarysowań i obtarć,
 • lakieru w sztyfcie – mimo że taki lakier nie zawiera pigmentu, to skutecznie maskuje rysy; dzięki formie flamastra aplikacja preparatu odbywa się szybko.

Domowe sposoby usuwania rys sprawdzają się, gdy zarysowania są niewielkie. Jak usunąć głębokie rysy na lakierze samochodowym? W takim przypadku zazwyczaj nie obejdzie się bez pomocy lakiernika.

Jak usunąć rysy z samochodu? W pierwszej kolejności powinieneś ocenić, jak głęboka jest rysa. Karoseria samochodu składa się z trzech warstw – są to: podkład, baza (kolor) i lakier bezbarwny. O drobnych rysach mówi się wówczas, gdy naruszony został jedynie lakier bezbarwny.

Jak usunąć rysy z szyby?

Rysy często powstają też na szybie czołowej. Jak usunąć rysy z szyby samochodowej? Drobne zarysowania czy wgłębienia można uzupełnić żywicą. To sprawdzony sposób, aby uszkodzenia nie przeszły w pęknięcia. Wówczas – ze względów bezpieczeństwa – konieczna będzie wymiana całej szyby.

Rysy z szyby można również usunąć przy pomocy polerki czy korzystając z pasty polerskiej. Te sposoby działają jednak tylko w przypadku drobnych zarysowań.

Zarysowania szyb stanowią poważniejszy problem niż np. rysy wewnątrz pojazdu. Zauważyłeś otarcia i rysy na wyposażeniu samochodu i zastanawiasz się, jak usunąć rysy z plastiku? Najprościej będzie użyć jednego z kilku preparatów do tworzyw sztucznych. Dzięki nim nie tylko oczyścisz plastikowe elementy, ale również usuniesz rysy.

Rysy na samochodzie – jakie ubezpieczenie kupić?

Rysy na samochodzie to nie zawsze tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa twojego i pasażerów. Szczególnie dotyczy to rys na szybie czołowej, które mogą negatywnie wpływać na widoczność. Ponieważ usunięcie rys we własnym zakresie nie zawsze jest możliwe, rozważ zakup dodatkowych polis. Przydadzą się przede wszystkim ubezpieczenie AC i ubezpieczenie szyb.

Jak usunąć rysy z samochodu – ubezpieczenie AC

Wielu kierowców kojarzy AC z odszkodowaniem po kradzieży auta. Ta polisa chroni jednak także przed uszkodzeniami. Jeżeli do powstania rys doszło po niefortunnie wykonanym manewrze na parkingu czy w wyniku działania wandali, wystarczy, że zgłosisz szkodę firmie ubezpieczeniowej. Wówczas:

 • rysy zostaną zlikwidowane w warsztacie – gdy wybrałeś wariant serwisowy,
 • otrzymasz odszkodowanie – gdy zdecydowałeś się na wariant kosztorysowy.

W drugim przypadku otrzymasz od ubezpieczyciela kwotę, która umożliwi ci usunięcie rys u zaufanego lakiernika.

Jak zlikwidować rysy na szybie – ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb możesz zakupić zarówno jako osobną polisę, jak i dokupić je do AC. W ramach tej polisy ochroną zostaną objęte szyby: czołowa, tylna i boczne. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia szyby (np. przez kamień), to ubezpieczyciel opłaci jej wymianę w jednym ze współpracujących z nim warsztatów.

Jesteś zainteresowany ubezpieczeniem szyb? Dostępne oferty różnią się pod wieloma względami. Poniżej sprawdzisz przykładowe propozycje ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie szyb – oferty firm ubezpieczeniowych

mtu24.pl

 • Oferta dostępna dla wszystkich właścicieli pojazdów – wiek auta nie ma znaczenia
 • Suma ubezpieczenia szyb do 5 000 zł
 • Składka wynosi 120 zł
 • Udział własny przy wymianie szyby wynosi 50 zł

Allianz

 • Ochrona działa na terenie Polski i innych krajów europejskich
 • Udział własny w wysokości 500 zł – przy drugiej i każdej kolejnej wymianie szyby czołowej
 • Ubezpieczenie szyb dostępne jest w pakietach Mój Samochód Ekstra i Max

Uniqa

 • Składka ubezpieczeniowa od 81 zł za rok
 • Suma ubezpieczenia do 3000 zł
 • Naprawa szyb w renomowanej sieci warsztatów
 • Bezgotówkowa naprawa
 • Udział własny w wysokości 25 proc. kosztów szyby i robocizny – przy drugiej i każdej kolejnej szkodzie

 

Korzystasz z ubezpieczenia AC, w ramach którego mógłbyś zlikwidować pęknięcia szyb? Zakup dodatkowej polisy wciąż może ci się opłacać. Powód jest prosty – gdy będziesz musiał wymienić szybę, nie stracisz zniżek na zakup AC.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również